Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant AquaPlus plus termost - Jak prawidłowo podłączyć termostat z kotłem

centurion079 04 Apr 2013 21:53 4635 12
    centurion079
    Level 9  
    Witam
    Mam mały problem chciałbym podłączyć zwykły termostat bimetaliczny flash 25800 do kotła gazowego Vaillant AquaPlus jako załącz-wyłącz.Problem polega na tym iż w termostacie są trzy wejścia, w kotle również są trzy wyjścia 3,4,5 na wyjściu 3 i 4 jest założony mostek,podczas podłączenia regulatora wyciągnąłem mostek z płyty kotła i podłączyłem dwoma kablami termostat z kotłem, niestety termostat nie działa tak jak powinien czyli nie włącza kotła wie ktoś o co chodzi bo ja już się pogubiłem z góry dziękuje za podpowiedzi.
    electro_Nick
    Level 33  
    W kotle kabelki pod 3 i 4, mostek ściągasz, a termostat ma tylko dwa podłączenia i tu może być problem jeśli będzie działał na odwrót, ale wypróbuj to połączenie jak napisałem. Mógłbyś wrzucić schemacik z obudowy tego termostatu-w instrukcji "zapomnieli" dodać...
    centurion079
    Level 9  
    Witam dzieki za odzew. Termostat ma 3 wejscia (1,2,3) poniżej wkleje zdjecie schematu podłaczyłem na płycie kotła pod 3 i 4 mostek ściągniety w termostacie wpialem się pod 3 i 2. 2 opisana w instrukcji jest jako normalnie zamkniety (grzewczy) i kocioła nie odpala w tej konfiguracji niby sprawa prosta a kocioł nie odpala dlatego proszę o rady dziekuję. Vaillant AquaPlus plus termost - Jak prawidłowo podłączyć termostat z kotłem
    electro_Nick
    Level 33  
    No to spróbuj pod 1 i 2 na termostacie, a jak nie zadziała to nawet 1 i 3-ten schemat nie mówi mi zbyt dużo... Najlepiej jakbyś miał multimetr i pomierzył, ale w sumie zepsuć nic się nie zepsuje jeśli źle podłączysz.
    centurion079
    Level 9  
    1, 3 też nic nie daje a 1,2 nie daje napiecia na termostat bo nie świeci lampka na termostacie. Zastanawiam sie czy ten termostat nadaje sie do tego kotła na kotle sa wejsca 3, 4, 5 gdzie 3 i 4 było zmostkowane a nie wiem co jest pod wyjsciem nr 5 w instrukcji vaillanta wyjscia 3, 4, 5 opisane sa jako wyjscia pod regulator pokojowy rozumiem ze 3 i 4 to jest + i - a 5 nie wiem co prosił bym o podpowiedź.
    electro_Nick
    Level 33  
    5 to podobno dodatkowy N, jeśli ma lampkę to powinien go mieć też podłączonego. 3 i 4 do 1 i 2 a 5 do 3 w termostacie. A później bez miernika nie mam pomysłu...
    centurion079
    Level 9  
    Nie zrobie w takiej kofiguracji jakiegoś zwarcia bo boje się aby nie uszkodzic płyty w kotle bo to droga zabawka ?
    electro_Nick
    Level 33  
    Moim zdaniem nie ma takiej możliwości, oczywiście gwarancji na to dać nie mogę...
    centurion079
    Level 9  
    Wieczorem po pracy zrobie takie podpięcie i zobacze najwyżej spale bezpiecznik tak mi się wydaje 5 dam pod 3 czyli N pod N a 3, 4 po 1 i 2 może tak wystartuje zrobie test i dam znać wielkie dzięki za szybkie podpowiedzi.
    henry1002
    Level 11  
    Nie podpinaj z termostatem zacisku nr5 w kotle bo będzie wielkie BUM!
    Termostat powinieneś tak połączyć pomiędzy 3a4, aby po osiągnięciu temperatury zadanej styk się otworzył. Wtedy po przyciśnięciu przy wyświetlaczu przycisku "I" pojawi się komunikat S.30 czyli c.o. będzie odstawione do chwili ponownego połączenia styków. W kotle na tym mostku jest napięcie fazowe 230V i nie możesz przez termostat podać "N" bo posadzisz płytę!
    Sprawdź który styk w termostacie jest wspólny, bo realizuje on funkcję przełączania , tzn, że wspólny, czyli COM jest zawsze zwarty z krórymś z pozostałych a próg przełączenia zależy od nastawy.
    Nie jest to najszczęśliwszy sposób regulacji /stykiem 3-4/ ogrzewania dla tego kotła, ale to już inna historia...
  • Helpful post
    electro_Nick
    Level 33  
    Henry1002czy widziałeś schemat połączeń tego termostatu jaki zamieścił autor wątku? Moim zdaniem nic nie ma prawa się stać ponieważ styk zwierać będzie tylko między 3 a 4 czyli tak jak powinno, ten termostat jest delikatnie mówiąc dziwny i wedle instrukcji ma tylko styk NC czyli nie ma 3 przyłączy na przekaźniku tylko dwa, a trzeci wedle schematu ma być N który wchodzi tam na stałe.
    duddy
    Level 23  
    Zdjęcie przedstawia wyraźny opis podłączenia termostatu i wyraźnie widać że nie do końca pasuje do kotła. Do prawidłowej pracy termostat musi dostać zasilanie jak przedstawia schemat styk 1 L i styk 3 N zwykłe sieciowe 230V. Podczas załączenia termostat podaje L na styk 2.
    centurion079
    Level 9  
    Witam termostat podłaczony wedle wskazówek Electro NIck żadnego BUM na szczescie nie było. Podłaczyłem to w taki sposób:
    3 na kotle do 1 na termostacie czyli L do L , 4 na kotle do 2 na term. czyli minus do minusa kocioł odpalał ale lapka na termostacie nie świeciła więc podłaczyłem 5 na kotle do 3 na term. czyli N do N lampka sygnalizuje załaczenie ogrzewania wszystko gra kocioł pali po osiągnięciu temperatury rozłancza. Wiem ze jest to kiepskie rozwiązanie do tego kotła ale jest to rozwiazanie tymczasowe, do tej pory kocioł był połaczony z regulatorem Vaillanta VRT390 i przez 6 lat było super az pewnego ranka zobaczyłem na regulatorze nowa ikonke 0 st.C i kocioł nie odpalał gdyż odczytywał że temperatura w kotle jest 0 st.C. Przyjechał serwisant zrobił diagnostyke i jemu pokazywalo temperature na kotle 900 st.C stwierdzil uszkodzenie plyty wiec zbieram dutki na nowa,polecil odpiac VRT390 i ogrzewac bez regulatora tak zrobil ale troche jest to nieekonomiczne wiec pomyslalem podlaczyc ten termostat aby zobaczyc czy beda jakies oszczednosci z gory dziekuje za pomoc.