Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór urządzeń sieciowych do sieci domowej

04 Kwi 2013 22:40 2781 13
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie wszystkich,

poczytałem troszkę o sieciach, ale ze względu na pewną specyfikę tej tematyki (i moje humanistyczne wykształcenie:)) potrzebuję wsparcia praktyków z doświadczeniem.

Planuję przeprowadzkę i pracuję nad projektem sieci elektrycznej oraz LAN. Zanim zacznę ryć ściany, układać przewody i kupować urządzenia, chciałbym się poradzić fachowców.

Sieć będzie podłączona do łącza netii + netia TV - wszystkie urządzenia do odbioru TV podłączone do LAN (netia player), łącze 20 mbit / względnie zamiast natia TV będzie NC+, nie mniej jednak TV tak czy siak będą podłączone do LAN. Do LAN podłączone będą 3 komputery, 3 telefony VOIP, PS3, docelowo 3 TV, 3 KAMERY z PoE, drukarka sieciowa + NAS (głównie multimedia).
    Przez WiFi sporadycznie urządzenia przenośne - max 4 sztuki (laptop + smartfony).

Pracuję z domu, operuję sporymi plikami, niezawodność jest dość istotna.
    Chciałbym prosić o wsparcie w:
    1. doborze urządzeń sieciowych: MODEM, ROUTER, SWITCH z PoE. NAS posiadam. Ze względu na ograniczone miejsce muszę nad drzwiami zainstalować mini szafę rack na urządzenia - chętnie przyjmę też sugestie w tej kwestii;
    2. zakresie przewodów - pod kamery PoE wiem, że muszą być nie "made in China"; poza tym przewody muszą iść min. 50 cm od instalacji elektrycznej, ale czy pozostałe przewody muszą też mieć określoną jakość? Ile przewodów muszę ciągnąć w określone miejsca (patrz załączony projekt) - na każde gniazdo osobny kabel?

Załączam projekt z naniesionymi boxami z info co jest wymagane w danym miejscu. W razie wątpliwości z chęcią wyjaśnię i opiszę potrzeby.

Z góry dziękuję za wsparcie i życzę udanego wieczoru.

Dobór urządzeń sieciowych do sieci domowej
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 39  
    1. Tak - na każde gniazdo osobny kabel.
    2. Switch 12 portów min. PoE nie jest tani (no chyba, że zmieścisz się w 8-miu) - polecam NetGear, ale...
    3. Jak PoE to sam switch też musiałby być na UPSie (no i wypadałoby, żeby serwer i NAS też).
    4. modem/router - raczej proponuję jedno: jeśli to ADSL to TPlink TD-W8970 lub NetGear DGND3700v2
    5. Co do okablowania to skrętka UTP cat.5e powinna wystarczyć. Oczywiście możesz iść w 1Gbit i instalować cat.6, ale wtedy switch 1Gb PoE też będzie dosyć drogi - więc pozostałbym przy 100Mbps

Miejsce na sprzęt wygląda OK
  • OptexOptex
  • Poziom 23  
    voitek1 napisał:
    możesz iść w 1Gbit i instalować cat.6

1Gb działa wyśmienicie na okablowaniu cat.5e.
  • Poziom 39  
    rwisniewski1 napisał:
    ...1Gb działa wyśmienicie na okablowaniu cat.5e.
    Nie zawsze... Żeby mieć pewność potrzebne cat.6
  • Poziom 23  
    voitek1 napisał:
    rwisniewski1 napisał:

Bzdura. Jeśli nie osiągasz 1Gb na kablu o długości 100m cat.5e to albo masz złej jakości kabel, albo masz złej jakości osprzęt albo nie nie umiesz poprawnie zainstalować kabla.
  • Poziom 16  
    Co do clue tematu, to jak już kolega voitek1 wspomniał, sprzęt PoE jest dość drogi, zwłaszcza na tyle portów. Oczywiście pojęcie drogi na warunki domowe :) IMHO optymalnie (chcąc cieszyć się NAS i Wifi N) byłoby zainwestować w 1Gbitowy bez PoE dla komputerów i NAS oraz drugi z PoE 100Mbit na kamery i telefony. Dodatkowo zapewnia to separację na wypadek awarii, a w razie braku prądu mozesz odpiąć infrastrukturę PoE i popracować kilkadziesiąt minut dłużej na UPSie :)

rwisniewski1 napisał:
    voitek1 napisał:
    rwisniewski1 napisał:

Bzdura. Jeśli nie osiągasz 1Gb na kablu o długości 100m cat.5e to albo masz złej jakości kabel, albo masz złej jakości osprzęt albo nie nie umiesz poprawnie zainstalować kabla.

Potwierdzam. A dokładnie oznacza to, że instalacja nie jest kategorii 5e, mimo, że sam kabel jest lub co najmniej tak na nim ktoś napisał.

Skrętkę kat. 6A trzeba umieć i mieć gdzie ułozyć (miejsce, zwłaszcza w puszkach i przepustach, promienie gięcia, bo kabel znacznie grubszy), oraz do czego podłączyć (znacznie droższy osprzęt). A gigabita i tak nie przekroczysz, bo osprzęt 10G poszedł w kierunku światłowodów ewentualnie kabli DA (Direct Attach) które zintegrowane są z wkładkami SFP+.
  • Poziom 39  
    Zamiast switch z PoE polecam UPSa pod którego podepniesz zwykłego switcha, router i NAS
  • Poziom 23  
    voitek1 napisał:
    Zamiast switch z PoE polecam UPSa pod którego podepniesz zwykłego switcha, router i NAS

A jak zasilisz kamery? Trzeba ciągnąć dodatkowe kable. A UPS i tak jest potrzebny.
  • Poziom 39  
    rwisniewski1 napisał:
    voitek1 napisał:
    A jak zasilisz kamery? Trzeba ciągnąć dodatkowe kable. A UPS i tak jest potrzebny.
    kpastwa napisał:
    ...Planuję przeprowadzkę i pracuję nad projektem sieci elektrycznej oraz LAN....
    Wydaje mi się, że warto się zastanowić, czy lepiej (czyt. taniej) pociągnąć zasilanie kamer, czy kupować 1Gb switch z PoE... Dla trzech kamer i nowej instalacji chyba odpowiedź będzie jednoznaczna...
  • Poziom 2  
    Panowie,

dziękuję za feedback, ale:

1. myślałem o jakiejś malutkiej szafce rack 10" (???) w którą:
    - wepnę switch pod kompy / tel / TV - 12 portów
    - wsadzę switch pod cam/tel POE - 8 portów (np. http://www.kamery-ip.com/D-LINK-DES-1210-08P-8-Port-10-100-Smart-PoE-Switch-25304.html)
    - zainstaluję routerek a na półce postawię NAS

Tyle tylko, że moja wiedza na ten temat to informacje, które znalazłem w sieci (różne źródła, w tym filmiki).

Potrzebowałbym bardziej łopatologicznych podpowiedzi:
    - znajdę ustrojstwa o rozmiarze wchodzącym do szafki 10"? (bez zbędnego przepłacania); mam opcję pociągnięcia wszystkiego z piwnicy (mieszkanie na parterze, prawie bezpośrednio nad piwnicą; przewiert i tak będę robił pod kanalizę, więc pociągnięcie do szafki 19" z piwnicy nie będzie wielkim problemem); niestety przewodu przechodzące przez korytarz w piwnicy, to zagrożenia, a nad drzwiami nie chcę mieć wielkiej kobyły; muszę poszukać złotego środka;
    - kable ciągnę na nowo tak czy siak - rycie ścian i układanie przewodów mnie nie ominie; różnica w cenie przewodu typu "chinol" a kat 6 nie gra roli - wszyscy skupiliście się na tych kablach (głównie się skupiliście na tym)
    - dlaczego POE - telefony: bo mniej kabli pod biurkiem; kamery: jeden kabel i finisz (w tym wypadku mógłbym z tego zrezygnować, ale jak już tele na poe, to kamery same z siebie)
  • Poziom 2  
    OK, biorę pod uwagę.
    Jakiś konkretny router (najlepiej z modemem w jednej obudowie) do szafy polecasz?