Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik elektryczny. - Podłączenie silnika elektrycznego 3f 220V.

04 Kwi 2013 08:39 6441 14
  • Poziom 13  
    Witam użytkowników tego forum. Mam pytanie odnośnie napięcia pracy silnika elektrycznego. Mianowicie z autotransformatora mam na wyjściu 3f 220V i nie wiem czy silnik elektryczny połączony w gwiazdę będzie pracował bezproblemowo przy takim napięciu. Tabliczkę znamionową silnika umieszczam w załącznikach.
    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Silnik elektryczny. - Podłączenie silnika elektrycznego 3f 220V.
  • Poziom 29  
    wolltDE napisał:
    mam na wyjściu 3f 220V

wolltDE napisał:
    będzie pracował bezproblemowo przy takim napięciu

Pracować będzie, tylko nie osiągnie deklarowanej mocy.
  • Poziom 38  
    wolltDE napisał:
    Mianowicie z autotransformatora mam na wyjściu 3f 220V i nie wiem czy silnik elektryczny połączony w gwiazdę będzie pracował bezproblemowo przy takim napięciu

Połącz lepiej w trójkąt... Silnik osiągnie pełną moc.
  • Poziom 29  
    BILGO napisał:
    trójkąt... silnik osiągnie pełną moc.

A co z prądem rozruchowym
  • Poziom 35  
    janszy3643 napisał:
    BILGO napisał:
    trójkąt... silnik osiągnie pełną moc.

A co z prądem rozruchowym

Przy mocy 0,75kW pewnie rozsadzi podstację. Wyjątkowo ciężki rozruch :D :D
    Przepraszam za ironię - nie mogłem się opanować. Nic szczególnego w tym silniku przecież nie ma - oprócz tego, że jest nieduży.
  • Specjalista elektryk
    Pierwsze pytanie brzmi, czy konieczne jest użycie tego autotransformatora, zamiast zwykłego zasilenia z sieci 3-faz?

Po drugie połączenie tego silnika w gwiazdę przy tym napięciu do ciągłej pracy raczej mija się z celem, ponieważ moment obrotowy silnika będzie bardzo malutki. Jeżeli nie ma żadnych konkretnych przeciwwskazań, to najlepiej połączyć go w trójkąt - prądami rozruchowymi przy takim malutkim silniczku nie ma się co martwić (jak już zresztą pisał kolega wyżej) zwłaszcza przy rozruchu lekkim.
  • Poziom 16  
    Nie wiem do czego ci będzie potrzebny ten silnik ale z przy takiej małej mocy to trochę bezsensu dawać autotransformator.Prąd rozruchowy będzie i tak mały.
    połącz go w gwiazdę pod 400V.
  • Poziom 13  
    No niestety ale mam w niedużej odległości od silnika tylko 3f 220V. Silnik będzie zasilany ze styczników (prawo,lewo) o obciążalności prądowej chyba 5A (sprawdzę jutro). Mógłby mi ktoś powiedzieć jaki prąd płynie przy połączeniu tego rodzaju silnika w gwiazdę a jaki w trójkąt??
    Jeżeli chodzi o podłączenie do 3f 400V to musiałbym położyć przewód dodatkowo aż przed autotransformator, czyli ponad 20m.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    W Polsce napięcie miedzy-fazowe(przewodowe) wynosi 400V, a fazowe 230V.
    Silnik 3 fazowy jest zasilany z napięcia miedzy-fazowego czyli 400V

Nie wiem skąd masz 230V między-fazowego ale Jeśli masz zasilanie z jakiegoś dodatkowego transformatora i napięcie miedzy fazowe wynosi 230V to podłącz silnik w trójkąt aby uzyskać znamionową moc silnika.

P=3Uf*If*cosφ

zresztą na tabliczce znamionowej dokładnie pisze:
    230V/400V
    3,05A/1,76A
  • Specjalista elektryk
    Na tabliczce znamionowej jest wszystko napisane.

Pobór prądu przy podłączeniu w trójkąt dla napięcia 230 V wynosi około 3,09 A
  • Moderator HydePark/Samochody
    W/g tabliczki ma między-fazowe 230V w trójkącie. Spali jak nic. Połączyć w gwiazdę i po robocie. Dorywczo kiedyś podobny podłączałem , działał bez problemu. Ale pracy miał 10 sekund na godzinę. Gwiazda i pojechał. Autotrafo w naszych warunkach jest bez sensu.

W czym ten silnik jest zamontowany? Co napędza?
  • Poziom 38  
    Autor już pisał że bliżej ma do dyspozycji 3f 230V, przez co nie będzie musiał prowadzić 20m dodatkowego kabla... Wiec jeśli zdecyduje się na 3f 230V to silnik w trójkąt, a jeśli zdecyduje się na 3f 400V to silnik w gwiazdę... Silnik jest bardzo mały wiec czy to będzie z użyciem trafa czy nie... to nie ma znaczenia. Decyzja należy do właściciela silnika ;)
  • Poziom 13  
    Witam Panowie ponownie, nie rozumiem wypowiedzi kolegi arturavs "W/g tabliczki ma między-fazowe 230V w trójkącie. Spali jak nic. Połączyć w gwiazdę i po robocie".
    Oznacza, że jak podłącze w trójkąt przy 3f 220V to spalę silnik??

Jeżeli chodzi o cel silnika to ma uruchamiać rolotok (około 8m) po którym będą palety (około 100kg) się poruszały. Na razie rolotok jest mało używany, w czasie godziny około 5razy przez 10s. Połączyłem wczoraj go w gwiazdę przy 3f 220V i jak do tej pory działa normalnie. Napiszcie czy jest możliwość uszkodzenia takiego silnika przy połączeniu w gwiazdę z napięciem 3f 220V??
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Jeżeli będzie podłączony w gwiazdę przy 3x230 to nie osiągnie pełnej mocy i łatwiej go przeciążyć.
    To co piszę na tabliczce to są napięcia na które został zbudowany czyli 3f 230 w trójkącie i 3f 400 w gwieździe.
  • Poziom 13  
    Dzięki za zainteresowanie się tematem i za pomoc. Temat zamykam.