Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UBC 780 XLT - Pierwsze kroki

05 Kwi 2013 18:55 4332 15
  • Poziom 16  
    zakupiłem skaner uniden UBC 780 XLT -to mój pierwszy skaner-jak należy go obsługiwać ?Na początek chciał bym odbierać cb-radio,jak to zaprogramować.
    Przycisk SVC daje wybór pomiędzy :Service search,Police,railroad,air,marine,UHF CB-radio.ale szukanie na tych częstotliwościach nic nie znajduje.
    i tak np. VHF CB RADIO szuka od 476.0000 do 477.0000. moze czeba cos ustawić .
    Antena zewnętrzna -magnetyczna. kiepska ale jestem blisko warszawy wiec cos powinno byc chyba słychać. prosze o jakieś wskazówki.
  • Poziom 15  
    W Polsce pasmo obywatelskie to zakres częstotliwości od 26,960 do 27,410 MHz.
    Ustaw swój skaner na 27,180 MHz, powinieneś złapać popularny kanał 19.
  • Poziom 16  
    tak ,ale jak dokładnie to zrobić-jak wpisać-na wyświetlaczu widze 3 cyfry.i 4 cyfry.
  • Poziom 38  
    Zapoznaj się z instrukcją obsługi, za każdym razem jak będziesz chciał coś posłuchać mamy Ci tłumaczyć co przycisnąć. Skaner można podłączyć do komputera, są również aplikacje współpracujące ze skanerem m/innymi na stronie Homepage for the Uniden-Bearcat UBC780XLT. Częstotliwości do nasłuchu znajdziesz w sieci. Przeszukaj zasoby elektrody, o nasłuchach jest naprawdę dużo tematów. Dobra antena to podstawa dla udanych nasłuchów, wiec poczytaj też o antenach do skanerów, tu też sieć i Elektroda są kopalnią wiedzy.
  • Poziom 16  
    instrukcje mam niestety po angielsku.Ale chciałem dowiedzieć sie czy można odbierać na tym skanerze CB radio. Z wpisywanie częstotliwości jakoś poszło.Niestety tylko na jednym czy dwóch pasmach lotniczych coś słychać -chyba jednak antena.Będe musiał kupić coś w cenie 400-500 zł.
    Mam jeszcze jeden problem -nie mam w laptopie portu RS 323 ,czy programy do kontroli tego skanera będą pracować przy zastosowaniu przejściówki USB-RS 323
  • Poziom 25  
    seku69 napisał:
    instrukcje mam niestety po angielsku

Nie stoi nic na przeszkodzie by interesujące tematy przetłumaczyć w tym linku.
    Link

seku69 napisał:
    Ale chciałem dowiedzieć sie czy można odbierać na tym skanerze CB radio

Z instrukcji wynika, że posiada zakres pasma 11metrów(CB), więc można.
  • Poziom 35  
    Guzik SVC to skrót od Service. Nie używaj tego, gdyż nijak ma się to do polskich warunków panujących w eterze.

Musisz ustawić, tzw. Range (jest ich 10). I tak, np. jeden zrobisz na CB, drugi na kolej, trzeci na Straż Miejską, itd.

Wyłapane częstotliwości zapisuj na kartce papieru, weryfikuj czy przekłamań nie ma, np. ze względu na bliskość anteny nadawczej danej jednostki i dopiero wtedy zapisuj do pamięci odbiornika. Masz 500 kanałów.

Nie mam go teraz pod ręką, ale mniej / więcej pamiętam jak należy zaprogramować zakresy od do. Opis może się trochę różnić za co przepraszam.

MENU - SEARCH EVENT - SEARCH BANK, czyli tutaj wskazujesz bank, czyli tak się powinno wyświetlać: Range 1 - EDIT RANGE - ENTER LOWER, czyli dolna częstotliwość: 26,9600 MHz - ENTER UPPER, czyli górna częstotliwość: 27,4000 MHz - STEPS, czyli krok strojenia: 10 kHz - MODE, czyli modulacja: AM - ALFA TAG, czyli wyświetlana nazwa: CB

Następnie tak samo edytujesz banki 2 - 10 według tej rozpiski: https://spreadsheets.google.com/pub?key=pyxWa...8-CNJ2UMv7zJbw&single=true&gid=51&output=html

Możesz włączyć także dekoder tonów CTCSS (wolny jest, ale na długich transmisjach prawidłowo dekoduje ton):

MENU - System Data - SQ Mode - CSQ - Tone SQ - Tone Search.

Ustawienie podświetlania wyświetlacza:

MENU - System Data - Dimmer - Medium lub High.

Tyle na początek wystarczy. Sprawdź i daj znać czy sobie poradziłeś.
  • Poziom 16  
    postapiłem zgodnie z instrukcją-ustawiłem ten bank 1.Ale jak teraz skorzystać z tego banku,poza tym pojawił się klucz na wyświetlaczu.

Dodano po 6 [minuty]:

klucz już ustawiłem .
  • Poziom 35  
    Żeby skorzystać z tego banku musisz wcisnąć guzik SRCH i klawiszami odznaczyć 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0 żeby tylko bank 1 Ci skanował.

Ustaw też jak najniżej Squelch (dolna gałka po lewej stronie). Obracaj nią aż przerwie skanowanie i usłyszysz szum (wcześniej ustaw poziom głosu). Później delikatnie cofnij gałką żeby skaner wrócił do skanowania i przepuszczał też słabe sygnały.

Skanery nie nadają się do nasłuchu CB. Jeśli kupiłeś go tylko z takim zamiarem to niepotrzebnie wydałeś pieniądze.
  • Poziom 16  
    po wszystkich ustawieniach na koniec pokazuje się SEARCH BANK 1 i migający kursor na dole, co dalej zrobić.
    Nie wiedziałem że nie nada się do CB Radia, ale może chociaż jakieś info drogowe czy coś w tym stylu-co dzieje się na drodze.
  • Poziom 35  
    Skoro miga to znaczy, że skanuje :) Jak trafi na transmisję to proces się zatrzyma. Ujrzysz częstotliwość na jakiej stacja pracuje i usłyszysz rozmowy. Ustaw wszystkie ciekawe banki i zobacz jak to wygląda w praktyce.

To proponuję od siebie:

Radioamatorzy 2m: 144 - 146;

Straż Miejska: 147,7 - 147,9625;

Straż Pożarna: 148,6625 - 149,3375;

PKP: 150,0500 - 152;

MSWiA I: 164,5125 - 164,4875;

Służba Zdrowia: 168,525 - 169,15;

MSWiA II: 172,0125 - 173,9875;

Energetyka: 427,9625 - 428,4875;

Pamiętaj, że to co wyżej podałem pracuje w modulacji FM i przy kroku strojenia równym 12,5 kHz.
  • Poziom 16  
    poustawiałem te banki, skanuje ale jak na razie zatrzymuje się i słychać tylko trzaski.Może jednak ta antena do niczego.
    Na wyświetlaczu w lewym górnym rogu pulsuje P101.A przed siłą sygnał pokazuje się czasami CTCSS na zmiane z dcs czy to prawidłowe ?
  • Poziom 35  
    Ikona P101 wygląda na kanał priorytetowy. Spróbuj go wyłączyć. Chociaż nie pamiętam czy przy skanowaniu banków powinien być monitorowany. Co innego przy skanowaniu kanałów zapisanych w pamięci odbiornika (guzik SCAN).
    Spróbuj podnieść delikatnie Squelch. Być może w ten sposób odetniesz zakłócenia. Jeśli okaże się, że nie to cofnij Squelch, a uciążliwe zakłócenia zablokuj (niestety do ponownego odblokowania ręcznego) za pomocą klawisza L/O.
    Jeśli skaner przechodzi w tryb nasłuchu to za prawidłowe uważa się, że zaczyna dekodować CTCSS.
    Co do anteny. Poczytaj te wątki. Znajdziesz w nich wzory na długość ramion dipola półfalowego oraz symbole kabli godnych polecenia.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1758752.html

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1717238.html
  • Poziom 16  
    poczytam na temat tych anten-może znajdę coś gotowego na allegro.jeszcze pytanie odnośnie wskażnika sygnału, czy pomimo że pokazuje wszystkie kreski to też powinny być trzaski i żadnych rozmów?
    I kolejna sprawa: jak powinny wyglądać ustawienia w sekcjach:system data,chanel data,trunk data no bo search event to już przerobiłem.
  • Poziom 35  
    Z gotowych anten polecam Radmor 32812/1. Chociaż producent podaje, że pracuje w paśmie 136 - 174 MHz to z powodzeniem odbierałem Lasy Państwowe (48 MHz), radiodyfuzję (88-108 MHz), cywilne pasmo lotnicze (118-137 MHz), piratów na przemiennikach Satcom (~ 255 MHz), wojskowe pasmo lotnicze (225-380 MHz) czy cały UHF (410-470 MHz). W dwóch słowach mogę napisać tylko tyle, że wspomniana antena pracuje bardzo szeroko i będzie dużo stabilniejsza niż najlepiej wykonany dipol.
    Zakłócenia również są traktowane przez S-meter jako odbierany sygnał, więc to normalne, że widzisz klocki w tym polu.
    Myślę, że więcej nie ma co ustawiać. Chociaż mogę się mylić. Popatrz w instrukcji czego dotyczą dane opcje.
  • Poziom 16  
    rozwiązano temat nie aktualny