Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

R560 - Nie działa wentylator (5 letni samsung r560)

wazzi 06 Kwi 2013 10:38 2220 2
  • #1 06 Kwi 2013 10:38
    wazzi
    Poziom 2  

Witam

Podczas pracy zgasł ekran i ucichł wentylator. (diody od zasilania i pracy cpu dalej się świeciły). Natychmiastowo odłączyłem prąd i wyjąłem baterie, aby karta i procesor się nie spaliły.
    Po kilkunastu minutach włączyłem ponownie laptopa wystartował bez dżwięku i obrazu, zdawało się że wentylator padł oraz karta graficzna lub matryca.
    Rozkeciłem laptopa przedmuchałem spężonym powietrzem, wymieniłem paste termoprzewodzącą. Po złożeniu wystartował normalnie wraz z obrazem, tylko że bez wentylatora... (dalej cisza).

W celu sprawdzenia wentylatora podłączyłem go do 4,5V baterii, ku mojemu zdumieniu zaczął się kręcić na niskich obrotach. Przy bodajże 5 teście padł i nie daje już żadnych oznak życia.

Sprawdziłem również napięcie na płycie głównej i tutaj wygląda to dosyć dziwnie. Na miejscu gdzie powinien być biały przewód (2 pin od lewej) płyta główna ma +, (3pin nod lewej) - ? , (4pin od lewej) - zamiast +.
    Miernik po podłączeniu do 2 żyły z 3cia pokazuje 3,5V natomiast, 2 z 4tą również 3,5V, czyli wystarczające napięcie na start wentylatora przy niskich obrotach. (tylko czemu na złych pinach?)
    Nie mam pojęcia jaką rolę sprawuje 3 żyła wentylatora (biała), wyczytałem że w 3 żyłowych wentylatorach ma pełnić rolę czujnika aktualnej prędkości obrotów i jest (żołta), natomiast w moim przypadku jest ona (biała) tak jak w 4 pinowych czyli przewód sterowania PWM.

Wszystko wygląda na to iż będę musiał kupić nowy wentylator, tylko czy ten stary mi nie uszkodził przypadkiem płyty która teraz podaje napięcie na złych pinach, a może to przez płytę padł wentylator?

Piny wentylatora:

Piny płyty głównej:

płyta i wentylator
    R560 - Nie działa wentylator (5 letni samsung r560) R560 - Nie działa wentylator (5 letni samsung r560)

Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html

• #2 06 Kwi 2013 13:14
    boro1234567
    Spec od komputerów

Kupuj nowy wentylator jeśli na baterii nie pracuje przy założeniu że bateria sprawna.

• #3 17 Kwi 2013 03:11
    wazzi
    Poziom 2  

Dzisiaj rano przyszedł nowiutki wentylator. Po wymianie od razu wystartował bez żadnych problemów. Stary r560 znowu chodzi jak nowy. :)

Dzięki za pomoc

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo