Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzysk srebra z odpadów poligraficznych

01 Sie 2011 22:23 2718 13
  • Poziom 10  
    Witam. Posiadam ok 20 litrów utrwalacza z którego można otrzymać chyba z 350 gram Srebra. Znajomy taty otrzymywał za pomocą dwóch elektrod i transformatora na 24V. Chciałbym się dowiedzieć jak dokładnie to zrobić. Pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    350 g srebra z 20 l utrwalacza chyba niemożliwe. Stężenie jonów srebra raczej nie przekracza 5g /l czyli w 20 l jest zazwyczaj 100g srebra lub mniej.
    Wpisz w Google "odzyskiwanie srebra z utrwalacza"
  • Poziom 10  
    Gęstość jest bardzo duża. w 15 litrów znajduje się tyle ile w 60 litrach. I praktycznie nie ma tam wody. W google niestety nie ma tego co poszukuję. Nie bawię się chemią...
  • Poziom 32  
    Jeżeli jest to utrwalacz do fotografii czarno białej to głównym składnikiem jest Tiosiarczan sodu

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tiosiarczan_sodu

Jeżeli chodzi o fotografie kolorową to bym musiał sprawdzić skład kąpieli odbielajaco-utrwalającej.
  • Poziom 2  
    Witam,
    mam do dyspozycji sporą ilość odpadu pochodzących z firmy poligraficznej.
    Jednak w czasie próby odzysku napotkały mnie problemy.
    Odpad jest zasadniczo chlorkiem srebra, który jest wymieszany z jakimś związkiem chemicznym który powoduje zwiększenie rozpuszczalności w wodzie, chlorku srebra.

Pierwszą próbą jaką wykonałem, było wymieszanie odpadu, z stężonym amoniakiem i glukozą. Efekt był zadowalający ponieważ ukazało mi się czyste srebro. Jednak praca z dużą ilością amoniaku nie jest wygodna.

Drugą próbą, było dodanie NaOH i glukozy, klasyczna próba Tollensa. Jednak rozczarowałem się ponieważ roztwór z koloru czarnego, dostał "niebieskiego odcieniu".
    Próbowałem przeprowadzić elektrolizę, na różne sposoby, ale zawsze moje próby kończyły się tym iż z obu elektrod wydzielał się gaz.

Proszę o pomoc, jakieś rady.
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Masz amoniak w postaci gazowej? Trzeba policzyć ile może być tego AgCl, rozpuścić go w jakiejś beczce plastikowej, z plastikowym mieszadłem. Włączyć mieszadło, trzeba jakoś powoli dozować rozpuszczony w wodzie amoniak plus glukoza, wyjść z pomieszczenia (lub robić na zewnątrz). I tyle...
  • Poziom 2  
    W formie roztworu. Zabawa z amoniakiem, to mój plan awaryjny, gdyby tak robił, nie tworzył bym tu posta.

Liczę na jakąś radę apropo elektrolizy, bo to chyba moja ostatnia nadzieja.
  • Poziom 16  
    Wstaw jakieś zdjęcia. Jakie masz elektrody? Jakie napięcie podane do nich? Najpierw powinno się odzyskać srebro drogą reakcji chemicznych, a dopiero później przeprowadzić elektrolizę.
  • Poziom 13  
    Witam, czy w utrwalaczu do płyt CTP zużytym jest srebro, ponieważ na stronach producenta płyt nic o tym nie pisze, jak można sprawdzić prostym sposobem czy jest srebro?
  • Poziom 43  
    gordoon napisał:
    I praktycznie nie ma tam wody

Przykładowy skład (najbardziej tradycyjny utrwalacz):
    woda 750ml
    sodu tiosiarczan 5 . hydrat 240g
    sodu siarczyn bezwodny 30-60g
    Dodać wody do 1 litra

W normalnym utrwalaczu woda jest i to całkiem sporo. Co za cudo posiada kolega?
  • Poziom 17  
    luk2030 napisał:
    Witam, czy w utrwalaczu do płyt CTP zużytym jest srebro, ponieważ na stronach producenta płyt nic o tym nie pisze, jak można sprawdzić prostym sposobem czy jest srebro?

Owszem zużyty utrwalacz do płyt CTP zawiera srebro.
  • Poziom 13  
    To po wzięciu próbki wlać rozpuszczoną sól w wodzie i sprawdzać czy coś opadnie? Próbkę to jaką ok. trzeba wziąć 100 ml czy większą?