Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problemy z "migaczem" na NE555

MisQy 06 Kwi 2013 13:57 1554 5
  • #1 06 Kwi 2013 13:57
    MisQy
    Poziom 7  

Witam.
    Robię serduszko z diod led (czerwonych i niebieskich - na zmianę, raz niebieska, raz czerwona). Otóż mam problem. Kiedy podłączę zasilanie do diod, czy to czerwonych, czy niebieskich wszystko ładnie świeci. Tutaj schemat:

Teraz wykonałem układ, który ma za zadanie migać diodami. Raz czerwone, raz niebieskie. Niestety kiedy podłączę wszystko pod "układ sterujący", tutaj schemat:
    to świeci tylko pierwsze 4 diody czerwone i jedna niebieska. W ogóle nie migają.

Zasilanie całego układu to 7.2V.
    Przepraszam was za niezgrabne schematy. Robiłem je na szybkości, bo zależy mi na czasie.
    Proszę o pomoc..

0 5
  • #2 06 Kwi 2013 14:26
    predom
    Poziom 26  

Przeciążasz NE555. Nie chce mi się dokładnie przeliczać, jaki prąd idzie na każdą z diod, ale sumarycznie z 555 pobierasz więcej niż dopuszczalne (o ile pamiętam) 200mA. Zrób tak - weź dwa tranzystory, PNP i NPN, o Ic>200mA (BC327/BC337, BD135/BD136...). Bazy i emitery połącz razem, kolektor NPN do Vcc, kolektor PNP do GND. Bazy przez rezystor 1k do wyjścia NE555, w miejsce połączenia emiterów podpinasz to, co masz teraz do wyjścia NE555. Taka komplementarna końcówka mocy :)

Ale zanim to zrobisz, sprawdź, czy układ coś w ogóle generuje - podłącz jakąś diodę przez odpowiedni rezystor od wyjścia do masy - powinna migać z częstotliwością ok. 4Hz.

0
  • #3 06 Kwi 2013 14:57
    mikstu2
    Poziom 27  

Tak jak podaje kolega predom.
    Dodatkowo: dla tych gałęzi gdzie są po 4 czerwone LED połączone szeregowo, napięcie zasilania 7,2V może być za niskie. Jedna czerwona potrzebuje zwykle conajmniej ok. 2V.
    Poza tym zastanowiłbym się czy rezystencje R2 i R1 wynoszące 100Ω nie powinny być mniejsze? (chodzi o równomierne świecenie wszystkich czerwonych LED-ów).
    Poczytaj trochę o tym jak się liczy wartości rezystorów szeregowych do diod LED (na pewno przyda Ci się to w przyszłości), lub zainstaluj sobie dla tego celu jakiś programik np. "Asystenta Elektronika".

0
  • #5 22 Paź 2013 14:01
    MisQy
    Poziom 7  

trochę odświeżę wątek.

predom, chodziło Ci o takie połączenie?

0
  • #6 22 Paź 2013 21:57
    MisQy
    Poziom 7  

Prosilbym bardzo o pomoc, zależy mi na czasie. Co z tą końcówka mocy, jak te tranzystory podlaczyc prawidłowo?

0