Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór sterownika. Zliczanie impulsów z enkodera.

behemoth 22 Lut 2005 22:37 2058 8
  • #1 22 Lut 2005 22:37
    behemoth
    Poziom 10  

Witam!Prosze o pomoc w wyborze sterownika,bo ich tyle na rynku.
    Zliczam impulsy z enkodera i musze po pojawieniu sie zbocza sygnału z czujnika odliczyc kilka impulsow po czym wystawic na wyjsciu stan wysoki utrzymac go kilka impulsow,nastepnie znowu kilka impulsow stan niski i kilka impulsow stan wysoki.to jest jeden cykl, po tym czekam na następne zbocze z czujnika. Potrzebne jeszcze, aby jedno z wyjsc generowało impulsy,gdzie dlugość trwania stanu niskiego zalezec musi od impulsow z enkodera a stan wysoki ma trwać określony czas. Pierwszą część zadania zrealizowałem, na sterowniku GEFanuc i dwóch szybkich licznikach z mikrokontorlerem,do przełączania liczników.Impulsowanie wyjścia zrealizowałem przez PWM,co nie do końca spełnia moje potrzeby.Z góry dzięki za wszelkie sugestie
    PS Przepraszam,że się tak rozpisałem ale taki ciężki styl mam

0 8
  • SterControl
  • #2 23 Lut 2005 09:14
    krzychol66
    Poziom 24  

behemoth napisał:
    Witam!Prosze o pomoc w wyborze sterownika,bo ich tyle na rynku.
    Zliczam impulsy z enkodera i musze po pojawieniu się zbocza sygnału z czujnika odliczyc kilka impulsow po czym wystawic na wyjsciu stan wysoki utrzymac go kilka impulsow,nastepnie znowu kilka impulsow stan niski i kilka impulsow stan wysoki.to jest jeden cykl, po tym czekam na następne zbocze z czujnika. Potrzebne jeszcze, aby jedno z wyjsc generowało impulsy,gdzie dlugość trwania stanu niskiego zalezec musi od impulsow z enkodera a stan wysoki ma trwać określony czas. Pierwszą część zadania zrealizowałem, na sterowniku GEFanuc i dwóch szybkich licznikach z mikrokontorlerem,do przełączania liczników.Impulsowanie wyjścia zrealizowałem przez PWM,co nie do końca spełnia moje potrzeby.Z góry dzięki za wszelkie sugestie
    PS Przepraszam,że się tak rozpisałem ale taki ciężki styl mam

A musisz to robić na sterowniku?
    Wejdź na stronę TR Electronic GmbH i popatrz na kasety IP10 i IV20.
    Prawdopodobnie rozwiązują 90% tego, co chcesz zrobić sterownikiem...

0
  • Pomocny post
    #3 24 Lut 2005 08:51
    wider
    Poziom 14  

Może Master-K120S z wyjściami tranzystorowymi firmy LG. Masz do dyspozycji 4 szybkie liczniki jednofazowe(po dwa 100kHz i 20kHz) albo 2 dwufazowe (50kHz i 10kHz). Do obsługi licznika słuza gotowe bloczki.
    Wyjście możesz zrealiwać za pomocą funkcji PWM albo timerów.

Soft do sterownika jest darmowy.

0
  • SterControl
  • #4 24 Lut 2005 13:20
    behemoth
    Poziom 10  

Dzięki a opowiedzi.
    1.musze to zrobić na PLC, ponieważ jest jeszce przy okazji kilka rzeczy do sterowania i b.prosto zrealizowac to na sterowniku.
    2.dzięki za informacje.sprawdzę możliwości

0
  • #5 24 Lut 2005 14:50
    krzychol66
    Poziom 24  

Nie wiem, jakie częstotliwości wchodzą w grę i jak długą masz pętlę programu.
    Do rozważenia jest wykorzystanie przerwania czasowego (np. co 10 ms) albo sprzętowego (od wejścia enkodera) i liczników.
    Rodzaj sterownika wydaje mi się sprawą wtórną.

0
  • #6 24 Lut 2005 20:36
    behemoth
    Poziom 10  

częstotliwości tych cyklów to koło 1kHz ,więc raczej na pewno na zewnętrznych przerwaniach i szybkich licznikach muszę to zrobić.
    Moim zdaniem wybór sterownika jest tutaj bardzo istotny, ponieważ pomimo tego,że w podobnej klasie(przedziale cenowym) ich parametry są dosyć zbliżone to jednak występują róznice,mogące bardzo ułatwic realizację zadania.
    Np. soft za darmo,czy tez wiecej szybkich liczników niż w podobnych sterownikach innych firm.
    Do tej pory troszkę we własnym zakresie sie rozejrzałem również.Jak na razie najbardziej spodobały mi się 2 sterowniki :simensa(strasznie drogi soft prawie 1300zł netto za step7 micro/win 4.0-a ja mam do wykonania tylko 2 systemy) i mitsubishi FX(tutaj wada jest taka,że nie znam nikogo kto programował to cudo i kto ewentualnie mógłby mi opowiedzieć cos o nich oraz nie znam ich ceny).
    Musze jeszcze sprawdzić zasugerowany przez widera sterownik

0
  • #7 28 Lut 2005 14:49
    krzychol66
    Poziom 24  

Cóż, z żalem muszę stwierdzić, że Ci nie pomogę.
    Nigdy, w żadnej aplikacji nie miałem programu z pętlą krótszą niż jakieś 10 ms. Nie używałem również przerwań czasowych częściej niż co 10 ms.
    Nie wiem, jaki sterownik i w jakiej konfiguracji jest się w stanie wyrobić czasowo z pętelką poniżej 1 ms, obsługując wszystko, co jeszcze chcesz na tym sterowniku robić.
    To co "na czuja" mogę podpowiedzieć:
    1. jeżeli zdecydujesz się na Step 7, to programuj w STL-u. Żadnych udziwnień, super funkcji.
    2. jeżeli się zdecydujesz na Mitsubishi, to bierz do obsługi software japoński, a nie IEC.
    3. Może warto rozważyć możliwość zastosowania dzielnika impulsów enkodera (IP 10 z TR Electronic)
    4. "Szybkich" liczników bym się nieco obawiał. Co prawda "policzą" Ci szybko, ale do wyników obliczeń się szybko nie dostaniesz...
    ... ani nie zareagujesz szybko.

0
  • #8 01 Mar 2005 12:35
    behemoth
    Poziom 10  

Zdecydowałem sie na S7-200,bo tam są szybkie liczniki i przerwania.
    Mam zamiar wykorzystać ten fakt,że można wygenerować podprogram związny z przewaniem-to mi wszystko załatwi(mam nadzieje).
    Długość trwania cyklu jest dla mnie mniej istotna sprawą,cykl może trwać i 200ms,jeżeli operacje krytyczne czasowo załatwie na przerwaniach.
    Co do szybkich liczników to używałem ich w GEFanucu,Omronie,oraz Easy Moelera i nie miałem problemów.
    Co do porad,żeby programować w STL i oryginalnym sofcie danym przez producenta a nie w IEC oraz unikania wodotrysków i udziwnień to uważam,że są to rady jak najbardziej słuszne i zawsze chyba aktualne,ale mają wady,tzn.
    Oryginalny soft nie jest tak uniwersalny jak IEC.
    Stosowanie najprostszych funkcji przyspiesza i zmniejsza program,ale czasmi może byc trudniesze i bardziej pracochłonne.

0
  • #9 01 Mar 2005 14:17
    krzychol66
    Poziom 24  

behemoth napisał:

Mam zamiar wykorzystać ten fakt,że można wygenerować podprogram związny z przewaniem-to mi wszystko załatwi(mam nadzieje).
    Długość trwania cyklu jest dla mnie mniej istotna sprawą,cykl może trwać i 200ms,jeżeli operacje krytyczne czasowo załatwie na przerwaniach.
    Pod warunkiem, że całkowity czas obsługi przerwania będzie sporo mniejszy, niż 1ms. Tu widzę "wąskie gardło"... ale mam nadzieję, że sobie poradzisz.
    Cytat:

Co do szybkich liczników to używałem ich w GEFanucu,Omronie,oraz Easy Moelera i nie miałem problemów.
    Ja się "sparzyłem" na szybkich licznikach pod Interbusem. Mało, że pętla odczytu I/O z magistrali miała kilka ms, to jeszcze dostęp do poszczególnych rejestrów liczników był multipleksowany, więc odczytanie 1 rejestru wymagało kilku pętli programu... stąd moja rezerwa.
    Cytat:

Oryginalny soft nie jest tak uniwersalny jak IEC.
    W przypadku Mitsubishi (używałem Melsec-Q) software IEC jest de facto "nakładką" na software japońskie. Pisząc w oryginale ma się dostęp do praktycznie tych samych funkcji, ale ma się większy wpływ na układ programu i unika "pustych" operacji, których jedynym celem jest spełnienie normy IEC.
    Poza tym, ja osobiście nie lubię IEC. Szlag mnie trafia, jak zamiast programować muszę się bawić w rysunki...

0
  Szukaj w 5mln produktów