Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wymienić łożyska w pralce POLAR Iris PDG885 ?

mlody_amator 06 Kwi 2013 23:15 9189 17
  • #1 06 Kwi 2013 23:15
    mlody_amator
    Poziom 9  

Moja pralka Polar Iris PDG885 wymaga wymiany łożysk (dwa?) i uszczelnienia (jedno?). Podczas wirowania wydaje odgłos zbliżony do huraganu stopnia 4. Łożysko już chyba już nie istnieje bo bęben z przodu pralki ma luz chyba centymetra.

Moja natura nie pozwoliła aby zadzwonić po pana, który za odpowiednią sumę weźmie moją pralkę i odda za parę dni z wymienionymi łożyskami. Zabrałem się więc do demontażu. Aktualny stan jest taki: na podłodze leży płaszcz bębna (okrągły, emaliowany) z bębnem (tym srebrnym dziurkowanym) w środku. W płaszczu jeszcze jest grzałka i jakiś dwustykowy czujnik ale to pomińmy, bo chyba nie ma to znaczenia. Do płaszcza przykręcony jest stalowy, trójramienny stelaż trzema śrubami na zewnętrznej średnicy płaszcza i trzema na promieniu około 10cm od osi. Ze stelaża wystaje oś, która jak mniemam, jest częścią bębna właściwego. Na osi jest nabite koło pasowe na pasek klinowy. To wszystko. Reszta zdemontowana. Całość leży tak, że koło pasowe jest na samej górze.

Z osi wykręciłem śrubę (kluczem bodajże 19) i wkręciłem do oporu podobną, tylko, że o 1cm dłuższą. Koła pasowego nie da się zdjąć więc na razie je zostawiłem. Próbowałem młotkiem uderzyć śrubę kilka razy i nic, zupełnie nic się nie dzieje.

Co dalej? Czy teraz, w pierwszej kolejności ściągać to koło pasowe? W jaki sposób? Próbowałem je podważyć przecinakiem i widzę, że ścianki tych trzech ramion są stosunkowo cienkie i kruche.

Czy pod tym kołem pasowym jest jakaś zawleczka na osi, która nie pozwala osi się przesunąć gdy ją traktuję młotkiem? A może na razie zostawić to koło pasowe i młotkować dalej tą śrubę aż coś puści?

Plusem całej zabawy jest fakt, że znam już sposób montażu prawie wszystkich podzespołów tej pralki (za wyjątkiem łożysk) i planuję ją sobie naprawiać przez kolejne naście lat :)

Pomóżcie, bo wszystko zajmuje mnóstwo miejsca a żona długo tego nie wytrzyma...

2 17
  • #2 06 Kwi 2013 23:21
    axxx
    Specjalista AGD

Ale żeś się chłopie na pracował.W pierwszej kolejności musisz zdjąć koło pasowe,

0
  • #3 07 Kwi 2013 00:19
    urwisek01
    Poziom 13  

Najlepiej ściągaczem trójramiennym. Potem ta zawleczka,podkładki,6 śrub.Wkręcasz obcą śrubę w oś bębna i walisz młoteczkiem ciągnąc za krzyżak.Przed montażem oczyść oś,szczególnie pierścień z brązu.Jeśli ma wżery to będzie problem.

1
  • #4 07 Kwi 2013 10:25
    mlody_amator
    Poziom 9  

Hmm, czy najgorsze przede mną...

W uzupełnieniu zdjęcia. Skoro już je zrobiłem to wkleję. Do opisu użyję nazewnictwa z poprzedniego postu:

1. Śruby mocujące "trójramienny stelaż" "na zewnętrznej średnicy płaszcza",
    2. Śruba odkręcana kluczem "bodajże 19". Na zdjęciu widać już dłuższy zamiennik wkręcony do oporu,
    3. "Koło pasowe",
    4. "Trójramienny stelaż",
    5. "Trzy śruby na promieniu 10cm od osi",
    6. "Płaszcz".

W III ćwiartce widać coś co zabrudziło całą pralkę. BTW dobrze, że moduł elektroniczny ma tworzywową przesłonę, bo przypuszczam, że gdyby podczas pracy moduł został opryskany tą interesującą cieczą to byłoby po nim.

No dobra. Walczymy z kołem pasowym. Co prawda zawleczki tam nie widzę,
    ale skoro potwierdzacie to wyjaśnia sprawę, że nic się nie rusza. W końcu bez
    zawleczki nie miałoby się to na czym trzymać w osi wzdłużnej.

3
  • #7 07 Kwi 2013 15:01
    mlody_amator
    Poziom 9  

No dobrze. Znalazłem takie płyty stalowe jak na zdjęciu. Pod nimi są śruby wkręcone w (4) stelaż. Mogę nimi próbować wypchnąć koło pasowe do góry.

Pytanie: czy to prawidłowa procedura? Gdy naprężyłem konstrukcję to słyszałem, że już coś się rozpręża - takie dwa trzaski jak pokrywka odkręcanego słoika.

Urwisek01: nie widziałem nigdy takiego ściągacza trójramiennego. Między czym a czym toto się powinno rozeprzeć? Jakieś zdjęcie? Rysunek?

0
  • #8 07 Kwi 2013 15:28
    Gobro
    Poziom 28  

To koło najlepiej ściąga się bez uszkodzeń podważając od środka łyżką samochodową po odkręceniu śruby. Sposobem na zniszczenie koła pasowego jest użycie ściągacza.

1
  • #9 07 Kwi 2013 15:42
    ANDRZEJ.T.
    Poziom 10  

znajdź 2 łyżki do ściągania opon lub przecinaki lub spłaszczone 2 rurki długości 60cm rurki wsuń przy samej osi koła pasowego na przeciw siebie i pociągaj do góry lub na dól ale z wyczuciem

2
  • #10 07 Kwi 2013 16:40
    Paw_el

Specjalista AGD

mlody_amator napisał:
    zawleczki tam nie widzę

I nie zobaczysz, ponieważ tam jest założony pierścień Segera dostępny po zdjęciu koła pasowego.

1
  • #11 08 Kwi 2013 22:31
    mlody_amator
    Poziom 9  

Złe słownictwo. Przepraszam. Oczywiście, że nie o zawleczkę chodziło a pierścień Segera. Zajrzałem i widzę go pod spodem.

Dzisiejsza próba ściągnięcia koła zakończyła się niczym. Powiesiłem całość za koło pasowe na dwóch równoległych prętach fi 20 opierając ich końce o dwa krzesła. Odległość między nimi była około 20cm, może trochę więcej. Całość wisiała 5cm nad ziemią. Wkręciłem do oporu dłuższą śrubę i próbowałem tą ośkę razem z wiszącym na niej bębnem wybić. Nic to nie dało, w części wystającej gwint śruby zmniejszył skok o połowę (śruba 5.8). Przecinakiem też próbowałem ale się ześlizgiwał.

Jakieś inne pomysły? Łyżek do opon szukam ale na razie nie mogę namierzyć. Ściągacz może dostanę jutro ale szanse są małe.

0
  • #12 08 Kwi 2013 22:50
    Paw_el

Specjalista AGD

Witam.
    Zostaw młotek i skup się na zdjęciu koła pasowego, bo jak dłużej będziesz tak walczył to rozbijesz ośkę że z kolei przy montażu nie założysz koła pasowego. Na podstawie powyższych rad skoro jeszcze go nie zdjąłeś to koło samo już ze wstydu powinno zejść :D

1
  • #13 11 Kwi 2013 23:40
    mlody_amator
    Poziom 9  

Wielki sukces i dzika radość :D Koło zeszło wczoraj po potraktowaniu ściągaczem trójramiennym. Reszta, czyli demontaż łożysk to była już sama przyjemność. Dziś kupiłem łożyska i simering. Jutro czyszczenie i montaż, prawie jak LEGO.

Ostatnie pytanie przed zamknięciem tematu: podczas demontażu fartucha od strony bębna pralki znalazłem miejsce przygniecione przez dociskający drut w taki sposób, że mogła tam delikatnie wyciekać woda (guma wychodziła spod druta). Guma (na zdjęciu) w tym miejscu ma trochę inny kształt niż na pozostałej części obwodu. Czy jest to świadomy sposób montażu fartucha czy po prostu trafił mi się zdeformowany fartuch i podczas montażu ktoś go po prostu źle przygniótł?

Przez weekend pokażę jak wyglądały łożyska, czym ściągałem koło i zamknę temat.

Moderowany przez skryn:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html

0
  • #15 12 Kwi 2013 08:09
    SKM 1964
    Poziom 32  

Witam
    Kolego młody..amator,czy mógłbyś podać wymiary łożysk oraz uszczelniacza do PDG 885 ? Mam taką samą i też poleciały mi łożyska,normalny huragan jak piszesz.Jaki koszt zakupu tych części?

Pozdrawiam

2
  • #16 14 Kwi 2013 22:01
    mlody_amator
    Poziom 9  

PODSUMOWANIE: Łożyska wymienione, pralka działa, pełny sukces.

Na życzenie informacja o łożyskach: potrzebne są 6205 - 1szt., 6206 - 1szt., simering oryginalny ma 35x65x12/17 ale sprzedają wszędzie 35x65x12/18 i nie ma problemu. Koszt tych trzech elementów to 42PLN. Do tego smar do łożysk do wypełnienia simeringu 14PLN.

0
  • #18 28 Kwi 2013 09:21
    mlody_amator
    Poziom 9  

No i na koniec kilka zdjęć.

Tak wyglądały łożyska i simering po demontażu. Miały prawo szumieć :)

Oś bębna. Po wyczyszczeniu w porządku. Nic jej się nie stało.

A to jeszcze łożysko przed demontażem.

Takim oto malutkim ściągaczem udało się zrealizować cel tego tematu. Inne metody niestety nie zdały egzaminu.

Jako ciekawostkę opublikuję jak wygląda śruba, którą się namiętnie pobija. Jak widać zmienia się zarówno skok gwintu jak i średnica :) Zostawię ją sobie na pamiątkę.

Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc. Pralka sprawna, działa bez zarzutu. Wszystko wyczyściłem, co się da wydrapałem. Naklejam jej "REFURBISHED" :)

0