Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie -laptop toshiba -

04 Kwi 2013 18:40 4842 9
  • Poziom 7  
    Witam
    Mam pewien problem.
    Posiadam laptop Toshiba satellite l300
    Po wgraniu Windows 7 strasznie się grzeje, do tego jest zakurzony.
    Wiecie co zrobić żeby podkręcić chłodzenie, gdyż wentylator chodzi "jak by go kręcenie bolało"
    Można wymienić wentylator na jakiś lepszy ???
    P.S- Czy wentylatory napędzane są silnikami bez szczotkowymi??

Bardzo dziękuje za każdą udzieloną odpowiedź.
    (Nie wiem czy napisałem to w dobrym dziale, jeśli nie to przepraszam)
  • Poziom 34  
    Rozebrać wyczyścić chłodzenie plus nowa pasta na procek i grafe.
  • Poziom 42  
    I nie podkręcać wentylatora, skoro ktoś go zaprojektował do takiej prędkości obrotowej. Jak napisał Kolega powyższej, udrożnij kanały powietrzne (pewnie zatkała je "wata" z kurzu) i wymień pastę termoprzewodzącą w obu właściwych punktach na świeżą, to powinno wystarczyć.
  • Poziom 2  
    Najlepiej rozebrać laptopa na drobne części tak aby dostać się do radiatora . Jeżeli nie potrafisz rozkręcić swojego laptopa bo jest to faktycznie nie łatwa sprawa to wejdź na youtube i wpisz disassembly Toshiba satellite l300 . Tam powinieneś znaleźć filmik jak śrubka po śrubce otworzyć twojego laptopa . Polecam robienie zdjęć po każdym etapie odpinania jakichkolwiek taśm przy rozkładaniu laptopa gdyż łatwo pozapominać gdzie one były podpięte . Jak już dostaniesz się do płyty głównej to odpinasz wentylator który jest dokręcony na 2 śrubki i przypięty do jednego gniazda kabelkiem 3 pinowym(tak jest w standardzie a mogę się mylić ) . Przedmuchaj dobrze ten wentylatorek i sprawdź czy nie ma luzów i czy nie jest potrzebna wymiana tego układu chłodzenia. Potem odkręć radiator i dobrze go wyczyść pod ciepłą wodą pod kranem . Jak już pozbędziesz się kurzu z żeberek radiatora i będzie on czysty , odstaw go do wyschnięcia. Następnym etapem jest nałożenie pasty termoprzewodzącej(koszt takowej pasty to od 5zł do 15/20zł w sklepie elektronicznym). Nakładasz tą pastę na elemnty twojego komputera w miejscu gdzie jest chłodzenie radiatora . Zwykle jest to procesor i karta graficzna aczkolwiek w zależności od typu laptopa nie zawsze chłodzona jest karta graficzna , a czasami dodatkowo jest chłodzony Chipset . Jak nałożysz pastę, dokręć radiator i skręć całego laptopa. Powinna poprawić się stabilność pracy twojej "maszyny" oraz nie powinien tak się grzać . :) powodzenia :)
  • Poziom 43  
    Najprawdopodobniej w tym laptopie zastosowano również termopad, a nie tylko samą pastę termoprzewodzącą (tej z kolei nie radzę zastępować najtańszą tylko Arctic Silver 5, MX-2 lub Zalman STG-2).

Zasada jest prosta - termopady zastępujemy tylko termopadami o takiej samej grubości i przewodności cieplnej.

Autorowi radzę oddać laptop do serwisu, bo dobra pasta + termopad wyniesie go tyle ile usługa czyszczenia i z pewnością serwisant zrobi to pewniej i szybciej. Będzie też miał pod ręką sprzężone powietrze oraz izopropanol lub inny środek do zmycia starej pasty z chłodzenia.

Trzeba pamiętać, że rozkręcić laptopa jest stosunkowo łatwo, ale złożyć już niekoniecznie. Być może wchodzi też w grę wymiana wentylatora, jeśli czyszczenie nie pomoże.
  • Poziom 7  
    Z elektroniki jestem kumaty, naprawiłem parę telefonów i parę radii
    Myślę że poradzę sobie z wyczyszczeniem.

Dzięki za odpowiedzi!
  • Poziom 43  
    stasin napisał:
    Myślę że poradzę sobie z wyczyszczeniem.
    OK, ale jak usuniesz termopad i dasz w zamian pastę, to wiedz, że ona nie wypełni szczeliny miedzy GPU/chipsetem tylko wypłynie pod wpływem ciepła. Po zdjęciu chodzenia wymiana pasty i termopada jest obowiązkowa, obydwa elementy muszą mieć dobre parametry, żeby nie było gorzej niż przed całą operacją.
  • Poziom 9  
    Witam, a czy w przypadku wymiany wentylatora wystarczy ze wentylator jest dedykowany do "Tosihiba Satelite L300" czy musi się zgadzać również numer seryjny?
    i czy jak wymieniam wentylator to tez murze używać tej pasty?
  • Poziom 34  
    Wystarczy dedykowany.
    Trzeba , to tak jak byś jeździł na nowym silniku bez oleju.