Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compaq Armada 3500 - Nie można skonfigurować karty dźwiękowej na Linuxie.

03 Kwi 2013 20:30 1089 1
  • Poziom 10  
    Witam
    Jak opisałem w temacie posiadam starszego laptopa marki Compaq model Armada 3500 o następujących parametrach:

Code:
    Procesor - Pentium II (Deschutes) - 300Mhz

Pamięć - Wbudowane 64 Mb ramu + kość 128 MB PC100 SDR Ram
    Dysk Twardy - IBM-DKLA-23240 3.2 GB
    Karta graficzna -  Chips and Technologies F69000 HiQVideo 1 MB
    Karta Dźwiękowa - ESS 1869 Plug And Play AudioDrive
    Karty rozszerzeń na PCMCIA:
    -Karta Realtek RTL-8139/8139C/8139C+ (sieciowa przewodowa)
    -Karta TP-Link WN310G oparta na kontrolerze Atheros Communications Inc. AR5007G Wireless Network Adapter (rev 01)

Ogólnie chciałem wykorzystać ten komputerek do internetu (z wykorzystaniem karty wi-fi) oraz jako maszynę do pisania. Niestety systemy Windows odpadły z powodu bardzo wolnej pracy ( XP, 2000) oraz brakiem kompatybilności z kartą wi-fi (98, o którym znalazłem jedynie dyskusję sugerującą wymianę karty na inny model). Dlatego postanowiłem spróbować z dystrybucjami Linuxa i ostatecznie po kilku dniach prób wybór padł na dystrybucję Puppy Linux Wary w wersji obecnie najnowszej (5.5), z powodu kompatybilności z kartą wi-fi oraz sieciową jak i niskimi wymaganiami sprzętowymi. Niestety schody zaczynają się kiedy próbuję skonfigurować wyżej opisaną kartę dźwiękową przez program ALSA, co obrazują poniższe obrazki (w wypadku wyboru m in opcji instalacji karty ES18xx instalator informuje o braku takowej karty, komunikat no legacy cards - tylko wybór opcji SB16 daje takie wyniki)i:

Compaq Armada 3500 - Nie można skonfigurować karty dźwiękowej na Linuxie. Compaq Armada 3500 - Nie można skonfigurować karty dźwiękowej na Linuxie. Compaq Armada 3500 - Nie można skonfigurować karty dźwiękowej na Linuxie.
    Compaq Armada 3500 - Nie można skonfigurować karty dźwiękowej na Linuxie. Compaq Armada 3500 - Nie można skonfigurować karty dźwiękowej na Linuxie.

Załączam też zawartość pliku alsa.conf, który owy kreator wygenerował:

Code:
    # --- BEGIN: Generated by ALSACONF, do not edit. ---

# --- ALSACONF version 1.0.21 ---
    alias snd-card-0 snd-sb16
    alias sound-slot-0 snd-sb16
    options snd-sb16 isapnp=0
    # --- END: Generated by ALSACONF, do not edit. ---

Poniżej natomiast dokładniejsze informacje o samej karcie dźwiękowej z biosu laptopa:

Próbowałem różnych rozwiązań, jakie wskazało mi Google m. in z tego forum oraz ze strony ALSY, ale rozwiązania dotyczyły głównie wersji starszych Puppy Linuxa i nie miały zastosowania w tej wersji, albo maksymalnie sprawiały, że po ponownym uruchomieniu pokazywał się głośniczek w tray'u, ale przyciszony i nie można było go w jakikolwiek sposób zmienić na aktywny.
    Związku z tym, że siedzę już nad tym kilka dni i skończyły mi się pomysły na rozwiązanie tego problemu, czy ktoś mógłby pomóc w rozwiązaniu tego problemu? Moja wiedza o linuxie powiedzmy, że jest podstawowa - umiem zainstalować go na twardym dysku czy skonfigurować gruba ale np zaawansowane komendy w konsoli to dla mnie czarna magia czy instalacja archiwów tar.bz2. Również, nie planuję zmiany dystrybucji linuxa z uwagi na problemy z kartami sieciowymi, także nie planuję powrotu tam do windowsa - 98 owszem ładnie działał, ale co z tego z skoro nie mogłem zainstalować tam karty wi-fi. W laptopie ponadto nie ma też możliwości botowania z płyty czy pendrive - zostaje tylko stacja dyskietek, a samą instalacje przeprowadziłem na osobnym "szkielecie" z płyty głównej bez zintegrowanych kart dźwiękowych i sieciowych przez przejściówkę z dysków 2.5 cala na 3.5.
    Pozdrawiam zatem i czekam na możliwe podpowiedzi.

EDIT - Dołączam także wynik wpisania komendy lspci, o który proszono w usuniętej odpowiedzi - przy wpisaniu dodatkowo lspci | grep Audio nic nie wyświetla:

• PCBwayPCBway
  • Poziom 10  
    Problem już rozwiązany. Z polskiego forum dotyczącego puppiego otrzymałem wskazówki jak sobie z tym problemem poradzić Otóż okazało się, że należy:

1. Uruchomić program bootmanager (Menu>System>BootManager)
    2. Wybrać w oknie programu opcję 2 czyli Kliknij tutaj by dodać nowy moduł
    3. Po wyświetleniu się listy wybrać moduł snd_ess18xx i kliknąć Add by znalazł się on po prawej stronie.
    4. Kliknąć ok i po wyjściu z programu przeładować system
    5. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to od następnego uruchomienia będzie widoczny już głośniczek w trayu i karta dźwiękowa będzie już działać poprawnie.

pozdrawiam i jednocześnie zamykam temat.