Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analiza spalin dla pieca CO

swoj 23 Lut 2005 07:20 6929 6
 • #1 23 Lut 2005 07:20
  swoj
  Poziom 11  

  Witam

  Poszukuję informacji o sposobach pomiaru składu spalin.
  Sądzę, że skład spalin daje najlepsze informacje o procesie spalania i może być wykorzystany do jego kontroli (obok temperatury).
  Powszechnie już wykorzystywane są sondy lambda i analizatory spalin w motoryzacji ale nie wiem jak działają i jak je zmusić do pilnowania kotła w domu.

  Pzdr.

  0 6
 • #2 25 Lut 2005 09:22
  0rych0
  Poziom 11  

  Witam
  Twój piec CO na jakie jest paliwo? I co dokładnie chcesz uzyskać przez pomiar spalin. Napisz dokładniej jaki typ i paliwo. To zobaczymy czy się opłaca bawić w takie pomiary.

  0
 • #3 01 Mar 2005 16:35
  swoj
  Poziom 11  

  Witam
  Sorki za opóźnienie.

  Kotły mam dwa, po ok. 20 kW. W domu żeliwny Camino na koks. A w szopie stalowy UKS z Pleszewa na wszystko (wg producenta jest "wszystkopalny"). Kominy są dobre i nadmuch nie jest potrzebny. Sterowanie polega na przymykaniu klapek : powietrze pierwotne pod ruszt - w drzwiczkach popielnika, wtórne w kitę płomienia przez wloty w dzwiczkach zasypowych. Sterowniki klapek identyczne - samoróba kolegi działająca jak te z f-my AKME Rpw1 http://akmepphu.webpark.pl/i.html - uchylają klapki zależnie od temp. wody wyjściowej i założeń. Wszystko działa świetnie - w stanach ustalonych i gdy trzeba zmniejszyć moc ale gdy nagle potrzeba ją zwiększyć bywa różnie. Np. w słoneczne zimowe popołudnie ( malutkie potrzeby CO) wszyscy postanawiają się wykąpać (znaczne zużycie ciepłej wody - trzeba ją podgrzewać na bieżąco) klapka się otwiera a koks gaśnie zamiast się rozpalić.
  Myślę, że gasi go nadmiar powietrza, bo przy takim rozpalaniu powietrza powinno być dokładnie tyle, ile w tym momencie potrzeba (z każdą chwilą więcej) a nie max bo zbyt niska temperatura wody w kotle.
  Pomiar temp. spalin dużo by pomógł ale ideał to bieżąca znajomość wsp. nadmiaru powietrza λ dla sterowania przy zmianach obciążenia.

  W drugim kotle, gdzie paliwo spala się nie tylko w palenisku ale jeszcze w długiej kicie płomienia trzeba tam doprowadzać powietrze. Aby dobrze wszystko dopalić i nie rozcieńczać nadmiernie spalin ilość powietrza wtórnego powinna być dość precyzyjnie regulowana - może w oparciu o analizę spalin?
  Problemy są różne, ale terapia podobna - sadzę.

  Ulżyć palaczom i przyrodzie.

  0
 • #4 11 Mar 2005 09:49
  0rych0
  Poziom 11  

  Witam
  Tu znajduje się opis działania sondy lambda http://www.zss.pl/~moto/www_publikacje/publikacje01.htm

  Z tego co napisałeś jesteś zadowolony z pracy "automatycznego palacza" Podłączenie go do analizy spalin napewno nie przyśpieszy podgrzewu ciepłej wody. W przypadku kotłów na paliwo sałe w warunkach domowych trudno mówić o ochronie środowiska przez odpowiednie parametry spalania, gdy "automatyczny palacz" chce podnieść temp. wody w kotle otwiera klapę powietrza na max. Wtedy nadmiar telenu jest duży i wszystko się spala jak trzeba "CO"-brak "CO2" też o.k. tlenu sporo wszysko gra. Ale jak temp. wody kotła jest wysoka i p. palacz zamyka klapę wszysko się zmienia, tlen znika "CO" rosie napewno normę przekracza / bardzo niebezpieczny związek potrafi zabić!!! wtedy tylko sprawna wentylacja pomaga/ zwiększają się straty energi, "CO2" też rośnie pojawia się sadza. Moim zdaniem to zupełnie nie potrzebny bajer i tak p. palacz musi odciąć dopływ powietrza w pewnej chwili żeby utrzymać zadaną temp. wody w kotle i analiza już nic nieda.
  W sprawie ciepłej wody dużo zależy od instalacji czy posiadasz zasobnik ciepłej wody /np. bojler/ czyt tylko wymiennik ciepła który nabieżąco podgrzewa zimną wodę. Jaką temperaturę masz ustawioną na kotle i w jakim przedziale sie ona wacha w czasie pracy. Czas przyrostu temp. kotła / zależy od wielkość instalacji i mocy kotła/ jest różny ale napewno nie wystarczająco szybki aby Cię zadowolić.
  Jeżeli twoim podstawowym problemem jest ciepła woda to trzeba bliżej się zapoznć z instalacją i rozważyć sposób podgrzewu i przechowywania ciepłej wody. W sprawie analizy spalin moje zdanie chyba jest jasne.
  Odnośnie pieca koksowego i gaśnięcia koksu może klapa powietrza nie powinna sie przymykać do końca. Naprawdę niewiem jak odpowiedzieć ci na to pytanie. Koks z tego co wiem ma dość dużą temp. zapłonu i ciężko jest rozpalić taki kocioł. Może mniej koksu w kotle a więcej powietrza cały czas żeby się żażył w otpowiedniej temp.??
  Niewiem czy zadowoliłem Cię swoim tekstem ale myśle że wyciągniesz z niego jakiś wnioski odnośnie dalszych działań.
  Pozdrawiam i czekam na ewentualną dalszą rozmowę

  Dodano po 7 [minuty]:

  Też niejestem za szybki w odpowiadaniu więc proszę o cierpliwość, napewno napiszę i postaram sie częściej zglądać na elektrodę

  0
 • #5 17 Mar 2005 21:51
  riki1
  Poziom 11  

  To co dołączył Orych jest OK!.Od siebie dodam ,że powinieneś sięskupić
  na układach do pomiaru temperatury w funkcji czasu i tym wynikiem regulować dopływ powiertrza do pieca i szyber.Analiza spalin przy takich paliwach możebyć całkowicie nieopłacalnym przedsięwzięciem.
  pozdrawiam i życzę powodzenia!

  0
 • #7 29 Gru 2009 15:48
  neodym
  Poziom 13  

  mariusz.lubicz napisał:
  swoj napisał:
  Witam
  Poszukuję informacji o sposobach pomiaru składu spalin.
  Pzdr.


  Zobacz na ten analizator spalin. Może jak wprowadzisz dane dla paliwa stałego to jeszcze policzy ci sprawność. http://www.elkom.com.tw/?section=2&subid=18 na dole jest instrukcja po Polsku o tu: http://www.elkom.com.tw/files/instrukcja_lmbd3_13.pdf
  Do kupienia na Allegro za pięć stów czy jakoś tak.


  można logować do pliku w nieskończoność i oglądać zachowanie palnika czy pieca na wykresie.
  Analiza spalin dla pieca CO

  0