Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kilka pytań o transformator wysokiego napięcia

zdzisiek1979 05 Apr 2013 18:24 8553 9
 • #1
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Witam.
  Mam kilka a dokładnie 3 pytania które mnie ciekawią a niewiedza na nie zaczyna wprowadzać mnie w depresję :D Szukałem nie znalazłem, pytałem słyszałem fantazję więc oczekuję wyjaśnień.
  1. Do czego służy to wyprowadzenie po lewej stronie połączone z tym urządzeniem w kwadracie i co to za urządzenie Kilka pytań o transformator wysokiego napięcia
  Mam pewne podejrzenia i proszę się nie śmiać tylko mnie oświecić. Wydaje mi się że to jest rezystor i przekładnik pomiarowy do wykrywania zwarć czy doziemień. Żaden odgromnik. A wyprowadzenie to punkt środkowy gwiazdy zakładając że trafo po stronie wysokiego napięcia pracuje w gwieździe.
  2. Jakie stosuje się bezpieczniki na liniach wysokiego i średniego napięcia ? Chodzi mi o wartości w Amperach. Głównie chodzi mi o 110kV 200kV 400kV i 750kV. Bo usłyszałem dzisiaj że na trafostacji 15-20kV bezpieczniki po stronie wysokiego napięcia mają 3000A :D :D
  3. W przełącznikach zaczepów w dużych transformatorach stosuje się rezystory komutacyjne i nie mogę się doszukać na ten temat informacji a chodzi mi jaka jest ich oporność i jaka moc.


  Tytuł nic mi nie mówi. Zapoznaj się z p. 3.1.15 i popraw tytuł!
  [Akrzy]
 • #3
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Pozostało tylko pytanie co to za urządzenie podpięte do tego wyprowadzenia w trafo i o te rezystory komutacyjne. :D spróbuję wyciągnąć informacje od firmy remontowej jak taką namierzę i oczywiście zechcą mi odpisać w wolnej chwili.
  Mimo to temat nadal otwarty i gdyby ktoś coś wiedział to niech podzieli się wiedzą.
 • Helpful post
  #4
  remik_l
  Level 29  
  1. U mnie w pracy w transformatorach blokowych 10,5/15/110kV do punktów neutralnych uzwojenia 110kV podłączony jest odgromnik oraz odłącznik którym można uziemiać ten punkt. W obwodzie tym zainstalowany jest przekładnik prądowy, który podaje sygnał na zabezpieczenie ziemnozwarciowe zerowoprądowe. Jest to zabezpieczenie rezerwowe trafo przy nie wyłączonych doziemnych zwarciach wewnętrznych uzwojenia połączonego w gwiazdę oraz przy nie wyłączonych prawidłowo zwarciach w sieci.

  2. Odnośnie wartości bezpieczników to faktycznie w stacjach 15/0,4kV zabezpieczenia trafo nie przekraczają 100A. W rozdzielni pośredniczącej 15kV (zasila inne rozdzielnie 15kV) mamy zamontowane wyłączniki na prądy znamionowe ok. 2,5kA na zasilaniach rozdzielni a odpływy 400A, 630A ale jest też 2kA (PKP)

  Dodano po 49 [minuty]:

  Poszperałem trochę w necie i znalazłem taki artykuł http://www.elektro.info.pl/artykul/id1640,zag...iskiernikowych-ogranicznikow-przepiec-czesc-1 gdzie na zdjęciu jest ogranicznik przepięć podobny do tego który zaznaczyłeś.
 • Helpful post
  #5
  orzech2003
  Level 12  
  Witam
  Do kolegi Zdzisiek1979
  co do pytania 1. Jest to prawie na pewno ogranicznik przepięć (odgromnik). Jeżeli zdjęcie było zrobione w Niemczech to na 100%.
  co do pytania 2. Przy napięciach od 110kV wzwyż nie stosuje się bezpieczników, zwarcia wyłączają wyłączniki.
  co do pytania 3. Rezystory komutacyjne maja kilka omów (np. 2..3), zależnie od typu przełącznika - dobiera się go zależnie od mocy transformatora. Mocy oporników jako parametru się nie określa, raczej energię, którą mogą przyjąć, a to jest kilkaset J.
 • Helpful post
  #6
  czesiu
  Level 35  
  remik_l wrote:
  1. U mnie w pracy w transformatorach blokowych 10,5/15/110kV do punktów neutralnych uzwojenia 110kV podłączony jest odgromnik oraz odłącznik którym można uziemiać ten punkt.

  U mnie jest podobnie, nie wiem czemu na zdjęciu jest tylko jedno urządzenie, może w niektórych krajach nie uziemia się punktu środkowego. Kilka pytań o transformator wysokiego napięcia
 • Helpful post
  #7
  orzech2003
  Level 12  
  Do kolegi czesiu.
  Faktycznie w niektórych sieciach nie uziemia się punktu neutralnego sieci. Przykładowo w Niemczech sieć 110kV ma punkt neutralny uziemiony przez dławik (kompensacja składowej pojemnościowej prądów zwarć doziemnych). Dzięki temu wartości prądów zwarć jednofazowych są niewielkie - maksymalnie kilkaset amperów (w Polsce przy bezpośrednio uziemionym punkcie N są one w granicach od kilku do ponad dwudziestu kA). Wadą tego rozwiązania jest to, że w przypadku zwarcia doziemnego punkty neutralne transformatorów 110/SN zyskują względem ziemi pełne napięcie fazowe (a fazy "zdrowe" pełne napięcie międzyfazowe). Gdyby punkt N takiego transformatora uziemić, to wymusiłoby znaczny - kilka kiloamperów - prąd doziemny.
  Druga ciekawostką - co było dla mnie zaskoczeniem - jest to, że w Finlandii sieć SN pracuje z izolowanym punktem N.
 • #8
  remik_l
  Level 29  
  Czym uwarunkowana jest praca z otwartym/zamkniętym odłącznikiem punktu neutralnego trafo 110kV?
  U mnie w pracy dzwoni dyspozytor ODM (Obszarowa Dyspozycja Mocy) i mówi jak mają pracować pkt. neutralne. Od czego to zależy?
 • #9
  orzech2003
  Level 12  
  Podstawowy warunek, jaki musi być spełniony (wymaga tego PSE Operator od Operatorów Sieci Dystrybucyjnych) to, że wartość prądu zwarcia jednofazowego doziemnego nie może być większa od wartości prądu zwarcia trójfazowego (a to szczególnie w sieciach dużych aglomeracji może wystąpić).
  Dwa razy do roku Zakładowa Dyspozycja ZE musi przygotować i uzgodnić z PSE Program pracy sieci 110kV, przy przygotowaniu którego oblicza się m.in. poziomy prądów zwarciowych jedno- i trójfazowych we wszystkich stacjach NN/110kV i 110/SN. W trakcie obliczeń ustala się, które transformatory 110/SN mają mieć uziemione punkty N, a które nie (oczywiście wszystkie transformatory i autotransformatory NN/110kV mają punkty N uziemione).
  Oczywiście, jeżeli w stacji 110/SN odstawia się z ruchu transformator, który miał uziemiony punkt N, to dyspozytor poleca uziemić punkt N w drugim transformatorze (chyba, że odstawienie jest "na chwilę").