Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zasobnikowy gazowy podgrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania?

d3lta 03 Kwi 2013 18:49 6663 15
  • #1 03 Kwi 2013 18:49
    d3lta
    Poziom 18  

Witam.

Uważam że najlepszym dla nie rozwiązaniem do c.w.u. będzie:
    Zasobnikowy gazowy podgrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania o mechanicznym wyrzucie spalin.
    Czy istnieje takie urządzenie? Szukam i znaleźć nie mogę.

Moje wymagania:
    Pojemność przynajmniej 100 litrów.
    Wyprowadzenie spalin poziome o długości 2,5m (dlatego odpada grawitacyjny).
    Gaz GZ50.
    Dwa odbiory jednocześnie (kuchnia, łazienka).

Dom wolnostojący, jednorodzinny, do sąsiedniego zabudowania jest bardzo daleko.

Pozdrawiam :-)

0 15
  • Pomocny post
    #2 03 Kwi 2013 19:18
    W0jtek92
    Poziom 36  

A myślałeś o jakimś kondensacie?

0
  • Pomocny post
    #3 03 Kwi 2013 19:19
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Obawiam się, że ciężko będzie znaleźć takie urządzenie. Ja jeszcze takiego nie spotkałem. Instalowałem pojemnościowe podgrzewacze Aristona o zk, ale właśnie grawitacyjne. I to nas załatwia, bo mają krótkie przewody powietrzno spalinowe.
    Widzę takie możliwości:
    1. Lubiana przez Mirrzo pompa ciepła do wody użytkowej :D
    2. Przepływowy podgrzewacz o zamkniętej komorze np Junkers Celsius.
    3. Ogrzewanie wody w kombinacji z istniejącym ogrzewaniem budynku (jakie masz?).
    4. Instalacja solarna + grzałka elektryczna.
    5. Pojemnościowy, ale o otwartej komorze i z nawiewem powietrza do spalania.
    Pamiętaj, że zamontowanie gazowego wiąże się z obowiązkiem wykonania projektu i uzyskania pozwolenia na budowę, więc niekoniecznie będzie to dla Ciebie najprostsze rozwiązanie.

0
  • #4 03 Kwi 2013 23:01
    d3lta
    Poziom 18  

Witam,
    nie myślałem o kondensacie gdyż nie znam tematu - myślałem że to są piece co&cwu w jednym.
    Co do przepływowego typu Junkers Celcius to mam już Vaillanta turboMAG i denerwuje mnie czas oczekiwania na wodę, długo się uruchamia. Wolę coś zasobnikowego.
    Ograniczenie mam takie że wylot spalin chciałbym zrealizować przez ścianę. Innej możliwości nie mam za bardzo.

Pompa ciepła to ciekawy temat, o którym chętnie się dowiem czegoś więcej, jednak koszty które chciałbym ponieść to około 2000zł, nie więcej.
    C.O. mam węglowe, łazienkę mam na końcu pionu, a woda zasilająca ma 50*C przez 8 godzin na dobę. Tak palimy w kotle, nie trzeba więcej gdyż dom jest fantastycznie dobrze ocieplony.

0
  • #5 03 Kwi 2013 23:04
    W0jtek92
    Poziom 36  

A więc mam rozumieć że urządzenie które Ci potrzebne to kocioł który będzie podgrzewał tylko i wyłączne ciepłą wodę użytkową?

0
  • #6 03 Kwi 2013 23:05
    d3lta
    Poziom 18  

W0jtek92 napisał:
    A więc mam rozumieć że urządzenie które Ci potrzebne to kocioł który będzie podgrzewał tylko i wyłączne ciepłą wodę użytkową?

Tak, potrzebuję wyłączenie ciepłej wody użytkowej dla łazienki i kuchni.
    Instalacja solarna to chyba odpada ze względu na koszt a do kotła z otwartą komorą spalania to musiałbym dorobić komin przez dach i nawiew mechaniczny do pomieszczenia.

0
  • Pomocny post
    #7 03 Kwi 2013 23:17
    W0jtek92
    Poziom 36  

No albo komin ocieplany na zewnętrznej ścianie budynku..

0
  • Pomocny post
    #8 04 Kwi 2013 06:35
    piotr_boncza
    Poziom 29  

d3lta napisał:
    C.O. mam węglowe, łazienkę mam na końcu pionu, a woda zasilająca ma 50*C przez 8 godzin na dobę. Tak palimy w kotle, nie trzeba więcej gdyż dom jest fantastycznie dobrze ocieplony.

To najlepiej dla Ciebie byłoby założyć ogrzewanie gazowe kotłem kondensacyjnym :)
    Z zasobnikiem cwu oczywiście.
    Teraz proponuję dołożyć do kotła węglowego zasobnik/podgrzewacz wody. Jeśli kiedyś założysz kondensata będziesz mógł go użyć bez zmian. Musisz też zrobić cyrkulację cwu. Podejrzewam, że czas oczekiwania zwiększa nie tylko opóźniony start zk, ale też w dużym stopniu odległość. Przy zasobniku 150l powinieneś mieć wystarczający zapas wody, tylko cyrkulację zrób dobrze izolowaną z zegarem, żeby nie wychładzało. Możesz też pomyśleć o solarach. Przy dotacji, jak dobrze pokombinujesz to koszt nie będzie wysoki, a od maja do września unikniesz konieczności palenia.
    d3lta napisał:
    Tak, potrzebuję wyłączenie ciepłej wody użytkowej dla łazienki i kuchni.
    Instalacja solarna to chyba odpada ze względu na koszt a do kotła z otwartą komorą spalania to musiałbym dorobić komin przez dach i nawiew mechaniczny do pomieszczenia.

Nie trzeba robić nawiewu mechanicznego. A nawet jest szkodliwy :) Robi się po prostu zwykły nawiew, czasami tylko trzeba to robić rurą doprowadzającą powietrze w odpowiednie miejsce.

0
  • Pomocny post
    #10 04 Kwi 2013 21:25
    W0jtek92
    Poziom 36  

A czy myślałeś o jakimś kotle subkondensacyjnym? To kocioł turbo który kondensuje i odzyskuje ciepło ze spalin, z tą różnicą iż jest tańszy od normalnego kotła kondensacyjnego, i można podłączyć do niego zasobnik wody.

0
  • #11 04 Kwi 2013 21:39
    piotr_boncza
    Poziom 29  

d3lta napisał:
    Chciałbym grzać gazem gdyż gaz mam w ryczałcie a inne media olicznikowane, ot co.
    To jest małe pomieszczenie na poddaszu. Czy mógłbym zastosować jakiś pojemnościowy z zamkniętą komorą ale z pionowym kominem przechodzącym przez dach, o długości około dwóch metrów?

Dwa metry to już brzmi lepiej, ale np. Ariston ma tylko 90cm :( I myślę, że większość w tej kategorii ma tyle. Po prostu pracują na grawitacji, na więcej nie ma co liczyć.

0
  • #12 04 Kwi 2013 23:23
    d3lta
    Poziom 18  

piotr_boncza napisał:
    Dwa metry to już brzmi lepiej, ale np. Ariston ma tylko 90cm :( I myślę, że większość w tej kategorii ma tyle. Po prostu pracują na grawitacji, na więcej nie ma co liczyć.
    Te 90cm to jest aż nieprawdopodobne, ściany z ociepleniem bywają grubsze :-)

W0jtek92 napisał:
    A czy myślałeś o jakimś kotle subkondensacyjnym? To kocioł turbo który kondensuje i odzyskuje ciepło ze spalin, z tą różnicą iż jest tańszy od normalnego kotła kondensacyjnego, i można podłączyć do niego zasobnik wody.
    Nie myślałem jeszcze ale teraz jestem zaciekawiony. Mógłbyś mi podać jakiś konkretny przykład takiego kotła i zasobnika?

0
  • #13 04 Kwi 2013 23:36
    W0jtek92
    Poziom 36  

Jeśli chodzi o taki kocioł to znam model kotła Beretta Conica sinthesi, zasobnik można dostać w zestawie z kotłem, lecz nie wiem czy jeszcze je produkują. Ale ten o którym mogę dużo powiedzieć to kocioł Radiant model RHA 25 / 100. Moc minimalna to 4 kW a max to 25 kW, do tego zasobnik 100 litrów. Można też wybrać wersję z zasobnikiem 150 litrów. Kocioł mało znany ale mimo tego to jeśli chodzi o serwis to wszystko da się załatwić;)

0
  • Pomocny post
    #15 05 Kwi 2013 07:50
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Ale właśnie o Aristonie rozmawialiśmy i ma zbyt małą dopuszczalną długość przewodu powietrzno spalinowego. Przy rozdzielonym można zrobić trochę dłuższy komin, ale tutaj ciągle nie ma komina w górę więc będzie trochę kombinowania z rurami, ale jest nadzieja. W/g instrukcji montażu rura doprowadzająca powietrze może mieć max 5m bez kolan, 4m z jednym, 3 z dwoma. Przy montażu przewodu spalinowego zwróć uwagę, że na rysunkach jest zawsze z kolanem, tu chodzi o to, żeby skropliny nie mogły spływać do podgrzewacza. Naprawdę nie masz możliwości przeniesienia zasobnika bliżej ściany? To by wszystko rozwiązało.
    Tu masz instrukcję, szczegóły na 36. stronie:

0