Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sygnalizacja niskiego poziomu wody w zbiorniku oddalonym do 500m.

06 Apr 2013 20:46 5598 10
  • Level 16  
    Witam

Znajomy poprosił mnie o znalezienie urządzenia które poinformowało by go w razie niskiego poziomu lub całkowitego braku wody w zbiorniku. Nie byłoby w tym nic trudnego ale urządzenie musi być bezprzewodowe w uwagi na to że zbiornik znajduje się 500m w linii prostej od domu. Kolejnym problemem jest brak dostępu do zasilania sieciowego więc urządzenie musi być zasilanie baterią lub akumulatorem. Szukałem w sieci czegoś takiego ale jedyne co znalazłem to podsłuch GSM.
    Może Wy spotkaliście się z czym takim. Jeżeli tak proszę pisać.

pozdrawiam
  • Level 32  
    Czy chodzi Ci tylko o łącze komunikacyjne, a czujnik i przetwornik już są, czy też jest potrzebny cały system pomiarowy?

Krzysztof Podstawa
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Możliwości rozwiązania problemu jest kilkanaście.
    Nie podano jaka studnia, jakie głębokości, czy "w szczerym polu", czas pracy systemu (czy 24h*365dni...) czy tylko okresowo.
    Oraz ilość danych które chcesz otrzymywać, oraz czy jest widoczność optyczna.
  • Level 38  
    Istnieje juz prosta konstrukcja, dzwonek bezprzewodowy. :-) Wystarczy zwiekszyc moc nadajnika, a reszta juz jest prosta.

Moze byc jedynie ryzyko ze w polowie miasta wszystkie dzwonki bezprzewodowe zaczna dzwonic, jak zabraknie wody. :-)
  • Level 16  
    kpodstawa
    chodzi o sygnał dźwiękowy lub optyczny, a jeżeli chodzi o poziom wody będzie zamontowany pływak z krańcówką

Sady
    nie jest to studnia tylko zamknięty zbiornik z dopływem mody ze źródła, głębokość około 3m, pisząc że "Kolejnym problemem jest brak dostępu do zasilania sieciowego więc urządzenie musi być zasilanie baterią lub akumulatorem." miałem na myśli właśnie to że jest "w szczerym polu", czas pracy 24/365, widoczność dobra[/b]

saskia cała wieś nie musi o tym wiedzieć:P
  • Level 32  
    Przed kilkunastu laty rozważałem zastosowanie laserowego wskaźnika dla łącza optycznego o długości ok. 200 m. Chodziło o taki wskaźnik zamiast palca lub kijka do pokazywania na tablicy. Wtedy problemem był zbyt duży kąt rozbieżności wiązki - na ok. 30 m dostałem plamę o średnicy ok. kilkunastu centymetrów. Były już wtedy profesjonalne laserowe łącza na podczerwień, ale ceny miały zaporowe.

Dzisiaj optoelektronika jest zapewne lepsza technicznie i może tańsza. Jeżeli masz widzialność optyczną między zbiornikiem, a miejscem "odbioru", to może "tędy droga".

Krzysztof Podstawa
  • Level 14  
    Naprawiałem kiedyś czujnik poziomu szamba, zbudowany na pływaku od pompy wodnej. Po roku pracy, nie dawał sygnału podniesiony w górę - duża rezystancja styku. Załączał 9V dzwonek. Sytuację poprawiło podniesienie napięcia do 24V, oczywiście dzwonek też został zmieniony.
    Co tyczy się komunikacji, to proponuję Radiopowiadamianie Elmes RP-501S-HET zasięg deklarowany i realny 500m, zasilanie 12V DC. Jest to urządzenie o kilku wejściach więc trzeba zrobić kontrolę napięcia akumulatora i wysyłać sygnał rozładowania. W hurtowniach alarmowych można takie kupić. Proponuję wypożyczyć "na próbę" i sprawdzić zasięg. Akumulator 7Ah powinien wystarczyć. Nie zapomnij zabezpieczyć przed niskimi temperaturami, i oczywiście przed warunkami atmosferycznymi. Z opisu wynika, że styk w stanie zasadniczym będzie zwarty, a rozwarcie sygnalizuje niski stan wody, więc masz ciągłą kontrolę działania pływaka.
  • Level 26  
    a) Masz gotowce do kwiatków SMS cena 300pln
    Poprostu jak nie ma wilgoci to wysyłają sms.
    b) czujnik wilgotności + avr + gsm
    A jeśli nie gsm... hmmm 500m trochę jest. Wi fi ?

Z dzwonkiem akurat super pomysł. Kupisz za 10pln pewnie.
    Zamiast przycisku do dzwonienia montujesz czujnik wilgotności który opuszczasz do studni + negator. Jeśli brat wilgoci = wciśnięcie przycisku. Równie dobrze może być taki czujnik tylko zamiast przekaźnika wstawiasz tu dzwonek. I wówczas nie musi być 9V zasilania a 3V spokojnie wystarczą z dzwonka. Wywalasz też diodę.
    sygnalizacja niskiego poziomu wody w zbiorniku oddalonym do 500m.
    Powinien spokojnie podziałać z 2 miesiące na 2 aku aaa.
    Widzę że są i dzwonki na 12V. Wiec można i na aku żelowe.

Szczerze to gdzieś mam nawet czujniki wody ale chyba wszystkie na 12V.

I naprawdę nic prostszego i tańszego się wymyślić chyba nie da. Tranzystor, 2 nierdzewne gwoździe, dzwonek 2 aku. Do dzwonków dolutować anteny od radia. Ewentualnie dodać tranzystor do nadajnika na wzmocnienie.

Można użyć i mechanicznych pływaków np takich.
    http://www.alarmy.tpe.pl/przewodowy-czujnik-plywakowy-poziomu-wody-sw01-p-180.html
    To podziała pewnie z rok na baterii :D

Te pływaki z pomp często się zacinają i musiał byś to zasilić 12V albo i lepiej. W dodatku mówimy tu pewnie o stawie wiec zahaczy o konar czy coś.
  • Level 27  
    Ja to widzę tak:
    1) kupujesz za ok. 100zł krótkofalówki (radiotelefony pmr) lub taniej,
    2) jedna sztukę montujesz w zbiorniku plus czujnik poziomu (pływak z kontraktorem) podłączony równolegle do przycisku „nadawanie” zasilasz to dwiema bateriami LS33600 (3,6V 16,5Ah Imax=250mA)
    3) montujesz drugi radiotelefon przy łóżku czy gdzie tam wolisz i już. Możesz podłączyć pod głośnik jakiś przerzutnik, a do niego co tam już będziesz chciał: lampki choinkowe, syrenę strażacką :D
    Opis działania:
    Radiotelefon w zbiorniku cały czas pracuje w trybie czuwania. Gdy poziom wody opadnie (magnes zamontowany w pływaku zbliży się od czujnika- kontraktonu) kontrakton załączy (zasymuluje) wciśnięcie klawisza nadawania. Radiotelefon wywoła na zaprogramowanym kanale drugi radiotelefon znajdujący się w domu. Ot cała filozofia. Zaproponowane baterie są dość drogie ale warte swojej ceny.

Wszystko można zapakować w jakieś fajne hermetyczne pudełko i jeszcze zalać dla pewności żywicą.

Zasięg: producent podaje że do 5km w praktyce 1-2km w zurbanizowanym terenie.

PS. Można jeszcze wykorzystać radio z starym zakresem UKF oraz prosty nadajnik na 2 tranzystorach. Układ jeszcze tańszy bo nadajnik pobiera tylko zasilanie w chwili opadnięcia poziomu wody ( po prosty się włączy).
  • Level 26  
    Nawet mam gdzieś rozwalone krótkofalówki na strychu.
    Trzeba by anteny do obydwu bodajże i tylo.

To czy użyje kontraktronu czy gotowych pływaków to już jest pikuś.
    Równie dobrze z spłuczki znajdzie pływak da 2 blaszki i też będzie.

Co do baterii to kupi zestaw do samolotów RC za 20pln I będzie miał 6 razy większą pojemność.
    A w domu jakiś zasilacz z noki też znajdzie dla odbiornika.

Tak że myślę że nic więcej autorowi nie doradzimy poza pogrzebaniem w domu CO MA CZEGO NIE MA. Ale poza CB czy dzwonkiem nic się nie wymyśli.

Ja myśląc rozmachem myślał bym o podciągnięciu tam 230V.
    Siłowniku od anteny sat do poruszania zasuwy z wodą.
    AVR do badania tmp wody czujnik o2 i co2 + stacja pogodowa one wire wilgotność, ciśnienie itd.
    2 czujniki pływakowe stan max zamknij zasuwę.
    stan min otwórz zasuwę.
    Gniazdko 230V hermetyczne do laptopa w trakcie łowienia.
    Ale ja to lubię mieć rozmach :) Albo z lenistwa jak kto woli.
  • Level 16  
    dzięki za pomoc

pozdrawiam