Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawidłowa temperatura sprzętu

El Pistolero 06 Kwi 2013 21:02 1596 16
  • #1 06 Kwi 2013 21:02
    El Pistolero
    Poziom 11  

Witam! Nie wiem czy piszę w dobrym dziale, jeśli tak to przepraszam. Otóż mam do Was takie pytanie. Jaka jest prawidłowa temperatura karty graficznej i procesora.
    Procesor: Intel Celeron 2.0GHz (30-55 stopni)
    Grafika: Nvidia GeForce 7600 GS (55-70 stopni)
    I masz jeszcze drugie pytanie. Od tygodnia wszystkie gry mi się zacinają, nawet te które wcześniej śmigały (TrackMania United Forever, GTA San Andreas). Wcześniej te gry się nie zacinały na tych samych ustawieniach graficznych. Czy zacinanie się tych gier może być spowodowane zbyt dużą temperatura sprzętu? Jeśli to nie jest tym spowodowane to możecie powiedzieć czym?

0 16
  • #2 06 Kwi 2013 21:13
    Kasek21
    Poziom 43  

Uruchom program OCCT -> PowerSupply:OCCT test i wklej uzyskane po teście wykresy. 20 minut testu.
    Daj także screen z programu HWMonitor podczas wykonywania testu.

Daj także screen z programu CrystalDiskInfo.

0
  • #3 06 Kwi 2013 22:16
    El Pistolero
    Poziom 11  

Mierzyłem temperaturę podczas gry w programie Everest i wyszło mi tak:
    Procesor: dochodziło do 50 stopni (czasami przekraczało)
    Grafika: dochodziło do 70 stopni (tu nie przekraczało)
    A podczas spoczynku:
    Procesor: 35-42 stopnie
    Grafika: cały czas było około 60 stopni.

Więc nie wiem, ma wpływ na ścinanie się gier, czy nie?

0
  • #4 06 Kwi 2013 22:17
    MrDoimer
    Poziom 38  

Niech kolega przeczytaj post Kasek21,zrobi co każe i wróci do nas ...

0
  • #5 06 Kwi 2013 22:17
    Kasek21
    Poziom 43  

Czemu nie wykonałeś tego o czym napisałem?!

0
  • #6 07 Kwi 2013 00:12
    El Pistolero
    Poziom 11  

Zaraz robię to o czym pisałeś, ale podałem też swój test z Everesta.

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

Zrobiłem testy w OCCT przez 20 min. Oto wykresy:

Prawidłowa temperatura sprzętu Prawidłowa temperatura sprzętu Prawidłowa temperatura sprzętu Prawidłowa temperatura sprzętu Prawidłowa temperatura sprzętu Prawidłowa temperatura sprzętu Prawidłowa temperatura sprzętu Prawidłowa temperatura sprzętu Prawidłowa temperatura sprzętu Prawidłowa temperatura sprzętu Prawidłowa temperatura sprzętu Prawidłowa temperatura sprzętu

0
  • #7 07 Kwi 2013 01:41
    DeDua
    Poziom 20  

Procesor i karta graficzna spokojnie sobie radzą z temperaturami do około 100 stopni, aczkolwiek nie jest to zdrowe dla ich czasu użytkowania. U ciebie temperatury są w normie, więc problem może leżeć gdzie indziej. Zobacz czy nie zainstalował ci się jakiś program, który działa w tle. Sprawdziłbym też dysk na którym te gry masz, może jakieś błędy odczytu/zapisu.

0
  • #8 07 Kwi 2013 01:53
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Według mnie (patrząc na pierwszy wykres obciążenia, gdzie OCCT przez pierwszą minutę i ostatnie 5 minut nie obciąża CPU) jakaś aplikacja cyklicznie obciąża CPU do około 100% - wygląda na to, że przez pół minuty CPU jest obciążone czymś do 100%, potem ma pół minuty przerwy - i tak w kółko.

DeDua napisał:
    Procesor i karta graficzna spokojnie sobie radzą z temperaturami do około 100 stopni

Na pewno? http://ark.intel.com/products/27174/ (proponuję poszukać parametru Tcase).

0
  • #9 07 Kwi 2013 09:10
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Co do zacinania się gier podaj jeszcze markę i model zasilacza oraz zamieść zrzut ekranowy z Crystal Disc Info.
    Przeskanuj też system Malwarebytes Anty Malware bo może złapałeś infekcję i ci obciąża komputer.

70stopni dla grafiki może być w stresie to normalne.
    Procesor według intela max to 68stopni ty piszesz że w stresie nie przekroczyło 50 więc też ok.
    Wyczyść komputer z kurzu, zadbaj o dobrą wentylację w obudowie to temperatura się jeszcze obniży.

0
  • #10 07 Kwi 2013 11:13
    DeDua
    Poziom 20  

Mając na myśli temperature w okolicach 100 stopni myślę o Tjunction. Mówienie o Tcase jest nieco bez sensu, nawet jeśli podaje to sam intel. ;)

"In Intel processors, the core temperature is measured by a sensor. If the core reaches its TJMax, this will trigger a protection mechanism to cool the processor. If the temperature rises above the TJMax, the processor will trigger an alarm to warn the computer operator who can then discontinue the process that is causing the overheating or shut down the computer to prevent damage."

http://en.wikipedia.org/wiki/Junction_temperature

0
  • #11 07 Kwi 2013 14:30
    El Pistolero
    Poziom 11  

To w takim razie jak sprawdzić jaki program tak mi obciąża CPU?

Daje screen z Crystal Disk Info:
    Dysk 1:
    Dysk 2: (tu mnie trochę zaniepokoił stan, jest tu też większość gier)

0
  • #12 07 Kwi 2013 15:25
    Kasek21
    Poziom 43  

Dysk jest uszkodzony i nadaje się do wymiany.

0
  • #13 07 Kwi 2013 15:40
    El Pistolero
    Poziom 11  

Kasek21 napisał:
    Dysk jest uszkodzony i nadaje się do wymiany.

Ale to nie jest chyba powodem zacinania się gier, bo gry z innych dysków też się zacinają. I cały czas mnie zastanawia co może powodować takie skoki pracy procesora, wiecie może jak sprawdzić co to wywołuje?

0
  • #15 07 Kwi 2013 17:16
    El Pistolero
    Poziom 11  

Daje screena z tego programu, bo sam nie za bardzo się na tym znam.

Mógłby ktoś mi powiedzieć co mi zabiera najwięcej mocy?

0
  • #16 07 Kwi 2013 22:22
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Na Twoim zrzucie to bezczynność jest najbardziej "aktywna". Interesuje Cię kolumna CPU - posortuj sobie (klikając na jej nazwę) tak, abyś miał posortowane od najwyższego do najniższego wykorzystania procesora. Obserwuj chwilę, kiedy System Idle Process spadnie z wysokiej wartości (90-100) do jakiejś znacznie niższej, a obok niego pojawi się inny proces wykorzystujący mocno procesor.

0
  • #17 10 Kwi 2013 17:46
    El Pistolero
    Poziom 11  

Co do gier to pousuwałem kilka programów i działają one tak jak kiedyś (nie zacinają się). Dziękuję wszystkim za pomoc. Temat do zamknięcia. :)

0