Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Praca] czy po szkole elektronicznej znajdę pracę w serwisie RTV,AGD ?

analfabeta97 03 Kwi 2013 22:12 2022 11
  • #1 03 Kwi 2013 22:12
    analfabeta97
    Poziom 2  

Witam.;)
    Jestem w III gim. i planuję udać się do szkoły o profilu elektronicznym (dokładnie technikum) i jestem ciekaw czy po skończeniu szkoły mógłbym bezproblemowo podjąć pracę w sklepie czy serwisie RTV, AGD?

• #2 05 Kwi 2013 18:35
    komoda93
    Poziom 14  

Materiał na kierunku technik elektronik jest bardzo ogólny i z wykształceniem średnim w tej dziedzinie nic nie znaczysz. Jak elektronika to trzeba studia robić, najlepiej informatyczne.

• #3 05 Kwi 2013 21:10
    2108893
    Usunięty  
  • #4 06 Kwi 2013 09:24
    komoda93
    Poziom 14  

ruido napisał:
    komoda93 interesujące spostrzeżenia, szczególnie to:

komoda93 napisał:

(...)Jak elektronika to trzeba studia robić, najlepiej informatyczne.

Możesz rozwinąć swą myśl?

Tak słyszałem, że studia informatyczne po TE dają duże możliwości.

• #5 06 Kwi 2013 14:32
    matti0010
    Poziom 11  

To skoro "tak słyszałeś" to się nie wypowiadaj. Jestem po technikum elektronicznym i osobiście studiuję ale wielu moich kumpli poszło do pracy. Znaleźli ją bez problemu w czasie dość szybkim (nie więcej niż miesiąc co w obecnych czasach...), tylko warunek jest taki iż musisz mieć obroniony tytuł technika. Nie jest to aż tak trudne jak niektórzy piszą ale też za darmo się go nie dostanie. Koniec końców, warto iść na ten profil a w szczególności jeśli pokusisz się o studia. (Osobiście w tym roku rozpocząłem studiowanie więc jestem świeżym technikiem więc informacje są podane z bieżącego okresu).

• #6 06 Kwi 2013 14:41
    Elektronik9
    Poziom 30  

Ogólnie mówiąc zależy od poziomu technikum. Wybierz renomowane technikum gdzie uczą dobrze, np. Technikum Łączności (widzę, że jesteś z Poznania). Wtedy nie będzie problemów z pracą w serwisie. ;)

• #7 06 Kwi 2013 15:59
    2108893
    Usunięty  
  • #8 06 Kwi 2013 16:36
    itadek
    Poziom 21  

W obecnych czasach pracodawca patrzy głównie na praktyke w zawodzie, później przyjmuje Ciebie na okres próbny i jak nic nie będziesz umiał dla niego wypracować to Ci studia nie pomogą:(, przyjmie takiego co potrafi to czego ty nie zrobiłeś nawet jak jest po szkole podstawowej

• #9 06 Kwi 2013 18:00
    komoda93
    Poziom 14  

matti0010 napisał:
    To skoro "tak słyszałeś" to się nie wypowiadaj. Jestem po technikum elektronicznym i osobiście studiuję ale wielu moich kumpli poszło do pracy. Znaleźli ją bez problemu w czasie dość szybkim (nie więcej niż miesiąc co w obecnych czasach...), tylko warunek jest taki iż musisz mieć obroniony tytuł technika. Nie jest to aż tak trudne jak niektórzy piszą ale też za darmo się go nie dostanie. Koniec końców, warto iść na ten profil a w szczególności jeśli pokusisz się o studia. (Osobiście w tym roku rozpocząłem studiowanie więc jestem świeżym technikiem więc informacje są podane z bieżącego okresu).

W moim regionie jest cholernie ciężko o jakąkolwiek robotę, a zresztą większość małych serwisów RTV już dawno wykończyła konkurencja zachodnich korporacji. Ciekawe rzeczy wypisujesz, że twoi kumple znaleźli robotę zaraz po szkole, bez obowiązkowego dziś doświadczenia i gdy większość młodych szuka pracy miesiącami, a nawet latami, często bezskutecznie. Szkoda że takie opowieści można przeczytać tylko w necie na forum, a rzeczywistość niestety w większości przypadków wygląda inaczej- zmywak albo budowa w GB. W mojej szkole niedawno zlikwidowali ten profil- zbyt mało chętnych, nie dało się utworzyć klas. Kierunek ciężki, a szanse na znalezienie pracy są marne.Bardziej promuja mechatronikę, teleinformatykę i energetykę odnawialną.

Dodano po 2 [minuty]:

Elektronik9 napisał:
    Ogólnie mówiąc zależy od poziomu technikum. Wybierz renomowane technikum gdzie uczą dobrze, np. Technikum Łączności (widzę, że jesteś z Poznania). Wtedy nie będzie problemów z pracą w serwisie. ;)

W każdym technikum jest dużo teorii, a zbyt mało praktyki. To potem wychodzi po ukończeniu szkoły

• #10 06 Kwi 2013 19:39
    analfabeta97
    Poziom 2  

Ogólnie to jestem zainteresowany tym profilem ;) w moim regionie jest dość dużo serwisów RTV i AGD więc po technikum mógłbym podjąć tam prace ? Czy jednak iść do szkoły zawodowej na jakiś kierunek : elektromechanika lub do technikum elektrycznego ale myślę że elektryczne nie wchodzi w rachubę.

• #11 06 Kwi 2013 19:45
    komoda93
    Poziom 14  

analfabeta97 napisał:
    Ogólnie to jestem zainteresowany tym profilem ;) w moim regionie jest dość dużo serwisów RTV i AGD więc po technikum mógłbym podjąć tam prace ? Czy jednak iść do szkoły zawodowej na jakiś kierunek : elektromechanika lub do technikum elektrycznego ale myślę że elektryczne nie wchodzi w rachubę.

Trzeba dobrze znać się na robocie. W technikum jest dużo teorii, a praktyki brakuje, dlatego wielu młodych techników nie czuje się na siłach, żeby podjąć pracę w swoim zawodzie. Jeśli się tym interesujesz, ciągnie cię do tego,to dasz radę, skoro jak mówisz pracy w twojej okolicy nie brakuje.

• #12 07 Kwi 2013 00:30
    matti0010
    Poziom 11  

Jeśli skończysz dobre technikum (jak już zostało wyżej wspomniane), do tego sam też choć trochę się tym zainteresujesz a nie będziesz wychodził z założenia "byle zdać" to prace znajdziesz. Dodatkowo jak już wspomniałem postaraj się uzyskać tytuł technika, inaczej niestety ale stracisz rok (zawsze możesz potem znowu próbować go uzyskać). Jeśli chodzi o pracę, niestety nie wiem komoda93 jak to wygląda w Cieszynie lecz w Katowicach i okolicach koledzy znaleźli pracę w zawodzie bądź blisko spokrewnione prace z zawodem elektronika. Wystarczyło że ruszyli się. I nie piszę tego by napisać bo niby po co miałbym coś takiego robić. Stwierdzam tylko fakt (nie twierdzę że wszyscy w zawodzie pracują, niektórzy uznali że wolą co innego robić, lecz jeśli naprawdę chcieli to prace znaleźli).

analfabeta97 moim zdaniem elektronika to dobry zawód i kierunek (zawsze można wyjechać za granicę), lecz jest to też kierunek wymagający. Będziesz musiał poświęcić temu zawodowi trochę uwagi, samemu coś porobić i starać się w tym rozwijać a sądzę że to zaowocuje w przyszłości.
    Co do mechatroniki, nie wiem jak to wygląda w innych miastach, ale niestety w Katowicach i okolicach wszędzie otwierają ten kierunek i ludzie idą na to jak szaleni w wyniku czego za kilka lat gdy skończą szkoły będzie przesyt tego zawodu, podobnie jak stało się z informatykami po liceum jakiś czas temu. Tyle że są to tylko moje domysły, co będzie, czas pokaże.

Jedno jest w miarę pewne, w obecnych czasach wybranie szkoły z zawodem jest dość "bezpiecznym" rozwiązaniem ponieważ nie wiadomo co będzie za chwilę a zawód w ręce zawsze jest i nikt go nie odbierze.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson