Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Candy holiday GDY1050D - Nieprzyjemne zapachy z pralki

minimaxi 03 Apr 2013 20:38 17616 11
 • #1
  minimaxi
  Level 15  
  Candy holiday GDY1050D to nasza druga pralka i po ok. 1 roku używania mamy notorycznie problemy, których nie było nigdy z poprzednią pralką:
  1. nieprzyjemne zapachy z pralki, po prostu śmierdzi! -koszmar!
  2. serwisant nic nie pomógł, na odpływie jest syfon z kulką i trzyma, coś wspomniał, żeby używać mniej proszku, prać w wyższej temp, ew. zmienić proszek, ew. prać w płynie - i tak staramy się robić, ale temat powraca co 2-3 tygodnie
  3. Filtr na dole pralki jest czysty
  4. kupujemy 2x/mies. środki dr Beckmann -środki jakieś chyba rozcieńczone, bo w ogóle nie zabezpieczone przed otwarciem/dolaniem-podejrzane! i coraz mniej to pomaga
  5. mamy problem z programem, który dałby 90'C -jak to ustawić? Niby jest napis o takiej temperaturze, ale nijak nie potrafimy ustawić 90'C, tylko max 60'C i już wtedy świeci na czerwono, czyli temperatura za wysoka!?
  Generalnie jesteśmy zadowoleni, mała pralka, 5kg, jedynie głośna, no i te ww. problemy -pomóżcie proszę, bo wstyd o tym gadać, ale naprawdę cuchnie jak.... ufff
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Stefciu_B
  Home appliances specialist
  minimaxi wrote:
  mamy problem z programem, który dałby 90'C -jak to ustawić?

  temperatura 90 st. przypisana jest jedynie do programu Bawełna (1 program pokrętłem w prawo)
  Candy holiday GDY1050D - Nieprzyjemne zapachy z pralki
  Wskazane co jakiś czas przeprowadzanie prania w tej temperaturze, czyszczenie zasobnika, fartucha, pozostawianie uchylonych drzwi pralki jak i szufladki zasobnika.
 • #3
  minimaxi
  Level 15  
  Dzięki Wielkie za odzew w tej nieprzyjemnej dla nas sprawie.
  Wygląda na to, że od początku coś nie gra, bo na 1 programie max. to 60'C... Wczoraj miała "kąpiel" przez wlanie wody gorącej 90'C wraz ze środkiem Beckmann -czuję, że nie wiele pomogło. Podejrzewamy, że nadużywanie szybkich programów i niskich temperatur (kolor!) spowodowało odłożenie się jakiegoś sy*u, którego nie widać i wymaga to chyba kompletnego rozebrania pralki i wyjęcie bębna, albo b. długiego prania-płukania w wysokiej temperaturze, ale jak to ustawić??

  Jak się wyłącza ten automat myślący-czuwający nad czasem prania, bo często startujemy z poziomu 200 min. a koniec prania jest po 30 min. -może to źle działa.
  Generalnie ta pralka jest programowo niby elastyczna (dużo krótkich programów), ale pod względem zapachowym coś nie tak dzieje: czy proszek w chodzi w reakcję z płynem do płukania, czy proszki takie kiepskie, czy coś się odłożyło na dnie? Ręce opadają i pralka po 2 latach używania nadaje się z tego powodu na śmietnik. Może ktoś podpowie jak to rozebrać i dokładnie sprawdzić?

  Podejrzewamy, że nie odpompowuje wszystkiego, natomiast serwisant twierdzi inaczej -wg mnie musi coś zostawać i stąd ten smrodek, pomimo, że pralka co weekend ma z 3 serie prania..
  Jak powinien być ułożony wąż odprowadzający, bo kiedyś sugerowano układanie w postaci syfonu, a pamiętam, że w instrukcji tego zabroniono.
 • #4
  zhudomel
  Home appliances specialist
  minimaxi wrote:
  bo na 1 programie max. to 60'C
  To jest temperatura ustawiona domyślnie w programie, ale wciskając przycisk temperatury można wybrać 90°C. Wszystko jest w instrukcji obsługi.
  minimaxi wrote:
  nadużywanie szybkich programów i niskich temperatur (kolor!) spowodowało odłożenie się jakiegoś sy*u
  - nie inaczej.
  minimaxi wrote:
  wymaga to chyba kompletnego rozebrania pralki i wyjęcie bębna
  Nie potrzeba; można tylko ewentualnie rozebrać układ odpływowy (jeżeli chemiczno-temperaturowe działania nie pomogą) od zbiornika do kanalizacji.
  minimaxi wrote:
  proszki takie kiepskie
  - oczywiście.
  minimaxi wrote:
  Podejrzewamy, że nie odpompowuje wszystkiego, natomiast serwisant twierdzi inaczej
  Serwisant ma rację, bo odpompowuje wszystko co powinna. To co zostaje jest normalne w każdej pralce (od 0,2 do 0,5 litra wody).
 • #5
  Stefciu_B
  Home appliances specialist
  minimaxi wrote:
  Generalnie jesteśmy zadowoleni, mała pralka, 5kg, jedynie głośna, no i te ww. problemy -pomóżcie proszę, bo wstyd o tym gadać, ale naprawdę cuchnie jak.... ufff

  Temat rzeka...
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1308738.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7934775&highlight=#7934775
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic275943.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic340935.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic340935.html
 • #6
  egon42
  Level 37  
  Moim zdaniem zły zapach z pralki może pochodzić z gnijącego płynu do płukania. Ostatnia czynność po płukaniu w płynie to wirowanie i cały płyn zostaje dokładnie rozprowadzony po pralce i gnije aż do czasu następnego prania. Następne pranie w niskiej temperaturze nie zabije gnicia tylko je wzmaga bo woda nie jest gorąca tylko ciepła i na koniec jest dodana nowa warstwa płynu który znowu gnije. Ludzie dla "lepszego zapachu" zamiast płynu leją koncentrat który gnije lepiej niż płyn. Proponuję dobrze wypłukać pralkę w temp 90 stopni płynem do czyszczenia pralki lub wodą z octem na jakiś czas odstawić płukanie płynem w celu sprawdzenia czy dalej nie śmierdzi.
 • #7
  minimaxi
  Level 15  
  Stefciu_B wrote:
  ...temperatura 90 st. przypisana jest jedynie do programu Bawełna (1 program pokrętłem w prawo)...
  Ponieważ temat powrócił, więc total zdeterminowany zrobiłem test ptogramu 1 (90'C). Niestety jest on z praniem wstępnym!, więc zamnim cokolwiek się zrobiło ze środkiem czyszczącym, to środek ten opuścił pralkę. Ufff, człowiek ustawia program nr 1, max brudne pranie => pojawia się czas 250 min (>4 h), który już po kilku minutach spada (automat widzi czyste pranie!), woda i płyn wyrzucony i znowu kilka minut na pranie zasadnicze.

  1 Powyższe objawy świadczą o braku możliwości kontrolowanego płukania płynem w temp. 90'C, ale to chyba nie jest usterka, bo czujnik widzi czystą wodę... :) Czy wg Was może to być usterka i stąd krótkie prania?
  2. Czy w tej pralce da się wyłączyć ten czujnik ustawiający czas prania wg zabrudzenia i prać wg kontroli czasu?
 • #8
  zhudomel
  Home appliances specialist
  minimaxi wrote:
  Niestety jest on z praniem wstępnym!
  - tylko wtedy, gdy jest włączony przycisk "pranie wstępne". Jeśli nie włączony, to jest tylko pranie zasadnicze.
 • #9
  minimaxi
  Level 15  
  zhudomel wrote:
  tylko wtedy, gdy jest włączony przycisk "pranie wstępne". Jeśli nie włączony, to jest tylko pranie zasadnicze.
  Kolego zhudomel wielkie dzięki! No to się żonka ucieszy... :) Czyżby ten przycisk z lewej z plamami to było "pranie wstępne"? Jeszce jej nie poznałem a już miałem wyrzucić ;)
 • #10
  minimaxi
  Level 15  
  I już wiadomo, który proszek za to odpowiada: tym syfem jest VIZIR
 • #11
  RFTiTONSIL
  Level 18  
  Hmmm ja piorę proszkiem Vizir (Niemieckim co prawda) w pralce Hanseatic Wa 1200 E od kilku lat już i nie ma żadnego smrodu...
 • #12
  minimaxi
  Level 15  
  Przez ok. 2 lata robiliśmy eksperymenty b. uczuleni na ten problem i prawda jest tylko jedna: kupowany w Polsce VIZIR to jakiś syf. Temat zamykam, bo potzrebuję punktów :) Pozdrawiam