Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ford Mondeo Mk3 - Przewody do oświetlenia LED

Wini 230 05 Kwi 2013 23:46 1557 5
  • #1 05 Kwi 2013 23:46
    Wini 230
    Poziom 23  

Brat poprosił mnie o montaż podświetlenia nóg z użyciem taśm LED w Fordzie Mondeo Mk3. W związku z tym mam może dla niektórych banalne pytanie - jaki powinien mieć przekrój przewód zasilający diody. Wiem że jeżeli chodzi o prąd pobierany przez taśmy, to wystarczy przekrój 0,5 mm², lub nawet mniejszy, ale obwód oświetlenia wewnętrznego zabezpieczony jest bezpiecznikiem 7A. Mam przewód 0,5mm² i 1mm². Ten cieńszy byłoby łatwiej poprowadzić, ale jeżeli dojdzie gdzieś do zwarcia przez przewód 0,5mm² popłynie zbyt mały prąd, żeby spalić bezpiecznik, ale wystarczająco duży, żeby topić przewód. Czy takie rzeczy powinno się podłączać cienkim przewodem, czy też może grubszym dostosowanym do wartości zabezpieczenia nadprądowego obwodu ?

0 5
  • Pomocny post
    #2 05 Kwi 2013 23:55
    electro_Nick
    Poziom 33  

A kto Ci broni po tym bezpieczniku zastosować bezpiecznik szklany na powiedzmy 100mA? I wszystkie problemy znikają...

0
  • Pomocny post
    #3 05 Kwi 2013 23:58
    pietia434
    Poziom 22  

Wini 230 napisał:
    Ten cieńszy byłoby łatwiej poprowadzić, ale jeżeli dojdzie gdzieś do zwarcia

Racja łatwiej, a co do możliwości zwarcia- odpowiedni montaż, a poza tym możesz to zabezpieczyć oddzielnym (mniejszym) bezpiecznikiem(Ale może być to włączone w obwód oświetlenia wewnętrznego).

0
  • #4 06 Kwi 2013 01:03
    Wini 230
    Poziom 23  

electro_Nick napisał:

A kto Ci broni po tym bezpieczniku zastosować bezpiecznik szklany na powiedzmy 100mA? I wszystkie problemy znikają...

Racja, też o tym myślałem, ale elektronik w sklepie mówił, że musiałby być to bardzo mały bezpiecznik ze względu na mały pobór prądu przez diody. Ale myślę że po prostu nie zrozumiał że chodziło mi o bezpiecznik na prąd zwarciowy, a nie znamionowy. Doradził mi zastosowanie grubszego przewodu 0,75mm², ale ponieważ takiego nie miał, wziąłem przewód 1mm². Obawiałem się też stosowania cienkiego przewodu ze względu na ryzyko przetarcia, przycięcia przewodu i innych uszkodzeń mechanicznych. Zwłaszcza że nie miałem dostępu jeszcze do tego samochodu i nie wiem jeszcze jak ten przewód będzie prowadzony.

pietia434 napisał:
    Racja łatwiej, a co do możliwości zwarcia- odpowiedni montaż, a poza tym możesz to zabezpieczyć oddzielnym (mniejszym) bezpiecznikiem(Ale może być to włączone w obwód oświetlenia wewnętrznego).

Montaż, montażem, jednak myślę że podstawą zabezpieczenia przed skutkami zwarć zawsze jest odpowiedni bezpiecznik :wink:

0
  • Pomocny post
    #5 06 Kwi 2013 01:05
    electro_Nick
    Poziom 33  

Przecież to żadna filozofia, rozdziel przewód oświetlenia i załóż bezpiecznik szklany na choćby 63mA na kablu i wtedy możesz prowadzić zasilanie najcieńszym przewodem jaki znajdziesz...

0
  • #6 06 Kwi 2013 01:12
    Wini 230
    Poziom 23  

Tak zrobię. Zastanawiałem się nad tym, bo fabrycznie wszystkie przewody elektryczne są owijane taśmą materiałową, lub PCV. Nigdy nie widziałem fabrycznego przewodu, nawet sygnałowego puszczonego luzem, bez dodatkowej osłony w postaci taśmy, czy rurki. Dlatego miałem wątpliwości.

0
  Szukaj w 5mln produktów