Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radeon 6870 - Komputer zawiesza się, nie działa nawet przycisk restartu

06 Kwi 2013 18:50 2958 17
  • Poziom 8  
    Jestem zdesperowany, z problemem zmagam się już chyba od 3-4 miesięcy, a wyczerpały mi się własne pomysły.

Zacznijmy od tego, że w temacie dałem swoją kartę, bo ją najbardziej podejrzewam, jednak równie dobrze może to być coś innego.

Objawy: Komputer zawiesza się podczas grania ( nie jest to poprzedzone żadnymi artefaktami ), jednak nie jest to standardowy bsod czy freeze, sprawa wygląda tak, jakby wrócić z roboty, usiąść do kompa, i odpalić sam monitor - czarny ekran, po 2-3 sekundach lekko się rozjaśnia, wyskakuje tylko symbol jakim sposobem monitor jest połączony z komputerem (analog/cyfr) - tyle, że podczas grania, kompletne odcięcie połączenia komputera z monitorem, nie działa nawet przycisk reset, trzeba wyłączyć i włączyć ponownie, słychać zawieszony dźwięk z gry, i nawet po próbach resetu, wciąż tam jest, więc wygląda na to, że komputer nie resetuje się "w tle" mimo, że nic się nie wyświetla.
    Nie wykazuje żadnego wzorca, czy cykliczności, potrafi dać pograć przez 5 godzin ciągiem, potrafi zwiesić po 10 minutach. Potrafi nie wystąpić przez 2-3 dni, potrafi zwieszać kilka razy dziennie. Jedyne co da się powiedzieć o problemie to, że ostatnio się wzmógł, co sugeruje pogłębianie się usterki - stąd też moja obecna desperacja, kiedyś jeszcze to było do zniesienia.

Co interesujące, nie występuje we wszystkich grach, wszelkiego rodzaju call of duty, fifa, starsze gry z serii total war, dota 2 - można grać do oporu.
    Gry typu battlefield 3, world of tanks, sniper ghost warrior 2 - zwiesza ( i w tym miejscu dwa pytania: Czy jakaś funkcja silnika na którym bazują gry jak np HDR może powodować problem ? i czy nowsze gry--->większe obciążenie karty---->może to być wina zasilacza?

Dwa ciekawe spostrzeżenia dotyczące gier serii world of xxxx : jak już napisałem w world of tanks zwiesza, ale w grze produkcji tego samego studio, bazującej na tym samym silniku, world of warplanes, mogę grać spokojnie.
    I druga sprawa, jakieś 2-3 miesiące temu grając w world of tanks, problem polegał na tym, iż nie mogłem zbyt długo przebywać w garażu, bo wieszało, jednak bitwę grałem normalnie ( odpalałem grę zostawiałem w garażu nie zminimalizowaną do pulpitu szedłem robić herbatę, wracałem, zwiecha ), jednak od ostatniego patcha, jakieś 1,5 miesiąca sytuacja odwróciła się o 180 stopni, gra w garażu jest stabilna, a wywala w bitwie.

Specyfikacja komputera:
    Win 7 64 bit i 32 bit ( na obu ten sam problem, więc powiązanie z systemem wykluczyłem. )
    Intel core2quad q8300 2.5ghz temp spoczynek około 45 stopni w stresie 70 stopni
    Radeon 6870 ( nie podaję wersji sterowników gdyż sprawdziłem różne, obecnie pewnie nawet jadę na jakiś starszych, i pomoc typu "stare stery-ściągnij nowe" nie wiele wnosi ) temp spoczynek 40 stopni w stresie 75-78 stopni
    pamięci 4x 2GB ddr2 kingston 800
    płyta główna : Gigabyte GA-EP45-UD3LR

Na koniec przepraszam za ścianę tekstu, za czerpanie większości spostrzeżeń z serii world of xxxx jednak w to najczęściej gram i daje mi najwięcej wniosków co do problemu. Ponadto pewnie wiele rzeczy które już sprawdziłem wyjdzie w praniu przy odpowiedziach/pomysłach, bo po prostu nie sposób zapamiętać wszystkiego co robiłem z tym problemem przez te parę miesięcy.

Liczę na jakieś ciekawe pomysły na które sam nie wpadłem, w razie potrzeby pogłębienia specyfikacji komputera/jakiś testów i raportów z nich - pytajcie.
    Z góry dzięki za pomoc.
  • Poziom 25  
    Zasilacz jaki masz?
    Screen z Crystal Disk Info, tzw. SMART.
    Screeny z HWMonitor podczas grania.
    Test w OCCT, min 20 min-wklej potem uzyskane wykresy.
    Napisałeś "40 stopni w stresie 75-78" tu też może być przyczyna.
    Jakie chłodzenie masz na CPU?
  • Poziom 28  
    Podaj model i markę zasilacza,oraz możesz zrobić screena z programu crystal disk info.
  • Poziom 8  
    Radeon 6870 - Komputer zawiesza się, nie działa nawet przycisk restartu Radeon 6870 - Komputer zawiesza się, nie działa nawet przycisk restartu Radeon 6870 - Komputer zawiesza się, nie działa nawet przycisk restartu

Wykresy z occt wyedytuje jak się zakończy test
    zasilacz to CHIEFTEC CFT-600-14CS 600W
    chłodzenie na cpu to box radiator plus wiatrak
    karta graficzna w idle ma 50 stopni, wkradła się literówka, jednak 75-78... czemu uważasz, że to może być przyczyna, jeśli możesz wyjaśnić?
    Z tego co czytałem o tym modelu, i w ogóle o kartach amd, próbując rozwiązać ten problem, to niebezpiecznie robi się dopiero koło 100 stopni.
  • Poziom 30  
    Screeny z CrystalDiskInfo popraw, bo nie widać wszystkiego, 1 dysk na razie ma 1 relokowany sektor, wrzuć poprawnie te screeny.
  • Poziom 28  
    Wiesza ci się bo masz realokowane sektory.
  • Poziom 8  
    Radeon 6870 - Komputer zawiesza się, nie działa nawet przycisk restartu Radeon 6870 - Komputer zawiesza się, nie działa nawet przycisk restartu Radeon 6870 - Komputer zawiesza się, nie działa nawet przycisk restartu Radeon 6870 - Komputer zawiesza się, nie działa nawet przycisk restartu Radeon 6870 - Komputer zawiesza się, nie działa nawet przycisk restartu Radeon 6870 - Komputer zawiesza się, nie działa nawet przycisk restartu Radeon 6870 - Komputer zawiesza się, nie działa nawet przycisk restartu Radeon 6870 - Komputer zawiesza się, nie działa nawet przycisk restartu Radeon 6870 - Komputer zawiesza się, nie działa nawet przycisk restartu

Co do dysków, 250tka jest starym dyskiem, i mam tego pełną świadomość, więc jest to dysk czysto "magazynowy" - same filmy muzyka obrazy płyt, nie stoi tam żaden system, ani nie jest zainstalowana żadna gra stwarzająca problemy.

Co do occt, ze względu na limit obrazków wybrałem te które się w jakiś sposób wyróżniają, reszta jest w normie. Test CPU przeszedł, jednak po odpaleniu testu GPU - zwiecha, po jakim czasie, nie wiem, poszedłem robić jajecznice ^^

Po tym teście wciąż moim głównym podejrzanym jest GPU, pytanie tylko brzmi... Czy warto próbować zbić temperaturę, czy może karta dożyła swojego kresu ?

Patrząc jednak na to jak chodzą gry o mniejszych wymaganiach, jest chyba nadzieja ?

Dodatkowo wnioskuje, że skoro nie ma żadnych artefaktów, to pamięci na karcie są raczej w porządku.

Na koniec sorry za mały offtop, jak na tym forum zdobywać punkty ? Bo obawiam się, że mi braknie do rozwiązania problemu...
    Mam na myśli, czy istnieje jakiś sposób na zdobywanie punktów występując jako osoba szukająca pomocy, a nie udzielająca jej ;)
  • Poziom 25  
    Możesz zdjąć chłodzenie z karty i nałożyć pastę nową- ale to jest utrata gwarancji,o ile się nie mylę.
    Wygląda,że karta za bardzo się grzeje przy niektórych bardziej wymagających grach .
    Jak nałożenie pasty nie pomoże, to kupno nowej.
    Aczkolwiek Kolega wyżej napisał co też może powodować problem .
  • Poziom 8  
    Jeśli mówiąc kolega wyżej masz na myśli realokowane sektory, to pomimo, że są tam same obrazy muzyka filmy itp. itd. To wciąż ten dysk może mieć jakiś związek z problemem?
    Pasta oczywiście była zmieniona, więc cóż, wygląda na to, że czas zainwestować w nową kartę.
  • Poziom 25  
    Phobya napisał:
    Jeśli mówiąc kolega wyżej masz na myśli realokowane sektory, to pomimo, że są tam same obrazy muzyka filmy itp. itd. To wciąż ten dysk może mieć jakiś związek z problemem?
    Pasta oczywiście była zmieniona, więc cóż, wygląda na to, że czas zainwestować w nową kartę.

Jeżeli na tym dysku stoi system, to tak-ma to wpływ.
  • Poziom 8  
    Nie, nie ma tam żadnego systemu, ani gier wywołujących problem, jak już wspominałem zresztą wcześniej. Więc dysk myślę, że można wykluczyć ;)

Jedno co mnie jeszcze interesuje, komputer składam sam, a właściwie upgrade'uje, więc jedne podzespoły są starsze, inne młodsze, zanim wydam pieniądze na grafikę, jak sprawdzić czy to aby na pewno nie zasilacz? Wiem, że ten który podałem, który mam, nówka bez problemu pociągnie moją konfigurację, ale czy biorąc pod uwagę starzenie się kondensatorów, wciąż jest to wystarczające PSU ?
    (zero zewnętrznych oznak typu puchnięcie lub wylanie się, używany 2 lata powiedźmy średnio 10 godzin dziennie).
  • Poziom 25  
    Zmierz napięcia miernikiem to się dowiesz :)
  • Poziom 8  
    Bez obrazy ale... głupie pytanie głupia odpowiedź: nie, przybiłem młotkiem.
    Jak już parę razy bardzo delikatnie sugerowałem, nie traktujcie mnie jak zielonego, co obudowę by kombinerkami otwierał, tylko dlatego, że dopiero zacząłem pisać na elektrodzie.
    Pytanie głupie, ponieważ: a) nie widzę związku z tematem, w zdecydowanej większości źle dobrane kołki powodowały by po prostu brak rozruchu komputera, a nie zwiechy w trakcie działania. b) nie każda płyta wymaga metalowych kołków.
  • Moderator na urlopie...
    Phobya napisał:
    Bez obrazy ale... głupie pytanie głupia odpowiedź: nie, przybiłem młotkiem.
    Jak już parę razy bardzo delikatnie sugerowałem, nie traktujcie mnie jak zielonego, co obudowę by kombinerkami otwierał, tylko dlatego, że dopiero zacząłem pisać na elektrodzie.
    Pytanie głupie, ponieważ: a) nie widzę związku z tematem, w zdecydowanej większości źle dobrane kołki powodowały by po prostu brak rozruchu komputera, a nie zwiechy w trakcie działania. b) nie każda płyta wymaga metalowych kołków.

Ja się nie obrażam. Był taki as ostatnio co do blachy przykręcił 3 nowe płyty z rzędu i też się znał. Nieważne.

Związek może być bo, być może płyta gubi masę, a bez masy (CZASEM) reset murowany i zero kontaktu z płytą.

Sprawdź także piny od panelu z obudowy.

Takie oczywiste szczegóły, ale czasem pomogą.
  • Poziom 8  
    To rzeczywiście as ;) Spoko zajmę się tym już jutro, a co do napięć to muszę skombinować miernik, więc pewnie po weekendzie... ale za to przypomniało mi się, że mam starego radka serii 4xxx, który z kolej miał cos z pamięciami chyba, artefakty im dłużej się grało itd. Jednak bsod baaardzo rzadko, wsadziłem, pochodził dzisiaj bez żadnej zawiechy, pomęczę go jeszcze jutro. Jestem już raczej na 99.9% pewny, że to karta, więc dzięki za wszelką pomoc. ;)
  • Poziom 8  
    Dla przyszłych pokoleń, jeśli ktoś kiedyś natknie się na mój temat z podobnym problemem, żeby nie zostawiać bez rozwiązania:
    Problem wyjaśniony, polegał na wadliwym chłodzeniu północnego mostka płyty głównej ;)