Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

płyta Whirpool AKM 990/IX/01 - Zwarcie, wybija bezpieczniki

T.Kolton 04 Kwi 2013 09:55 1683 3
  • #1 04 Kwi 2013 09:55
    T.Kolton
    Poziom 12  

Witam.
    Kuchenka jak w temacie po włączeniu startuje (pokazują się zera), jednak jeżeli załącza się którekolwiek pole to robi zwarcie. Po wypięciu złączki zasilającej 2 lewe pola kuchenka działa. Mając niewielkie doświadczenie z kuchenkami mam pytanie czy naprawa jest opłacalna. Jeśli tak to prosiłbym o ewentualne wskazówki ze zwróceniem uwagi na hipotetyczne "pułapki" podczas naprawy które są istotne dla tego modelu. Czy wiatrak włącza się tuż po załączeniu kuchenki czy dopiero startuje po uzyskaniu pewnej temperatury tranzystorów. Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny zwłaszcza, iż niewiele znalazłem porad do tego modelu. Jaki może być koszt naprawy?

0 3
  • #2 14 Lut 2014 14:40
    thombo
    Poziom 1  

Mam pytanie jak to się u Pana skończyło. Mam ten sam problem i właśnie czekam na wycenę. Pozdrawiam.

0
  • #3 14 Lut 2014 19:15
    Trull
    Poziom 28  

Często dochodzi do "opadnięcia" lampek kontrolnych pól grzejnych co skutkuje zwarciem. Wymontować płytę odkręcić blachę osłaniającą (spodnią) pola i sprawdzić wzrokowo czy nie przywiera do obudowy.

0
  • #4 14 Lut 2014 21:15
    T.Kolton
    Poziom 12  

Witam.
    Udało mi się bez problemów naprawić tą płytę i jest to opłacalne.
    W moim przypadku uszkodzone były 2 tranzystory mocy na jednym grzejniku (lewy górny).
    Przypuszczalną przyczyną uszkodzenia była słaba wentylacja płyty i jej przegrzewanie się. Tranzystory kosztowały mnie niecałe 150 zł. Naprawa w serwisie została wyceniona na ponad 550 zł. Należy dołożyć starań przy wylutowaniu tranzystorów, gdyż łatwo można uszkodzić ścieżki. Płyta działa bez zastrzeżeń.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia.

1