PN-IEC 60364-4-473:1999
Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych - Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa - Stosowanie środków ochrony zapewniających bezpieczeństwo -Środki ochrony przed prądem przetężeniowym
473.3.2. Zabezpieczenie przewodu neutralnego
473.3.2.1. Układy sieci TT lub TN
a) Jeżeli przekrój przewodu neutralnego jest co najmniej równy lub równoważny przekrojowi przewodów fazowych, nie wymaga się wykrywania prądów przetężeniowych w przewodzie neutralnym lub wyposażenia go w urządzenie przerywające przepływ prądu.
b) Jeżeli przekrój przewodu neutralnego jest mniejszy niż przekrój przewodów fazowych, wymagane jest wykrywanie prądów przetężeniowych w przewodzie neutralnym, odniesionych do jego przekroju. Następstwem wykrycia takiego prądu powinno być rozłączenie przewodów fazowych, ale niekoniecznie przewodu neutralnego.
Nie wymaga się, aby prądy przetężeniowe w przewodzie neutralnym były wykrywane, jeżeli spełnione są jednocześnie dwa niżej podane warunki:
— przewód neutralny jest zabezpieczony przed prądem zwarciowym przez urządzenie zabezpieczające przewody fazowe, i
— największa przewidywana wartość prądu w przewodzie neutralnym, w czasie normalnej pracy, jest wyraźnie mniejsza niż obciążalność prądowa długotrwała, określona dla tego przewodu.
UWAGA — Drugi warunek jest spełniony, jeżeli przesyłana moc jest możliwie równomiernie rozłożona na wszystkie fazy, na przykład, gdy suma mocy pobieranej z każdej fazy osobno przez odbiorniki jednofazowe (takie jak odbiorniki oświetleniowe, odbiorniki przyłączone do jednofazowych gniazd wtyczkowych) jest znacznie mniejsza niż całkowita moc przesyłana przez obwód. Przekrój przewodu neutralnego powinien być nie mniejszy niż dopuszczalny, określony w 52 N7) (w przygotowaniu).
473.3.2.2 Układ sieci IT
W układzie sieci IT jest szczególnie zalecane niestosowanie przewodu neutralnego.
Jednak w przypadku zastosowania przewodu neutralnego wymagane jest wykrywanie prądów przetężeniowych w przewodzie neutralnym każdego obwodu. Następstwem wykrycia takiego prądu powinno być rozłączenie przewodów czynnych odpowiedniego obwodu, w tym również przewodu neutralnego. Nie jest to wymagane:
— jeżeli dany przewód neutralny jest skutecznie zabezpieczony od strony zasilania przed prądem zwarciowym, np. w złączu instalacji elektrycznej, zgodnie z wymaganiami podanymi w 434.3;
— lub jeżeli dany obwód jest zabezpieczony przez urządzenie różnicowoprądowe o znamionowym prądzie różnicowym nie większym niż 0,15 wartości obciążalności prądowej długotrwałej odpowiedniego przewodu neutralnego. Urządzenie to powinno spowodować rozłączenie wszystkich przewodów czynnych odpowiedniego obwodu, w tym również przewodu neutralnego.
473.3.3. Rozłączanie i załączanie przewodu neutralnego
Jeżeli przewiduje się rozłączanie przewodu neutralnego, to rozłączanie i załączanie powinno być realizowane tak, że przewód neutralny nie może być rozłączany wcześniej niż rozłączenie przewodów fazowych, a załączanie przewodu neutralnego powinno następować w tym samym czasie co przewodów fazowych lub wcześniej.
Jeszcze
tutaj podobny temat.