Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego modulator antenowy nie działa na moim nowym telewizorze?

mokonamodoki 04 Kwi 2013 10:39 3462 17
  • #1 04 Kwi 2013 10:39
    mokonamodoki
    Poziom 9  

Witam.
    Niedawno nabyłem modulator antenowy (marka nieznana, na opakowaniu tylko napis RF Modulator) bez regulacji kanałów. Gdy podłączam go do starego telewizora (zakupionego gdzieś na początku lat 2000) to można przez niego odbierać obraz z odwarzacza dvd, kamery, gry telewizyjnej bądź innego urządzenia wyposażonego w eurozłącze. Gdy jednak ten sam modulator podłączam do nowego telewizora (kineskopowego zakupionego w roku 2005 oraz lcd zakupionego kilka miesiecy temu, na ekranie silnie skacze obraz i nic nie da się oglądać. Na kineskopowym telewizorze czasami też słychać zacinający się dźwięk, na lcd dźwięku w ogóle nie ma).

Chciałbym się dowiedzieć, co takiego mają w sobie nowe telewizory, że nie odbierają sygnalu z modulatora rf, którego cena to ~30zł.
    Na opakowaniu mam podane następujące parametry urządzenia:
    RF Output Level (66 +/- 3.5dBuV)
    Audio Input Impedance 13 +/-3K ohm
    TV to ANT insertion -2dB
    Input A: 3 RCA A/V Input
    Input B: 75 Ohm Antenna Input
    Power Source AC 90V-240V

0 17
  • #2 04 Kwi 2013 13:05
    dziadek333
    Poziom 10  

Powinna być gdzieś informacja na jakim kanale pracuje modulator. Sprawdź czy w modulatorze jest może możliwość nastawienia kanału pracy modulatora (trymer) otwór w obudowie. Pokaż jeżeli możesz zdjęcie modulatora.
    Musisz ręcznie przeskanować kanały analogowe w telewizorze. W czasie skanowania pamiętaj aby był podłączony sygnał wideo.

0
  • #3 04 Kwi 2013 16:01
    mokonamodoki
    Poziom 9  

Skanowałem całe pasmo, jednakże telewizor nowszego typu w ogóle nie odnalazł miejsca, w którym nadaje modulator. Modulator na 100% nie ma regulacji kanału (otiwerałem obudowę i nigdzie nie znalazłem czegoś co by służyło do regulacji)

Dodano po 3 [minuty]:

najlepszy efekt osiągnąłem ustawiając kanał 10 w telewizorze (telewizor LCD pokazywał siłę i jakość sygnału na poziomie 100%) jednakze obraz przeskakiwał, był zaśnieżony, a dźwięku w ogóle nie było. na starym telewizorze w kilku miejscach telewizor widzi obraz z modulatora, toteż obstawiam, że nowe telewizory mają coś co uniemożliwia obsługę takich urządzeń. A może i niska cena urządzenia (30zł) ma w tym swój udział.

0
  • #4 04 Kwi 2013 17:20
    jerzyf
    Poziom 22  

A TV masz ustawiony na odbiór sygnału cyfrowego czy analogowego, bo na cyfrowym to nic nie "złapiesz". Bo to co piszesz że pokazywał siłę i jakość sygnału to działa tylko przy odbiorze cyfrowym, na analogu nie!.

0
  • #5 04 Kwi 2013 18:55
    mokonamodoki
    Poziom 9  

Przeszukiwałem na analogowym. Gdyby to była telewizcja cyfrowa obraz z modulatora nie byłby zaśnieżony tylko spixelizowany i nie skakabył przy jednoczesnym braku dźwięku.

0
  • #6 04 Kwi 2013 20:15
    dziadek333
    Poziom 10  

mokonamodoki napisał:
    na starym telewizorze w kilku miejscach telewizor widzi obraz z modulatora, toteż obstawiam, że nowe telewizory mają coś co uniemożliwia obsługę takich urządzeń. A może i niska cena urządzenia (30zł) ma w tym swój udział.

Zakładałem kilka modulatorów i nie spotkałem się jeszcze z tanim cyfrowym modulatorem. Sądzę że twój modulator jest najprostszym urządzeniem analogowym z przypisanym fabrycznie jednym kanałem (10-tym).
    Chcąc mieć możliwość przekazu na innym kanale kup na Allegro coś takiego za 35 zł.:http://allegro.pl/modulator-antenowy-mtv9000-mtv61-rf9000-tv-i3085777829.html
    i nie morduj się.

0
  • #7 04 Kwi 2013 20:40
    mokonamodoki
    Poziom 9  

Mi nie chodzi o to, żeby nadawało na konkretnym kanale, tylko żeby działało na nowszych telewizorach, chyba że tego typu urządzenia kompatybilne są jedynie ze starymi telewizorami, często nieposiadającymi gniazd euro, hdmi itp.

Poza tym mój modulator jest analogowy. Najwyraźniej ktoś źle zrozumiał moją wypowedź, twierdząc że jest cyfrowy.

Wygląda tak: https://obrazki.elektroda.pl/4612179500_1365100742.jpg (na obudowie nie ma żadnych przycisków poza włącznikiem zasilania). Nie posiada też wyświetlacza kanału tylko lampkę sygnalizującą dochodzenie zasilania.

Nie jestem tego do końca pewny, jednak za winowajcę problemu obstawiałbym również moc wyjściową urządzenia 66dBuV. Niestety nie posiadam przy sobie tłumika antenowego, żeby ją zmniejszyć, a poza tym w modulatorze nie da się wymienić kabla antenowego.

Podczas zabawy z modulatorem zauważyłem też takie coś: gdy go podłączam do telewizora bez przyłączania do niego jakiegokolwiek urzadzenia na kanale 10 (częstotliwość jakieś 210MHz) pojawia się czarny obraz na którym co sekundę lub dwie migają białe poziome pasy.

0
  • #8 04 Kwi 2013 23:10
    jerzyf
    Poziom 22  

mokonamodoki napisał:
    najlepszy efekt osiągnąłem ustawiając kanał 10 w telewizorze (telewizor LCD pokazywał siłę i jakość sygnału na poziomie 100%) jednakze obraz przeskakiwał, był zaśnieżony, a dźwięku w ogóle nie było.

Nikt źle nie zrozumiał, że masz modulator cyfrowy!. Spójrz na Powyższą Twoją wypowiedź , napisałeś że LCD pokazywał siłę i jakość sygnału, a ja napisałem że takie informacje to TV pokazuje gdy jest ustawiony na odbiór (tylko) sygnału cyfrowego i taki jest do niego doprowadzony. W związku z tym jak mógł TV pokazywać takie dane gdy podłączyłeś analogowy modulator ?, pomieszanie z poplątaniem, bo pokazywać nie mógł!

0
  • #9 05 Kwi 2013 12:15
    dziadek333
    Poziom 10  

Na pudełku twojego modulatora widać napis: CH 4 OUTPUT
    Wniosek, że pracuje w kanale 4, i do tego kanału dostrój telewizor. Wszystko powinno działać poprawnie.

0
  • #10 05 Kwi 2013 12:50
    mokonamodoki
    Poziom 9  

Na kanale 4 brak obrazu oraz dźwięku, nawet na starym telewizorze, gdzie modulator pracuje prawidłowo na kanale 10. Ponadto chińskie wyroby tak mają, że na pudełku napisane jest co innego, a w rzeczywistości jest co innego.

0
  • #11 05 Kwi 2013 14:08
    dziadek333
    Poziom 10  

mokonamodoki napisał:
    modulator pracuje prawidłowo na kanale 10.

Sprawa czyli jest prosta, musisz znaleźć w menu telewizora: dostrajanie ręczne kanałów analogowych i dostroić do 10-tego kanału.

0
  • #12 05 Kwi 2013 20:25
    mokonamodoki
    Poziom 9  

Zrobiłem tak, jednakże obraz skakał i dźwięk się zacinał. Na starym telewizorze obraz żyleta. Kanał ten sam.

Wszystko wskazuje na to, że nowe telewizory mają jakieś zabezpieczenia, które uniemożliwiają podłączanie do nich modulatorów.

Dodano po 3 [godziny] 1 [minuty]:

Zastanawiam się nad tym, czy taki modulator )http://allegro.pl/modulator-antenowy-mtv9000-mtv61-rf9000-tv-i3085777829.html) będzie obsługiwany przez nowe telewizory? Wszystkie moje odbiorniki (nawet LCD) obsługują standard B/G oraz D/K.

0
  • #13 05 Kwi 2013 21:56
    kazikszach
    Poziom 33  

Czy potrafisz w tych nowych tv dostroić dokładnie częstotliwość odbieranego sygnału?
    Z twoich odpowiedzi wynika, że chyba nie, bo przy standardach BG i DK są inne częstotliwości np. kanału 10, sprawdź tv na obu standardach.

0
  • #14 06 Kwi 2013 10:59
    mokonamodoki
    Poziom 9  

Wczoraj próbowałem dokładnie dostroić telewizor, jednakże wszędzie obraz skakał, toteż obstawiam, że modulator nadaje w standardzie, którego współczesnie produkowane telewizory już nie obsługują. Zastanawiam się nad kupnem modulatora MTV9000, chociaż to i tak gra w ciemno.

0
  • #15 06 Kwi 2013 11:42
    dziadek333
    Poziom 10  

mokonamodoki napisał:
    Wczoraj próbowałem dokładnie dostroić telewizor, jednakże wszędzie obraz skakał, toteż obstawiam, że modulator nadaje w standardzie, którego współczesnie produkowane telewizory już nie obsługują. Zastanawiam się nad kupnem modulatora MTV9000, chociaż to i tak gra w ciemno.

Piszesz, że obraz wszędzie skakał. Nie bardzo rozumiem to wszędzie. Ty masz dostroić kanał analogowy (kanał 10-ty, jeżeli na starym telewizorze był stabilny obraz). Brak synchronizacji może być spowodowany słabym poziomem sygnału z modulatora. Stare telewizory miały bardziej czułe wejście. Możesz spróbować zastosować dla próby, wzmacniacz antenowy i wpiąć go między modulator a telewizor.
    Ten modulator do którego podałeś link, powinien spełnić twoje oczekiwania.

1
  • #16 06 Kwi 2013 19:27
    mokonamodoki
    Poziom 9  

Wydaje mi się, że poziom sygnału 66dBuV jest wystarczający dla dobrego odbioru. Gdyby nawet i był trochę za mały obraz lekko by śnieżył ale nie skakałby tak, że czasami trudno odgadnąć co przedstawia. Dziwię się też temu, że podczas strojenia automatycznego telewizor nie zatrzymuje się na kanale 10 na którym nadaje modulator tylko idzie dalej do końca zakresu i od początku przeszukuje pasmo, również bez skutku. W przypadku programów TV nadawanych w słabej jakości telewizor zatrzymuje się nawet gdy niemalże cały obraz jest silnie zaśneżony. Stąd wysuwam wniosem, że pseudoprogramy nadawane przez modulator różnią się od prawdziwych programów.

Skoro już mówimy o modulatorach, mam takie pytanie: czy ma znacznie sposób nadawania dźwięku przez modulator (B/G, D/K), kiedy telewizor obsługuje oba standardy?

0
  • #17 06 Kwi 2013 21:03
    kazikszach
    Poziom 33  

Raczej dalej nie dostrajasz telewizora do kanału modulatora.
    Kanał 10 OIRT (DK) to 207,25 MHz, 10 CCIR(BG) to 210,25 MHz, i stąd twoje błędne dostrojenie do kanału.
    Wybierasz w tv system DK i automatyczne szukanie, jak źle to BG i automatyczne szukanie i musi coś być.

0
  • #18 07 Kwi 2013 16:59
    mokonamodoki
    Poziom 9  

Szukałem zarówno na D/K jak też na B/G (nawet próbowałem pasmo L,I). Najlepszy efekt uzyskałem na B/G jednak obraz strasznie skakał i w ogóle nie było słychać dźwięku.

Dodano po 2 [minuty]:

Mam oczywiście nadzieję, że na nowym modulatorze (MTV-9000) obraz będzie prawidłowo wyświetlany na nowych telewizorach, chociaż czasami zastanawiam się czy nieco droższy modulator okaże się lepszy od poprzednika. Wiadomo przecież że jakość kosztuje.

Dodano po 5 [godziny] 26 [minuty]:

Wydaje mi się również, że skoro modulator RF nie działa prawdiłowo na nowym telewizorze, do tego samego telewizora zapewne też nie da się także podłączyć pegasusa przez gniazdo antenowe.

0