Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rejestrator CCTV - temperatura pracy

buldog_francuski 03 Apr 2013 18:05 3699 6
Optex
    buldog_francuski
    Level 9  
    Witajcie,

Na wstępie chciałbym się ze wszystkimi przywitać, bo jest to mój pierwszy post :)

Chciałbym się Was poradzić w następującej sprawie. Jestem współwłaścicielem małego systemu monitoringu we wspólnocie mieszkaniowej (5 kamer zewnętrznych NOVUS, kopułkowe z IR + grzałka, rejestrator NOVUS, zasilacz Pulsar).

Rejestrator wraz z zasilaczami (własnym + zasilacz kamer) umieszczony jest w szafce rack 6U. W szafce jest przy tym sporo wolnej przestrzeni, więc nic nie zakłóca cyrkulacji powietrza.

Temperatura w szafce wynosi 29,5-32 stopnie (mierzone na górnej półce, gdzie stoi rejestrator). Wg instrukcji rejestratora zalecana maksymalna temperatura otoczenia to 40stopni. Temperatura pracy dysku odczytana ze S.M.A.R.T. oscyluje w okolicach 55 stopni.

=> Czy jest sens kierować się zasadą "im chłodniej, tym lepiej" i spróbować jeszcze obniżyć temperaturę (np. poprzez umieszczenie zasilacza poza szafą, montaż wentylatora, itp.? Czy skoro temperatura mieści się w parametrach zdefiniowanych przez producenta, to nie przejmować się tym?

=> Czy obniżenie temperatury teoretycznie wydłuży życie rejestratora (np. kwestia wysychania kondensatorów w wyższych temperaturach)?
  • Optex
    extremeee
    Level 25  
    Bardziej martwiłbym się o dyski :) 55 stopni to dość dużo (jeszcze zależy jaki jest tam zainstalowany dysk - ale tak czy owak to troszkę dużo. Budżetowo to zainwestowałbym w wiatraczki do obudów komputerowych 80 mm a właściwie to w jeden, najlepiej jakiś ARCTIC z serii TC i podłączył go do zasilacza kamer :)
  • Optex
    scandaliks
    Level 25  
    Ile ma instalacja?Jak montowała firma profesjonalna to w czym problem?czy Czesio zrobił i nie wiedział ze się zagrzeje??Instalacja made in Wawa i nie ma wiatraków i termostatu w racku ? WOW
    rokycky
    Level 23  
    Jeżeli rejestrator się nie restartuje to szafa gra :)
    A tak poważnie to zawsze obniżenie temperatury wpływa pozytywnie na stabilność pracy, u Ciebie jest troche za wysoka, szybko padną dyski.
    buldog_francuski
    Level 9  
    extremeee wrote:
    Bardziej martwiłbym się o dyski :) 55 stopni to dość dużo (jeszcze zależy jaki jest tam zainstalowany dysk - ale tak czy owak to troszkę dużo. Budżetowo to zainwestowałbym w wiatraczki do obudów komputerowych 80 mm a właściwie to w jeden, najlepiej jakiś ARCTIC z serii TC i podłączył go do zasilacza kamer :)

Jest to dysk do pracy ciągłej, dedykowany do systemów CCTV. Nie pamiętam już marki, ale chyba Seagate.

Dodano po 5 [minuty]:

scandaliks wrote:
    Ile ma instalacja?Jak montowała firma profesjonalna to w czym problem?czy Czesio zrobił i nie wiedział ze się zagrzeje??Instalacja made in Wawa i nie ma wiatraków i termostatu w racku ? WOW

Instalację wykonywała ok. 2 miesięcy temu profesjonalna firma. A pytam się bardziej z ciekawości, bo hobbystycznie interesuję się tym tematem.
    Co do termostatów, to pamiętaj, że jest to niezbyt rozległa instalacja w niedużej kamienicy wspólnoty mieszkaniowej. Z racji swoich zainteresowań oglądałem różne systemy monitoringu w podobnych obiektach i nigdzie jeszcze nie spotkałem się z wiatrakami w racku.
    Co innego biuro, większy sklep, monitoring osiedlowy, itp.

Dodano po 10 [minuty]:

rokycky wrote:
    Jeżeli rejestrator się nie restartuje to szafa gra :)
    A tak poważnie to zawsze obniżenie temperatury wpływa pozytywnie na stabilność pracy, u Ciebie jest troche za wysoka, szybko padną dyski.

Rejestrator ani razu się nie zrestartował. W rejestrze błędów też niczego niepokojącego nie zauważyłem. S.M.A.R.T. oprócz podania wartości temperatury, pokazuje komentarz, że temperatura pracy jest OK.

Sądzę też, że przyczyną jest też sama konstrukcja rejestratora: to model z nowych wypustów, obudowa ma bardzo małe wymiary.

Dodam też, że wykonałem kilka czynności, które mają pomóc:
    – założyłem otuliny poliuretanowe na rury CO przebiegające przez pomieszczenie z rejestratorem (jest ono bardzo małe);
    – szafa rack stoi na szafie meblowej; odsunąłem ją od ściany, aby przez otwór na kable wpadało więcej powietrza.

Powoli skłaniam się też do wyjęcia zasilaczy od kamer z obudowy. A tak doraźnie: zostawiłem uchylone drzwiczki. Dzisiaj sprawdzę, co wyświetli S.M.A.R.T.
    rokycky
    Level 23  
    buldog_francuski wrote:
    Jest to dysk do pracy ciągłej, dedykowany do systemów CCTV. Nie pamiętam już marki, ale chyba Seagate.

Ja kupuje dyski dedykowane do systemów AV...

buldog_francuski wrote:
    Z racji swoich zainteresowań oglądałem różne systemy monitoringu w podobnych obiektach i nigdzie jeszcze nie spotkałem się z wiatrakami w racku.

Bo jest to dodatkowy koszt i mało osób umieszcza to w kosztorysie ofertowym... W dużych instalacjach dodatkowe 200pln za zestaw wentylatorów na dach szafy nie czyni różnicy...

buldog_francuski wrote:
    Sądzę też, że przyczyną jest też sama konstrukcja rejestratora: to model z nowych wypustów, obudowa ma bardzo małe wymiary.

Bo jedynym elementem wewnętrznym wytwarzającym cieplo jest sam dysk, nawet zasilacz masz zewnętrzny zapewne...

buldog_francuski wrote:
    – szafa rack stoi na szafie meblowej; odsunąłem ją od ściany, aby przez otwór na kable wpadało więcej powietrza.

Szafa powinna być przykręcona porządnie do ściany... a dostep do niej utrudniony...
    Jeżeli na osiedlu nie ma ochrony, ani osoby nadzorującej ciągłość pracy zalecałbym instalację alarmu z powiadomieniem lub samego powiadomienia w formie GSM choćby do kontroli stanu systemu tj. utraty wizji z kamer, usterek rejestratora, nieautoryzowanego dostępu do szafy itp.
    Jeżeli uważasz to za głupotę, to postaw się w roli administratora takiego osiedla, który zamawial instalacje a jak komuś porysują samochód pod budynkiem i trzeba coś zarchiwizować okazuje się, że była usterka i nici z monitoringu, nikt nie dopatrzył bo zapomniano po czasie o konieczności doglądania stanu użądzeń :)
    buldog_francuski
    Level 9  
    Quote:
    Bo jedynym elementem wewnętrznym wytwarzającym cieplo jest sam dysk, nawet zasilacz masz zewnętrzny zapewne...

Tak - zasilacz jest zewnętrzny.

Quote:
    Szafa powinna być przykręcona porządnie do ściany... a dostep do niej utrudniony...
    Jeżeli na osiedlu nie ma ochrony, ani osoby nadzorującej ciągłość pracy zalecałbym instalację alarmu z powiadomieniem lub samego powiadomienia w formie GSM choćby do kontroli stanu systemu tj. utraty wizji z kamer, usterek rejestratora, nieautoryzowanego dostępu do szafy itp.
    Jeżeli uważasz to za głupotę, to postaw się w roli administratora takiego osiedla, który zamawial instalacje a jak komuś porysują samochód pod budynkiem i trzeba coś zarchiwizować okazuje się, że była usterka i nici z monitoringu, nikt nie dopatrzył bo zapomniano po czasie o konieczności doglądania stanu użądzeń :)

Niewątpliwie masz rację, ale nasz sprzęt jest właściwie zabezpieczony. Znajduje się w piwnicy (suchej), w małym pomieszczeniu używanym jako magazynek dokumentów, zapasowych materiałów, itp. Pomieszczenie ma metalowe drzwi. Dodatkowo korytarz prowadzący do tego pomieszczenia i kilku piwnic zamknięty jest kolejnymi drzwiami antywłamaniowymi. Wszystkie drzwi mają markowe zamki i wkładki. W piwnicach nie ma okien. Alarm - myślimy o tym, ale raczej w przyszłości.

Tak jak wspomniałem zrobię eksperyment z wyjęciem zasilaczy z szafy. Jeśli nie pomoże, zamontujemy wentylator.

A na marginesie - zauważyłem, że w specyfikacjach technicznych niektórych dysków, dopuszczalna temperatura pracy wynosi 60 stopni...