Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVT-2481 - Mininadajnik FM strojenie cewki

06 Kwi 2013 17:33 3180 9
 • Poziom 10  
  Witajcie

  Zmontowałem sobie nadajnik AVT-2481 wg tej instrukcji: http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT2481.pdf (chodzi mi o układ z części pierwszej, ten prostszy) i mam drobny problem z zestrojeniem cewki.
  Cewkę wykonałem z drutu 0.5mm. (wyciągniętym z kabla antenowego do TV) nawiniętego na wiertło 5mm. Zwoje są 3 i cała cewka jest przylutowana do układu poprzez dwa przewody o długości 3cm.
  Zamiast mikrofonu przylutowałem wtyczkę mały-jack i podłączyłem do źródła dźwięku.
  Antenę wykonałem z tego samego drutu antenowego (żeby była sztywna) i ma ona długość 15cm.
  Cały układ jest zasilany napięciem 5V z zasilacza do dysków twardych (przerobiona wtyczka molex).

  Teraz problem:
  Po wielu próbach ściskania i rozszerzania cewki udaje mi się dostroić do częstotliwości 95MHz ustawionej na radiu FM. Niestety udaje mi się utrzymać czysty i głośny dźwięk z nadajnika tylko wtedy, gdy jednocześnie dotykam metalowym śrubokrętem zwojów cewki i całą cewkę ściskam mocno w palcach. Kiedy wysuwam śrubokręt spomiędzy zwojów cewki, dźwięk w radiu szybko znika i pojawia się szum. Tak samo się dzieje kiedy poluzuję ścisk cewki trzymanej między palcami.
  Cewka (drut) była pokryta warstwą izolacyjną, ale na skutek zmiany jej kształtów śrubokrętem, warstwa jest już w wielu miejscach zdarta i wkładając śrubokręt między zwoje najprawdopodobniej wywołuję zwarcie między nimi. Nie mniej jednak to właśnie wtedy udaje mi się uzyskać najlepszy odbiór w radiu.

  Czy ktoś ma pomysł jak mógłbym poprawić ten mankament? Może cewka z dwóch zwojów będzie lepsza (mimo że wg instrukcji powinno ich być 3).

  W innym temacie ktoś napisał, że możliwe jest iż cewka jest nastrojona do niższej częstotliwości a ja w radiu odbieram sygnał "pochodny" z częstotliwości nośnej (wybaczcie brak fachowego języka). Jeżeli tak, to w jaki sposób mogę to sprawdzić? Cewkę rozszerzałem już prawie do prostego drutu i ścieśniałem zwoje "na styk". Jak na razie nic to nie pomogło.
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Te nadajniki są czysto 'naukowe', bardzo się rozstrajają.
  Cewkę wlutuj bezpośrednio w płytkę, a zamiast C3 wstaw sobie trymer - jakiś mały kondensator nastawny. Cewkę zalej stearyną, ustaw jakąś częstotliwość na odbiorniku i spróbuj się wstroić nadajnikiem.
  Ja tak to robiłem, ale ze względu na to, że przynajmniej ten prostszy bardzo pływał, szybko go rozebrałem.
  Drugiego nigdy nie udało mi się zmontować, za głupi jestem.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Jeśli chcesz się dostroić do tej konkretnej częstotliwości (95Mhz), to z Twojego opisu wynika że musisz zwiększyć indukcyjność cewki, czyli zwiększyć ilość zwojów o 1/2 do 1 zw. Gdy ściskasz cewkę to rośnie indukcyjność (częstotliwość maleje), tak samo gdy wsuwasz do środka stalowy śrubokręt, gdybyś wsunął coś aluminiowego lub mosiężnego efekt będzie odwrotny.
 • Poziom 10  
  Dzięki za podpowiedzi.
  Spróbuję wlutować cewkę w płytkę, tylko że otwory w płytce są mniejsze niż 0.5mm. i drut nie chce przez nie przejść na wylot.
  Z ilością zwojów też poeksperymentuję i zdam relację.

  Jeśli chodzi o trymer to w jednym z tematów dot. tego nadajnika ktoś napisał, że to właśnie on jest przyczyną szybkiego rozstrajania nadajnika.

  Nie zależy mi na konkretnej częstotliwości. Wybrałem 95MHz bo w mojej okolicy nie nadaje na niej (ani w jej okolicy) żadna stacja radiowa. Próbowałem tą samą cewkę dostroić do 100MHz i udało się, ale problem był ten sam. Wyciągnięcie śrubokrętu, lub puszczenie zwojów powodowało zanik sygnału w radiu. Doprecyzuję może o co chodzi z tym ściskaniem - nie ściskam cewki żeby zwoje były bliżej siebie, tylko trzymam ją mocno w palcach, żeby śrubokrętem manipulować zwojami. Jeżeli uda mi się dobrze ustawić zwoje a następnie poluzuję w palcach trzymaną cewkę, to sygnał znowu znika.
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Mnie bardzo frapuje montaż cewki. Dlaczego na przewodach? Mnie uczyli, ze układy LC są dość podatne na czynniki zewnętrzne, i że warto je zabezpieczać (ekrany, i inne)
  Podejrzewam, że gdy wlutujesz cewkę w płytkę, to łatwiej Ci będzie zestroić całość.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Trudno wywnioskować jaka jest przyczyna Twoich problemów, przy tych częstotliwościach zbliżenie palca czy wkrętaka wszystko roztraja, dlatego musisz "ustawić" cewkę i dopiero stroić radio. Być może cewka plus przewody którymi połączyłeś ją z układem dają łącznie tak dużą indukcyjność (bo przewody sumują się z cewką), że rzeczywiście generator pracuje znacznie niżej np. około 50Mhz, a odbierasz pierwszą harmoniczną czyli 100Mhz.
 • Poziom 10  
  Powiem tak: jest trochę lepiej.
  Wlutowałem cewkę prawie na płytkę. Piszę prawie, bo musiałem wlutować krótkie (trochę dłuższe od grubości płytki) przewody od strony lutów i ścieżek, do strony z elementami układu. Jak już wspominałem cewka sama w sobie jest za gruba żeby przeszła przez fabryczne otwory w płytce.

  Udaje mi się teraz uzyskać dużo czystszy dźwięk, ale problem śrubokręta zostaje. Dodam jeszcze, że gdy uda mi się dostroić układ (z pomocą śrubokręta i dotykając cewki palcami) i oddalę się od odbiornika radiowego o ok. 50cm. to sygnał też znika. Z relacji innych osób wydaje mi się że odbiór powinien być czysty w obrębie całego mieszkania (a przynajmniej kilku, kilkunastu metrów).

  Eksperymenty zakończyłem późno w nocy, dlatego nie wypróbowałem jeszcze innych cewek z inną ilością nawiniętych zwojów.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Witam !
  Wykonaj zdjęcie swojego układu i zamieść je tutaj.
  Cytat:
  Cewkę wykonałem z drutu 0.5mm. (wyciągniętym z kabla antenowego do TV) nawiniętego na wiertło 5mm. Zwoje są 3 i cała cewka jest przylutowana do układu poprzez dwa przewody o długości 3cm.
  Drut o którym piszesz jest grubszy ma około 1mm średnicy.
  Druty około 0,5mm są w kablach "skrętkach".
  Próby wykonuj bez kabla "antenFy".

  Dla łatwiejszego strojenia zmienił bym kondensator C3-39pF na trymer np. 50pF http://sklep.avt.pl/p/pl/493404/trymer+10-50pf-+brazowy.html
  Ten trymer trzeba tak wlutować aby końcówka trymera którą bezpośrednio dotyka metalowy wkrętak, stroik była połączona z plusem zasilania ( na schemacie górna elektroda kondensatora ).

  Pozdrawiam. Stefan
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Grubość drutu cewki jest sprawą drugorzędną, ważne jest abyś zbytnio nie zbliżał się do nadajnika. Ustaw cewkę aby zwoje były lekko rozsunięte, odsuń się od nadajnika i spróbuj złapać tę częstotliwość w radiu. Jeśli złapiesz to ściskając cewkę przesuniesz odbiór w stronę niższych częstotliwości na skali radia, rozciągając w górę. Jeśli w żadnej z możliwych ustawień cewki nie uda się złapać sygnału w radiu to by oznaczało że nadajnik pracuje poza pasmem odbiornika i musisz zmienić ilość zwojów, w którą stronę trudno wyczuć. To że odbierasz gdy dotykasz cewki świadczy o tym że w ten sposób mocno przestrajasz generator, bo niestety jest on mocno czuły na takie zjawiska, dlatego trzeba trzymać ręce i śrubokręty z dala lub używać do takich celów śrubokrętów ceramicznych, a są takie. Ja do strojenia cewek, filtrów i trymerów używam właśnie ceramicznych, nie magnetycznych śrubokrętów.
 • Poziom 10  
  Sukces! Wielkie dzięki koledzy.

  A więc tak:
  1. Rzeczywiście popełniłem błąd przy podawaniu grubości drutu na cewkę. Po sprawdzeniu suwmiarką okazało się, że istotnie ma ponad 1mm., natomiast drut wyjęty z kabla sieciowego "skrętka" miał rzeczone 0,5mm. Po wymianie cewki było już lepiej. Łatwiej się regulowało zwoje (bo drut cieńszy), ale z drugiej strony wydaje mi się, że łatwiej taką cewkę rozstroić.

  2. Odlutowałem kabel służący za antenę i zostawiłem sam sztywny drut (wcześniej kabelkiem owinąłem drut, żeby nie przeszkadzał).

  3. No i chyba najważniejsza z porad, która odegrała kluczową rolę w strojeniu: TRYMER. Po wlutowaniu w płytkę bez problemu dostroiłem układ do częstotliwości ustawionej w radiu (95 MHz) a zasięg bez problemu obejmuje całe mieszkanie.
  Moja 8-letnia córka z zachwytem słuchała w radiu Lady Pank puszczonego z mojego laptopa w drugim pokoju :-)

  Załączam zdjęcie płytki po przeróbkach. Widać na nim poprzednią cewkę.
  AVT-2481 - Mininadajnik FM strojenie cewki

  A tak prezentuje się cały układ:
  AVT-2481 - Mininadajnik FM strojenie cewki

  Dodam jeszcze, że regulując trymer mogę dostroić się do mojego 95 MHz w dwóch położeniach śrubki. Pierwszy punkt to najprawdopodobniej poprzednie 39piko - odbiór jest słaby (szumy i trzaski) i zasięg nieduży. Drugi punkt na trymerze to szukana wartość - odbiór jest bardzo dobry i zasięg obejmuje całe mieszkanie (nie testowałem zasięgu na zewnątrz).

  Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc. Dość rzadko bawię się ostatnio lutownicą, ale satysfakcję ze zmontowania tego układu mam ogromną.