Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kasprzak AT9115. Czy kierunek nawinięcia cewki może mieć wpływ na dźwięk?

patrycz 23 Lut 2005 10:39 1307 6
  • #1 23 Lut 2005 10:39
    patrycz
    Poziom 12  

Witam serdecznie
    Mam przestrojonego Kasprzaka ale nie idzie najlepiej. Są nieco inne wartości kondensatorów: c1-8,2p,c10-2,2p,c12-2,2p,c18-68p,c26-2,2p,c27-6,8p inaczej niż w instrukcji przestrojenia z elektrody gdzie w większości z nich nie ma wogóle. Poza tym cewka heterodyny L7 jest nawinięta w odwrotnym kierunku niż pozostałe (patrząć z góry w prawo) i ma właściwie tylko 3 pełne zwoje. Tuner odbiera całe pasmo ale nie idzie czysto. Proszę o pomoc, czy np. kierunek nawinięcia cewki może mieć wpływ na jakość dzwięku.
    Bardzo dziękuję za pomoc

Jurek

0 6
  • Pomocny post
    #2 23 Lut 2005 12:28
    ktos3
    Poziom 12  

ja przestroiłem podług instrukcji i działa pięknie cewką ustawiasz zakres więc chyba kądy sa nieodpowiednie wstaw takie jak są w instrukcji i powinno byc ok!

0
  • Pomocny post
    #3 23 Lut 2005 13:55
    h jaworski
    Specjalista AGD

kierunek nawinięcia cewek nie ma znaczenia tylko po usunięciu kondensatorów trzeba całe radio dobrze zestroić a to czasami problem dla nie doswiadczonych czasami też w tych tunerach uszkadzają sie filtry ceramiczne 10,7mhz i trzeba je wymienić

0
  • #4 23 Lut 2005 14:17
    patrycz
    Poziom 12  

Czy to znaczy, że różnice w pojemnościach kondensatorów w tym przypadku są nie ważne, bo tuner odbiera cały zakres? Zaznaczam, że mam tuner AT9115 a schemat przestrojenia mówi o wersji AT9100.
    Jeżeli tak, to znaczy, że zostaje mi tylko zestroić tuner wg instrukcji. Proszę o ewentualne rady.

0
  • #5 23 Lut 2005 14:36
    h jaworski
    Specjalista AGD

generalnie były 2 wykonania głowic rużniły się trochę wartosciami kondensatorów szczegulnie w oscylatorze ale dobrze sprawdz czy pasuje rozmieszczenie stacji na skali bo spokałem się że w tych tunerach przy żle przestrojonym oscylatorze pracował on na złej czestotliwości ale szło to poznać po złym rozmieszczeniu stacji na skali

0
  • #6 23 Lut 2005 14:50
    patrycz
    Poziom 12  

Dziękuję, w ciągu następnych kilku dni będę próbował pomajstrować.

0
  • #7 07 Mar 2005 16:11
    patrycz
    Poziom 12  

Główną przyczyną mojego niezadowolenia z grania tunera okazał się zasilacz wzmacniacza antenowego. Dołożyłem mu kondy na diody i nowy elektrolit i teraz jest OK. Jesli chodzi o strojenie tunera to poprawiłem co nieco wg instrukcji z forum i gra teraz bardzo ładnie i czysto. Oprócz tego wymieniłem wszystkie elektrolity w przedzwzmacniaczu, wzmacniaczu i obu zasilaczach. We wzmacniaczu na Kendele 2x6800 mikroF i już widać różnicę. Przy okazji zrobiłem niebieską diodę do potencjometru głośności i czarne opisy na niebieskim tle na całej płycie czołowej, ponieważ pudło jest pomalowane na czarno sprayem. Aha, czoła pokręteł na srebrno. Wygląda odlotowo. Dodatkowo mam wywaloną płytkę fal krótkich a isostaty wykorzystałem jako dodatkowe 7 programatorów UKF (z góry obudowy jest regulacja dla programatorów).
    Z tyłu dodatkowe 2 gniazda do podłączenia korektora graficznego Diory (zasilanie +/-34V i we/wy)
    To już chyba wszystko, dziękuję wszystkim za rady.
    P.S. Kondensatory c1 do c27 są jak w pierwszym poście.

0