Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[stm32][FreeRTOS] - Zawieszanie się sterownika w tasku Idle

05 Kwi 2013 14:50 1389 2
  • Poziom 2  
    Witam,

Używam stm32F100 z zaimplementowanym FreeRTOS ver. 7.0.0. Stworzyłem 3 taski oraz dodatkowo jedną funkcję wykonującą się w vApplicationTickHook. Problem polega na tym, że po pewnym czasie np. 5 min dzialania programu nagle sterownik zawiesza się - ląduje cały czas w funkcji portTASK_FUNCTION czyli w tasku Idle. Żaden task nie działa, jedynie wykonuje się funkcja vApplicationTickHook. Sprawdzałem w momencie zawieszenia żaden task nie jest zablokowany (xTaskIsTaskSuspended) oraz nie zmienił się priorytet tasków. Czy spotkał się ktoś z Was z takim problemem? Czy można jakoś w tym momencie zresetować taski bo próbowałem usuwać i tworzyć nowe w momencie zawieszenia lecz nie pomogło.

Inicjalizacja tasków:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

konfiguracja FreeRTOS:

dodałem również w pliku port.c:

bardzo proszę o pomoc!
  • Computer Controls
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Maciey86 napisał:
    #define configCPU_CLOCK_HZ ( ( unsigned long ) 72000000 )

Nie żeby to był specjalny problem, ale STM32F100 to akurat działają na max 24MHz z tego co wiem...

Maciey86 napisał:
    #define configTOTAL_HEAP_SIZE ( ( size_t ) ( 19 * 1024 ) )

19kB na heap, tymczasem większość STM32F100 ma MAŁO RAMu...

Maciey86 napisał:
    dodałem również w pliku port.c:

Dodaj to po prostu w FreeRTOSConfig.h

Maciey86 napisał:
    bardzo proszę o pomoc!

Nawrzucałeś tego tyle, a tak naprawdę jak zwykle podstawowych informacji nie ma... Jaki mikrokontroler? Zawiesza Ci się jakaś funkcja, a nawet jej nie pokazałeś... Taski sie "zawieszają", a ich nie pokazałeś... itd. itd. itd. Jak jest problem, to się go redukuje do najprostszej postaci w której jest problem. Na tym etapie zwykle widać gdzie ten problem leży bez pytania na forum...

4\/3!!
  • Computer Controls
  • Poziom 2  
    żywam STM32F103ZE (512KByte FLASH, 64KByte RAM) a nie stm32f100 - mój błąd przepraszam, źle napisałem

co do funkcji w której wisi:

co do tasków to nie mogę wrzucić całych funkcji na forum gdyż jest to projekt komercyjny jednak postaram się wrzucic jakies uproszczenia aby był podgląd na to jak one są zbudowane.