Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór sterownika. Zliczanie impulsów z enkodera.

behemoth 22 Lut 2005 22:37 2088 8
 • #1 22 Lut 2005 22:37
  behemoth
  Poziom 10  

  Witam!Prosze o pomoc w wyborze sterownika,bo ich tyle na rynku.
  Zliczam impulsy z enkodera i musze po pojawieniu sie zbocza sygnału z czujnika odliczyc kilka impulsow po czym wystawic na wyjsciu stan wysoki utrzymac go kilka impulsow,nastepnie znowu kilka impulsow stan niski i kilka impulsow stan wysoki.to jest jeden cykl, po tym czekam na następne zbocze z czujnika. Potrzebne jeszcze, aby jedno z wyjsc generowało impulsy,gdzie dlugość trwania stanu niskiego zalezec musi od impulsow z enkodera a stan wysoki ma trwać określony czas. Pierwszą część zadania zrealizowałem, na sterowniku GEFanuc i dwóch szybkich licznikach z mikrokontorlerem,do przełączania liczników.Impulsowanie wyjścia zrealizowałem przez PWM,co nie do końca spełnia moje potrzeby.Z góry dzięki za wszelkie sugestie
  PS Przepraszam,że się tak rozpisałem ale taki ciężki styl mam

  0 8
 • SterControl
 • #2 23 Lut 2005 09:14
  krzychol66
  Poziom 24  

  behemoth napisał:
  Witam!Prosze o pomoc w wyborze sterownika,bo ich tyle na rynku.
  Zliczam impulsy z enkodera i musze po pojawieniu się zbocza sygnału z czujnika odliczyc kilka impulsow po czym wystawic na wyjsciu stan wysoki utrzymac go kilka impulsow,nastepnie znowu kilka impulsow stan niski i kilka impulsow stan wysoki.to jest jeden cykl, po tym czekam na następne zbocze z czujnika. Potrzebne jeszcze, aby jedno z wyjsc generowało impulsy,gdzie dlugość trwania stanu niskiego zalezec musi od impulsow z enkodera a stan wysoki ma trwać określony czas. Pierwszą część zadania zrealizowałem, na sterowniku GEFanuc i dwóch szybkich licznikach z mikrokontorlerem,do przełączania liczników.Impulsowanie wyjścia zrealizowałem przez PWM,co nie do końca spełnia moje potrzeby.Z góry dzięki za wszelkie sugestie
  PS Przepraszam,że się tak rozpisałem ale taki ciężki styl mam

  A musisz to robić na sterowniku?
  Wejdź na stronę TR Electronic GmbH i popatrz na kasety IP10 i IV20.
  Prawdopodobnie rozwiązują 90% tego, co chcesz zrobić sterownikiem...

  0
 • Pomocny post
  #3 24 Lut 2005 08:51
  wider
  Poziom 14  

  Może Master-K120S z wyjściami tranzystorowymi firmy LG. Masz do dyspozycji 4 szybkie liczniki jednofazowe(po dwa 100kHz i 20kHz) albo 2 dwufazowe (50kHz i 10kHz). Do obsługi licznika słuza gotowe bloczki.
  Wyjście możesz zrealiwać za pomocą funkcji PWM albo timerów.

  Soft do sterownika jest darmowy.

  0
 • SterControl
 • #4 24 Lut 2005 13:20
  behemoth
  Poziom 10  

  Dzięki a opowiedzi.
  1.musze to zrobić na PLC, ponieważ jest jeszce przy okazji kilka rzeczy do sterowania i b.prosto zrealizowac to na sterowniku.
  2.dzięki za informacje.sprawdzę możliwości

  0
 • #5 24 Lut 2005 14:50
  krzychol66
  Poziom 24  

  Nie wiem, jakie częstotliwości wchodzą w grę i jak długą masz pętlę programu.
  Do rozważenia jest wykorzystanie przerwania czasowego (np. co 10 ms) albo sprzętowego (od wejścia enkodera) i liczników.
  Rodzaj sterownika wydaje mi się sprawą wtórną.

  0
 • #6 24 Lut 2005 20:36
  behemoth
  Poziom 10  

  częstotliwości tych cyklów to koło 1kHz ,więc raczej na pewno na zewnętrznych przerwaniach i szybkich licznikach muszę to zrobić.
  Moim zdaniem wybór sterownika jest tutaj bardzo istotny, ponieważ pomimo tego,że w podobnej klasie(przedziale cenowym) ich parametry są dosyć zbliżone to jednak występują róznice,mogące bardzo ułatwic realizację zadania.
  Np. soft za darmo,czy tez wiecej szybkich liczników niż w podobnych sterownikach innych firm.
  Do tej pory troszkę we własnym zakresie sie rozejrzałem również.Jak na razie najbardziej spodobały mi się 2 sterowniki :simensa(strasznie drogi soft prawie 1300zł netto za step7 micro/win 4.0-a ja mam do wykonania tylko 2 systemy) i mitsubishi FX(tutaj wada jest taka,że nie znam nikogo kto programował to cudo i kto ewentualnie mógłby mi opowiedzieć cos o nich oraz nie znam ich ceny).
  Musze jeszcze sprawdzić zasugerowany przez widera sterownik

  0
 • #7 28 Lut 2005 14:49
  krzychol66
  Poziom 24  

  Cóż, z żalem muszę stwierdzić, że Ci nie pomogę.
  Nigdy, w żadnej aplikacji nie miałem programu z pętlą krótszą niż jakieś 10 ms. Nie używałem również przerwań czasowych częściej niż co 10 ms.
  Nie wiem, jaki sterownik i w jakiej konfiguracji jest się w stanie wyrobić czasowo z pętelką poniżej 1 ms, obsługując wszystko, co jeszcze chcesz na tym sterowniku robić.
  To co "na czuja" mogę podpowiedzieć:
  1. jeżeli zdecydujesz się na Step 7, to programuj w STL-u. Żadnych udziwnień, super funkcji.
  2. jeżeli się zdecydujesz na Mitsubishi, to bierz do obsługi software japoński, a nie IEC.
  3. Może warto rozważyć możliwość zastosowania dzielnika impulsów enkodera (IP 10 z TR Electronic)
  4. "Szybkich" liczników bym się nieco obawiał. Co prawda "policzą" Ci szybko, ale do wyników obliczeń się szybko nie dostaniesz...
  ... ani nie zareagujesz szybko.

  0
 • #8 01 Mar 2005 12:35
  behemoth
  Poziom 10  

  Zdecydowałem sie na S7-200,bo tam są szybkie liczniki i przerwania.
  Mam zamiar wykorzystać ten fakt,że można wygenerować podprogram związny z przewaniem-to mi wszystko załatwi(mam nadzieje).
  Długość trwania cyklu jest dla mnie mniej istotna sprawą,cykl może trwać i 200ms,jeżeli operacje krytyczne czasowo załatwie na przerwaniach.
  Co do szybkich liczników to używałem ich w GEFanucu,Omronie,oraz Easy Moelera i nie miałem problemów.
  Co do porad,żeby programować w STL i oryginalnym sofcie danym przez producenta a nie w IEC oraz unikania wodotrysków i udziwnień to uważam,że są to rady jak najbardziej słuszne i zawsze chyba aktualne,ale mają wady,tzn.
  Oryginalny soft nie jest tak uniwersalny jak IEC.
  Stosowanie najprostszych funkcji przyspiesza i zmniejsza program,ale czasmi może byc trudniesze i bardziej pracochłonne.

  0
 • #9 01 Mar 2005 14:17
  krzychol66
  Poziom 24  

  behemoth napisał:

  Mam zamiar wykorzystać ten fakt,że można wygenerować podprogram związny z przewaniem-to mi wszystko załatwi(mam nadzieje).
  Długość trwania cyklu jest dla mnie mniej istotna sprawą,cykl może trwać i 200ms,jeżeli operacje krytyczne czasowo załatwie na przerwaniach.
  Pod warunkiem, że całkowity czas obsługi przerwania będzie sporo mniejszy, niż 1ms. Tu widzę "wąskie gardło"... ale mam nadzieję, że sobie poradzisz.
  Cytat:

  Co do szybkich liczników to używałem ich w GEFanucu,Omronie,oraz Easy Moelera i nie miałem problemów.
  Ja się "sparzyłem" na szybkich licznikach pod Interbusem. Mało, że pętla odczytu I/O z magistrali miała kilka ms, to jeszcze dostęp do poszczególnych rejestrów liczników był multipleksowany, więc odczytanie 1 rejestru wymagało kilku pętli programu... stąd moja rezerwa.
  Cytat:

  Oryginalny soft nie jest tak uniwersalny jak IEC.
  W przypadku Mitsubishi (używałem Melsec-Q) software IEC jest de facto "nakładką" na software japońskie. Pisząc w oryginale ma się dostęp do praktycznie tych samych funkcji, ale ma się większy wpływ na układ programu i unika "pustych" operacji, których jedynym celem jest spełnienie normy IEC.
  Poza tym, ja osobiście nie lubię IEC. Szlag mnie trafia, jak zamiast programować muszę się bawić w rysunki...

  0