Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

linia napowietrzna - parametry przewodu - dane katalogowe

krys_kl 04 Kwi 2013 11:53 3507 9
  • #1 04 Kwi 2013 11:53
    krys_kl
    Poziom 9  

Witam,

mam zaprojektować linię napowietrzną SN-15kV.
    potrzebuję do obliczeń dane przewodów AFL. niestety w katalogu TF Kable nie znalazłem tych co mi są potrzebne.
    Potrzebuję głównie (jeżeli ktoś ma więcej parametrów):
    - współczynnik wydłużenia cieplnego przewodu (α)
    - współczynnik wydłużenia sprężystego przewodu (β)
    - naprężenia przewodu przy:
    - mrozie -25stC
    - sadzi normalnej -5stC
    - sadzi katastrofalnej -5stC

gdzie mogę znaleźć takie dane?
    a może ktoś ma takie dane i może udostępni?

pozdrawiam

0 9
  • #3 04 Kwi 2013 17:27
    krys_kl
    Poziom 9  

Niestety ale na stronie którą podałeś są tylko materiały do linii izolowanych a ja potrzebuje do linii nieizolowanych.
    Normę dotyczącą linii napowietrznych (PN-EN 50341-1:2005) przeczytałem kilkakrotnie i podają w tej normie, że dane o które mi chodzi podaje producent aczkolwiek katalogi które mam nie zawierają ich.

0
  • #5 04 Kwi 2013 19:56
    Sharlih
    Poziom 9  

Sciągnij Komputerowe wspomagania projektowania linii napowietrznych ze strony Generica - tam sa szukane przez ciebie parametry a przy okazji wzis Ci obliczy bo zgaduję ze przedmiotowe parametry do tego własnie potrzebujesz

0
  • #6 05 Kwi 2013 07:29
    krys_kl
    Poziom 9  

Mam ten program.Dokładna nazwa to: Komputerowe wspomaganie projektowania
    napowietrznych linii elektroenergetycznych (KWPLE 2010). Producentem jest Sicame Polska.
    W bazie danych przewodów faktycznie są współczynniki wydłużenia ale brak informacji o naprężeniach przewodu a te z kolei są konieczne do obliczeń. Program wyliczy i poda wyniki ale równań nie pokazuje a ja właśnie tego potrzebuję. Określenie rozpiętości przełomowej i krytycznej oraz temperatury krytycznej a co za tym idzie określenie największych zwisów wymaga znajomości wartości naprężeń.

0
  • #7 05 Kwi 2013 08:21
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Nie masz normy PN-E-05100-1:1998 ? Przecież w niej są dane, o które pytałeś.

0
  • #8 05 Kwi 2013 10:09
    krys_kl
    Poziom 9  

Jak już wcześniej pisałem mam tą normę.
    Nie ma tam konkretnych danych dla każdego z przewodów.
    Jest tabela (nr 8) "Największe dopuszczalne naprężenia przewodów" ale w niej są podane dane typu: "40% wytrzymałości na rozciąganie" ale nijak to odpowiada wartością które mam jako przykłady obliczeń, które przeprowadzaliśmy w ramach zajęć na Politechnice. Przykładowo: przewód AFL-8 525 naprężenia dla: sadzi normalnej 108,9 [N/mm2] sadzi katastrofalnej 147,2 [N/mm2] i dla mrozu 104 [N/mm2] a w katalogu podają wartość siły zrywającej 158279 [N] co przy przekroju obliczeniowym 586,9 [mm2] daje 269,67 [N/mm2]. Uwzględniając naprężenie dopuszczalne wg normy na poziomie 80% dla sadzi normalnej (tabela nr 8) daje 215,75 [N/mm2]. Jakoś te dane nie pokrywają się stąd moje pytanie / prośba o udostępnienie takich danych liczbowych.
    Może się mylę i coś źle odczytuje lub przeliczam. Jeżeli tak to proszę wyprowadzenie mnie z błędu.

0
  • #9 05 Kwi 2013 23:49
    mar_cik
    Specjalista elektryk

269,67*0,40=107,9 N/mm²
    Kolego, popatrz uważniej na tabelę 8, czego dotyczą kolumny 3 i 4 a czego kolumny 5 i 6.

0
  • #10 10 Kwi 2013 15:58
    T_O_J_A
    Poziom 12  

Hej, mając normę i katalogi jesteś w stanie dojść do odpowiednich obliczeń. Odpowiednie wartości sił podane są również w katalogach wirbetu i ZPUE Włoszczowa. Są tam znacznie mniejsze przekroje, ale metodologia obliczeń wydaje mi się że jest taka sama. Jak dojdziesz jak wyliczono parametry dla standardowych typów przewodów SN to poradzisz sobie również z większymi przekrojami. W katalogach max jest chyba przekrój 120-240 mm2. Ja tak doszedłem do tego.
    Co do współczynników wydłużenia to nie miałem z nimi styczności, w obliczeniach zawsze zakładam najgorsze warunki przy zwisie przy 40C. Jeżeli nie ma ich w katalogach może spróbuj zadzwonić do Telefoniki lub innego producenta przewodów

Pozdrawiam

Dodano po 6 [minuty]:

krys_kl napisał:
    Jak już wcześniej pisałem mam tą normę.
    Nie ma tam konkretnych danych dla każdego z przewodów.
    Jest tabela (nr 8) "Największe dopuszczalne naprężenia przewodów" ale w niej są podane dane typu: "40% wytrzymałości na rozciąganie" ale nijak to odpowiada wartością które mam jako przykłady obliczeń, które przeprowadzaliśmy w ramach zajęć na Politechnice. Przykładowo: przewód AFL-8 525 naprężenia dla: sadzi normalnej 108,9 [N/mm2] sadzi katastrofalnej 147,2 [N/mm2] i dla mrozu 104 [N/mm2] a w katalogu podają wartość siły zrywającej 158279 [N] co przy przekroju obliczeniowym 586,9 [mm2] daje 269,67 [N/mm2]. Uwzględniając naprężenie dopuszczalne wg normy na poziomie 80% dla sadzi normalnej (tabela nr 8) daje 215,75 [N/mm2]. Jakoś te dane nie pokrywają się stąd moje pytanie / prośba o udostępnienie takich danych liczbowych.
    Może się mylę i coś źle odczytuje lub przeliczam. Jeżeli tak to proszę wyprowadzenie mnie z błędu.

Ale jak mają się dane pokryć jak czego innego dotyczą? Masz duży przewód, ciężki, powinien wytrzymać 215,75N/mm2 w warunkach normalnej pracy zapewne przy normatywnym 100m przęśle. Przy sadzi katastrofalnej w zależności od długości przęsła dochodzą Ci dodatkowe siły związane z masą sadzi.

0
  Szukaj w 5mln produktów