Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Apollo AHD-115 - Programy źle odbierają mimo dobrej siły sygnału i jakości

mazda_one 04 Kwi 2013 05:55 3210 4
  • #1 04 Kwi 2013 05:55
    mazda_one
    Poziom 9  

Witam,

To jest nowa instalacja. Na zewnątrz jest antena Synaps UHF ANT-127 kierunkowa (bez wzmacniacza, bez symetryzatora) na wysokości 5m, od niej idzie 3 metry przewodu do rozgałęźnika antenowego ALDA (rozgałęźnik znajduje się w puszce elek. hermetycznej), z którego jeden sygnał jest doprowadzony do tunera Cabletech URZ0195 ok. 6m kabla. Drugi sygnał jest doprowadzony do kolejnego rozgałęźnika ALDA (ok 10m kabla) gdzie rozłożony jest na dwa sygnały. Pierwszy jest doprowadzony do karty telewizyjnej Creatix CTX1924 (ok. 0.5m kabla). Drugi sygnał z drugiego rozgałęźnika antenowego jest poprowadzony do tunera Apollo AHD-115. Wszystkie elementy i urządzenia są nowe. Mieszkam w Michałowie Reginowie k. Legionowa, antena jest skierowana na nadajnik w Raszynie. Na drodze anteny nie stoją żadne przeszkody. Przewody poprowadzone są po ścianach budynku. Przewody nie wiem dokładnie jakie ale są to 75ohm ekranowane w białym pancerzu (przeze mnie rozumiane jako zwykłe).

Opiszę starą instalację.
    Antena siatkowa z wzmacniaczem doprowadzona przewodem 50ohm do rozgałęźnika antenowego (bliżej mi nie określonego), z którego sygnał rozłożony był na dwa ( dodam, że pod rozgałęźnik był wpięty zasilacz antenowy). Pierwszy sygnał był doprowadzony do telewizora MPEG4 przewodem już normalnym. Drugi sygnał był doprowadzony do tunera Apollo AHD-115 częściowo przewodem 50ohm jakieś 2m i przewodem normalnym 3m. Przewody były łączone złączkami F i łącznikiem "beczką" F. Antena nie mam pojęcia gdzie była ustawiona ale na pewno nie na Raszyn.

W przypadku starej instalacji jedno i drugie urządzenie działało poprawnie wszystkie programy, które są dostępne były i odbierały świetnie. Był mianowicie jeden problem tuner Apollo AHD-115 tracił całkowicie sygnał albo był przerywany sygnał w momencie kiedy odbierane było połączenie telefoniczne z tel. komórkowego na paśmie 2G.

Teraz przy nowej instalacji urządzenie Cabletech URZ0195 i Creatix CTX1924 działają poprawnie, wszystkie programy odbierają dobrze. Cabletech URZ0195 poziom siły sygnału waha się od 70%-100% a jakość od 40%-100% niezależnie od programu. Przy karcie telewizyjnej nie wiem musiał bym sprawdzić ale również jak pisałem wcześniej odbiór jest idealny. Na Apollo AHD-115 niestety nie wszystkie programy działają poprawnie.
    TVN HD, TVP info Łódź, Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka, TVP 2 (nie HD) zachowują się tak samo, a mianowicie siła sygnału skacze od 0% do 75% a jakość od 0% do 65%. Momentami złapie obraz i fonię ale to jest tylko ułamek sekundy. TVP 1 HD zachowuje się podobnie lecz po 20-30 sekundach stabilizuje się i pracuje z siłą sygnału od 70% do 80% a jakością od 50% do 60%. Pozostałe programy działają z siłą sygnału od 70% do 80% a jakością od 50% do 60%.
    Problem z telefonowaniem 2G dalej występuje. Po zamianie miejscami tunerów Cabletech URZ0195 i Apollo AHD-115 apollo miał te same problemy a Cabletech działał poprawnie.

Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam.

0 4
  • #2 04 Kwi 2013 07:58
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

mazda_one napisał:
    Po zamianie miejscami tunerów Cabletech URZ0195 i Apollo AHD-115 apollo miał te same problemy a Cabletech działał poprawnie.

Tu chyba sam sobie odpowiedziałeś, czyż nie . :?:

Apollo do wymiany a i może do naprawy.

Pozdrawiam.

0
  • #3 04 Kwi 2013 14:15
    mazda_one
    Poziom 9  

Taki miałem zamiar oddanie urządzenia na gwarancje ale chciałem wykluczyć inne możliwości bo nie znam się dokładnie na instalacji telewizji.

Poczekam jeszcze na jakieś sugestie aby potwierdzić czy rzeczywiście faktem jest, że to szmelc.

0
  • Pomocny post
    #4 04 Kwi 2013 14:53
    _cheetah_
    Poziom 37  

mazda_one napisał:
    Teraz przy nowej instalacji urządzenie Cabletech URZ0195 i Creatix CTX1924 działają poprawnie, wszystkie programy odbierają dobrze. Cabletech URZ0195 poziom siły sygnału waha się od 70%-100% a jakość od 40%-100% niezależnie od programu.
    Tak duże wahania siły sygnału oraz jego jakości świadczą o niewłaściwej instalacji antenowej, ewentualnie o bardzo dużym poziomie zakłóceń.

Prawidłowe warunki prac instalacji antenowej to jakość sygnału = 100% oraz STABILNA siła sygnału bliska 100% (np.95%).

mazda_one napisał:
    TVN HD, TVP info Łódź, Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka, TVP 2 (nie HD) zachowują się tak samo, a mianowicie siła sygnału skacze od 0% do 75% a jakość od 0% do 65%. Momentami złapie obraz i fonię ale to jest tylko ułamek sekundy.
    jw. Przede wszystkim instalacja antenowa nie odpowiadająca warunkom odbiorczym.

mazda_one napisał:
    Pozostałe programy działają z siłą sygnału od 70% do 80% a jakością od 50% do 60%.
    też za niskie parametry sygnałów.

mazda_one napisał:
    Po zamianie miejscami tunerów Cabletech URZ0195 i Apollo AHD-115 apollo miał te same problemy a Cabletech działał poprawnie.
    To już tak jest, że dekodery (lub ogólniej odbiorniki) miewają znaczące różnice w czułościach. Tam gdzie jeden jeszcze odbiera - drugi może już mieć znaczne kłopoty.

Czy próbowałeś odbioru na dekoderach podłączonych bezpośrednio do anteny, bez rozgałęziaczy?

Oczywiście, może być też tak, że Apollo jest uszkodzony, choć to można by dopiero stwierdzić, jeśli miałbyś prawidłową instalację odbiorczą.

mazda_one napisał:
    Problem z telefonowaniem 2G dalej występuje.
    To kolejna oznaka niewłaściwej instalacji antenowej - za niskie poziomy sygnału, kable antenowe o niskim ekranowaniu, złe wtyczki antenowe, niewłaściwie zainstalowane złącza i wtyczki.

Przy 3G problem powinien się zmarginalizować.

Na twoim miejscu zacząłbym od ponownego wykonania wszelkich podłączeń i złącz oraz wymianie rozgałęźników.

0
  • #5 05 Kwi 2013 00:31
    mazda_one
    Poziom 9  

Dzięki koledze _cheetah_ znalazłem problem a praktycznie mi go wskazał. Wziąłem dekoder pojechałem do zaznajomionego serwisu i sprawdziłem jak pracuje, moc sygnału i jakość w granicach 70%-80% na antenie kierunkowej. Byłem także u kolegi sprawdzić na antenie siatkowej i taki sam wynik mocy sygnału i jakości. Sprawdziłem przewód po przewodzie, wtyczkę po wtyczce. Okazało się, że przewód poprowadzony od drugiego rozgałęzienia był popękany (dokładniej pancerz/izolacja przewodu), połatałem go. W dalszym ciągu był problem. Wymieniłem rozgałęźniki antenowe na Axing BVE2-01 i zaczęły łapać programy ale dalej był problem bo przerywały. Wymieniłem końcówki antenowe przy samym gnieździe od odbiornika Apollo i większość programów zadziałała. Dokupiłem trochę przewodu żeby zamienić ten połatany na nowy i jeszcze 10m zapasu bo układając go ponownie był sztywny i bałem się, że pęknie znowu (kupiłem go za 0,80zł za metr). Podmieniłem ten połatany i już wszystko działa jak należy. Programy odbierają idealnie, co prawda moc sygnału i jakość na wszystkich programach są ciągle w granicach 70%-80% ale nic się nie zacina. Odbiornik Cabletech pracuje na takich parametrach tak jak kolega wymienił wyżej, moc sygnału 100% jakość waha się od 93% do 100%.

Morał z tego taki, że nie WARTO KUPOWAĆ TANICH ELEMENTÓW INSTALACJI i odradzam zakup dekodera marki APOLLO.

Pozdrawiam i dziękuje za szybką i fachową pomoc. Zamykam wątek.

0