Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuchenka AEG47035VD-WN - Spalona kuchen.-da się naprawić? i procedury podłącza

sumirel 07 Kwi 2013 08:47 2724 12
  • #1 07 Kwi 2013 08:47
    sumirel
    Poziom 6  

Witam,
    Nie wiem czy tu powinnam pytać ale zależy mi na odpowiedzi specjalistycznej; bardzo Was proszę, odpiszcie bo jestem totalnie załamana.

Wczoraj kupiliśmy nową kuchenkę wolnostojącą AEG ceramiczną + piekarnik elektryczny, model 47035VD-WN

Przyjechał Pan elektryk przełożył kabel ze starej kuchenki Mastercooka też w pełni elektrycznej, podłączył wg schematu producenta na 400V, włożył wtyczkę do czerwonego gniazda siły, nastąpiło wielkie bum, coś błysnęło na czarnym wyświetlaczu nowej kuchenki, wywaliło korki już nie tylko w naszym mieszkaniu lecz na klatce, a po włączeniu prądu na powrót i ponownej próbie uruchomienia nowego sprzętu okazało się że nie działa.
    Pan elektryk zaczął oglądać wtyczkę i gniazdo siły i po rozkręceniu stwierdził że jest zamieniona faza z zerem!

Wyjaśnię, że:
    - Mieszkanie wynajmujemy, więc nie znaliśmy instalacji
    - Stara kuchenka Mastercooka, model przedpotopowy z żeliwnymi fajerkami działała tylko góra bo przy próbie uruchomienia piekarnika wywalało korki tez nie tylko w mieszkaniu lecz na klatce
    - Pan elektryk był u nas wcześniej właśnie do starej kuchenki, bo chciałam ją naprawić, elektryk orzekł, że problem jest w kuchence i nie opłaca się jej naprawiać, gniazda siły nie oglądał wtedy
    - Zwracałam mu uwagę i przy pierwszej wizycie i teraz, że w tym mieszkaniu wiele rzeczy dziwnie działa – co prawda nie wskazałam mu dokładnie gniazda siły bo jestem laikiem, ale np. wyrażałam sceptyczną opinię o „starym” kablu od siły – czy aby on nie „zaszkodzi” nowej kuchence.
    Elektryk, póki co, poczuł się do odpowiedzialności, zabrał kuchenkę wraz z fakturą i gwarancją i zapowiedział że „wróci sprawna”. Elektryk ma uprawnienia, bo wcześniej pytałam czy podpieczętuje się na gwarancji.

I teraz mam pytania:

- jakie są standardowe procedury podczas podłączania nowego sprzętu; czy przed włożeniem wtyczki powinno się sprawdzić jakość gniazda siły i czy tam jest wszystko prawidłowo podciągnięte, tym bardziej, że były przesłanki że coś jest nie tak (popsuta stara kuchenka + moje komentarze).

- kto odpowiada za spalenie nowego sprzętu w przypadku gdy była zamieniona faza z zerem

- jak to jest możliwe że w sytuacji gdy była zamieniona faza z zerem DZIAŁAŁA stara kuchenka (tylko płyta, bez piekarnika)
    Dodam, że elektryk po zdiagnozowaniu zamiany faz, odwrócił je tak jak powinno być poprawnie i piekarnik w starej kuchence zaczął działać bez wywalania korków. Niestety wszystko to nastąpiło dopiero PO spaleniu nowej kuchenki.

- czy jest jakakolwiek szansa na naprawę nowej kuchenki? Czy spaliły się w niej tylko bezpieczniki czy też elektronika – procesor? Co mogło ulec zepsuciu?

- czy jeśli będzie naprawiona, czy już zawsze będzie „trefna” i bardziej wrażliwa na popsucie?

Doradźcie coś bo jestem załamana – wywaliłam kasę i nie ma nic.

0 12
  • Pomocny post
    #2 07 Kwi 2013 09:39
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Pan elektryk zanim coś podłącza, to powinien sprawdzić, czy wszystko jest OK.
    To pan elektryk odpowiada za uszkodzenie sprzętu.
    Jest spore prawdopodobieństwo, że stary sprzęt jest sprawny.
    Nie naprawiać, tylko niech elektryk zabiera to co zepsuł i oddaje całą kasę. Na drugi raz pomyśli, sprawdzi, zanim coś podłączy.

0
  • #3 07 Kwi 2013 13:12
    sumirel
    Poziom 6  

Ale czy standardem "elektrycznym" jest też sprawdzenie przed podłączeniem czy gniazdo siły jest ok?

0
  • Pomocny post
    #4 07 Kwi 2013 13:16
    313094
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #5 07 Kwi 2013 13:24
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Trzeba się trzymać zasady ograniczonego zaufania. To, że jest to np. żółtozielony przewód, wcale nie jest powiedziane, że tam akurat nie ma fazy, bo kiedyś ktoś tak podłączył i jakoś działało.
    Po to elektryk bierze kasę za podłączenie sprzętu, że ma to zrobić porządnie. Może również odmówić podłączenia jak widzi, że instalacja nie nadaje się.

Nawet jak naprawi tą kuchnię, to praktycznie gwarancja na nią wygasa. Chyba, że w autoryzowanym serwisie ją naprawią odpłatnie tak, by była w pełni sprawna.

0
  • #6 07 Kwi 2013 22:04
    skryn
    Admin grupy AGD

sumirel napisał:

Elektryk, póki co, poczuł się do odpowiedzialności, zabrał kuchenkę wraz z fakturą i gwarancją i zapowiedział że „wróci sprawna”. Elektryk ma uprawnienia, bo wcześniej pytałam czy podpieczętuje się na gwarancji.

Widać dobrej, starej daty to elektryk. Prawy i uczciwy człowiek.
    Ale niech idzie już na zasłużoną emeryturę.

0
  • #7 07 Kwi 2013 22:10
    wacekgacek
    Poziom 16  

No na pewno serwis nie uznałby gwarancji,jedyne wyjście skarżyć elektryka.

0
  • #8 08 Kwi 2013 03:59
    sumirel
    Poziom 6  

Ok, dziękuję Wam za odpowiedzi.
    A czy jest to możliwe, że przy zamienionej fazie z zerem działał stary sprzęt? (co prawda tylko jego część - same pola grzejne, bez piekarnika) Pewnie to uśpiło jego czujność...
    Oraz druga kwestia: czy tak spalony sprzęt można naprawić? Czy możliwe jest np naprawienie jego "w garażu"? najbardziej tego się boję - że powymienia coś, kuchenka będzie działać ze 2miesiące a potem znowu padnie...
    Czy w niej - mam nadzieję - są jakieś plomby, które uniemożliwiają takie garażowe naprawy?
    Co mogło w niej ulec zepsuciu? Czy naprawa będzie się opłacać?
    Czego Wy byście oczekiwali od takiego elektryka: zwrotu pieniędzy czy naprawionej kuchenki?

0
  • #9 09 Kwi 2013 10:58
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

sumirel napisał:
    Ok, dziękuję Wam za odpowiedzi.
    A czy jest to możliwe, że przy zamienionej fazie z zerem działał stary sprzęt? (co prawda tylko jego część - same pola grzejne, bez piekarnika) Pewnie to uśpiło jego czujność...
    Oraz druga kwestia: czy tak spalony sprzęt można naprawić? Czy możliwe jest np naprawienie jego "w garażu"? najbardziej tego się boję - że powymienia coś, kuchenka będzie działać ze 2miesiące a potem znowu padnie...
    Czy w niej - mam nadzieję - są jakieś plomby, które uniemożliwiają takie garażowe naprawy?
    Co mogło w niej ulec zepsuciu? Czy naprawa będzie się opłacać?
    Czego Wy byście oczekiwali od takiego elektryka: zwrotu pieniędzy czy naprawionej kuchenki?

Na większość pytań już odpowiedź była.
    Jak ktoś się zna, to i tym garażu naprawi. Ślady prawdopodobnie po takiej naprawie będą widoczne dla późniejszych napraw gwarancyjnych, które serwis autoryzowany odrzuci. Nawet po takiej naprawie, może się uszkodzić coś innego. W końcu to tylko rzecz, która ma się psuć. Co dokładnie się zepsuło i jakie będą koszty takiej naprawy, to trudno stwierdzić bez dokładnego sprawdzenia takiego sprzętu.

0
  • #10 09 Kwi 2013 20:24
    sumirel
    Poziom 6  

Ok. dzięki za wyjaśnienia. Pozdrawiam :-)

0
  • #11 15 Kwi 2013 21:51
    ryszardjames1
    Poziom 9  

Oczywiście jest szansa na naprawę, serwisy autoryzowane wymieniają całe moduły i tam się dowiesz jaki jest koszt modułu i jego wymiany.
    Byle kto takiego modułu nie naprawi, z różnych względów (brak dokumentacji - taka polityka producentów). Jeżeli padł procesor - to się zdarza, rzadko jakiś - 3% szans wówczas kuchenka na złom. Przykre. Jeżeli jednak uda się naprawić, to kosz takiej naprawy powinien się zamknąć z częściami i robocizną ok 350zł

0
  • #12 15 Kwi 2013 22:55
    Ryszard49
    Poziom 32  

Witam.
    Jeżeli elektryk prowadzi własną firmę to na pewno posiada ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
    Pozdrawiam.

0
  • #13 15 Kwi 2013 23:29
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

skryn napisał:

Widać dobrej, starej daty to elektryk. Prawy i uczciwy człowiek.
    Ale niech idzie już na zasłużoną emeryturę.

Może nie jest jeszcze taki stary żeby iść na emeryturę , po prostu zgubiła go rutyna i być może pośpiech . To może spotkać kazdego fachowca , nie potępiałbym go jeśli wykaże się odpowiedzialnością za popełnione szkody . Jesli poszła tylko przetwornica napięciowa modułu i warystory, to naprawa będzie skuteczna . Gorzej jak poszedł procesor , wtedy moduł do wymiany . Lub cały sprzet :cry: .

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo