Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TPFanControl a prędkość wentylatora w ThinkPad X61

04 Kwi 2013 09:48 3240 9
 • Poziom 29  
  Nie jestem pewien czy nie powinienem umieścić tematu w dziale Laptopy Software ale zdaje się iż problem dotyczy sprzętu jakim jest wentylator. Istnieje świetny programik do regulacji prędkości obrotów wentylatora CPU dla laptopów serii ThinkPad. Program posiada 7 biegów ale w X61 nie są chyba wykorzystywane wszystkie (nie widzę np. różnicy między 2 a 3). Działa też z modelem X61. Program standardowo jest skonfigurowany tak (dla Smart Mode 1):
  Code:
  Level=60 0
  
  Level=65 1
  Level=75 3
  Level=80 7
  Level=90 64

  co oznacza iż wentylator włącza się dopiero przy 65°C z prędkością 1, przy 75°C 3 itd. Super sprawa - nareszcie mam ciszę przy przeglądaniu internetu - temperatura 60°C - słychać tylko dysk twardy :-)
  Z ciekawości postanowiłem sprawdzić co jeszcze ten program potrafi. W programie jest też opcja Manual Mode domyślnie ustawiona na 7. Zacząłem ustawiać różne wartości dla Manual Mode i zauważyłem iż przy 255 lub 200 wentylator rozpędza się do bardzo wysokiej prędkości - nigdy nie słyszałem jeszcze żeby tak szybko i głośno się kręcił i dlatego z obawy przed uszkodzeniem wentylatora zmieniłem szybko wartość z powrotem na 7. Teraz pytanie: Czy to normalne i po prostu wentylator ma spory zapas prędkości działania - nie potrzebny przy normalnym używaniu laptopa?
  Nie wiem jak regulowane są obroty w ThinkPadach - zmiana napięcia czy PWM i regulacja szerokości impulsu. Wentylator ma chyba 3 przewody więc prawdopodobnie regulacja odbywa się poprzez zmianę napięcia. Skoro tak to czy wartość 255 w programie zwiększa napięcie w nieskończoność co może doprowadzić do uszkodzenia wentylatora czy po prostu gdy wentylator osiągnie swoje max. możliwości np. 4000 RPM to szybciej już nie da rady.
  Czy możliwe aby program w ogóle zwiększał napięcie w nieskończoność? Nie znam się na tym i dlatego wolę zapytać?
  P.S. Na forum supportu programu thinkpads.com też umieściłem podobny wątek.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Spec od komputerów
  Wentylator jest zasilany z przetwornicy 5V, tak więc nie ma możliwości zwiększenia tego napięcia programowo. Widocznie standardowo w tym laptopie wentylator pracuje przy max. obciążeniu z napięciem niższym od 5V.
 • Poziom 29  
  OK, napięcia nie da się zwiększyć - a co z obrotami? To oznacza iż normalnie wentylator działa sobie powiedzmy np. 3V i 3000RPM. Wartość 255 w programie TPFanControl powoduje zwiększanie prędkości a więc zapewne i napięcia, czyli mam rozumieć iż po osiągnięciu 5V prędkość wentylatora zostanie na stałym poziomie? Czy mogę zostawić program z ustawieniem 255 w Manual Mode bez obawy o uszkodzenie wentylatora?
  TPFanControl a prędkość wentylatora w ThinkPad X61
 • Spec od komputerów
  Cytat:
  czyli mam rozumieć iż po osiągnięciu 5V prędkość wentylatora zostanie na stałym poziomie?

  Dokładnie tak.
  Cytat:
  Czy mogę zostawić program z ustawieniem 255 w Manual Mode bez obawy o uszkodzenie wentylatora?

  Tak.
 • Poziom 29  
  Ch....a jednak mam obawy ;-). Próbuję zostawić na dłuższy czas wartość 255, wytrzymałem z 10 sekund i przełączyłem na Smart bo wentylator ciągle się rozpędza jakby miał zaraz wyskoczyć z laptopa :-), no nie mam pewności, mam wrażenie, że tylko pójdzie dym i się spali wentylator. Spróbuję nagrać dźwięk wentylatora jak się rozpędza i wrzucę na forum. No normalnie jakby za moment miał Boeing wystartować :-) :-)
 • Spec od komputerów
  Zawsze możesz zmierzyć napięcie zasilające wentylator miernikiem.
  TPFanControl a prędkość wentylatora w ThinkPad X61
 • Spec od komputerów
  Powtórzę:
  Cytat:
  Zawsze możesz zmierzyć napięcie zasilające wentylator miernikiem.
 • Poziom 14  
  Bynajmniej u mnie dzieki temu programowi gdy mam włączony przycisk na spodzie odpowiadający wifi i bt bez przycisku fn moge włączyć bt diode led przydatne jeśli ktoś sobie właśnie ten przycisk uszkodził a co do twojego pytania na email to u mnie dzieje się to samo
 • Poziom 29  
  OK, sprawdziłem przez dłuższy czas (1-2 minuty) co się stanie przy 255 i tak jak pisał miecho18 nic się nie dzieje po za tym iż nie da się pracować przy takiej głośności. X61 ma 2 wentylatory: 1 CPU i 1 GPU. Biegi w programie TPFanControl sterują automatycznie obydwoma wentylatorami.

  Podczas pracy na Smart Mode 1 (63°C, wentylator OFF) po włączeniu Manual Mode na 255 wentylator CPU osiąga pełną prędkość ok. 6000 RPM w ciągu ok. 1 minuty a temperatura spada do 52°C. Napięcia nie mierzyłem ale zapewne jest wtedy 5V.