Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DELL lNSPIRON N5030 - Wymiana matrycy

07 Kwi 2013 11:37 1371 1
  • Poziom 27  
    Witam !

Pragnę przedstawić na Forum problem, który wyniknął przy okazji naprawy powyższego laptopa. Jednak problem jest szerszy i jak sądzę warto go poruszyć.

W omawianym laptopie została uszkodzona mechanicznie matryca - po uderzeniu.
    Po jej demontażu odczytałem typ/model oraz producenta :
    BT156GW01 V.4 AB1560001 401
    firmy INNOLUX.
    Zaznaczam, jest to oryginalna matryca, którą zamontował DELL.
    Kiedy zacząłem szukać identycznej matrycy, okazało się to dość dużym problemem, gdyż w Polsce, wówczas kiedy szukałem, był zaledwie jeden oferent. Reszta za granicą.
    Znalazłem natomiast wiele ofert różnych firm, które opisywały oferowane przez siebie matryce jako całkowicie zamienne i pasujące bez problemu do naprawianego przeze mnie laptopa. Zaznaczam były opisywane jako pasujące do laptopa. Oferowano matryce różnych producentów, a nawet była do wyboru powierzchnia ekranu mat lub błyszcząca. Zwracano jedynie uwagę na położenie, kształt oraz ilość pinów złącza do taśmy połączeniowej matrycy z płytą główną.

Jednak w jednym ze sklepów ostrzegali że :
    ... w tych samych modelach laptopów producenci stosują różne matryce.
    Rozmiar matrycy nie zawsze dokładnie odpowiada modelowi matrycy zainstalowanej w laptopie.
    Matryce mogą mieć różny typ podświetlania i dedykowany firmware ( BIOS matrycy ).
    To, że matryca wyświetla obraz wcale nie oznacza, że pracuje prawidłowo.
    Mogą występować :
    problemy z rozjaśnianiem obrazu, kontrastem,
    problemy z wyświetlaniem kolorów po wyjściu z trybu uśpienia,
    problemy ze zwiększonym poborem prądu w momencie startu co grozi uszkodzeniem zasilania matrycy na płycie laptopa.

i dalej :
    Dlatego naszym klientom oferujemy montaż właściwej matrycy , która jest matrycą oryginalną montowaną w laptopie lub 100% zgodną.
    Nie wszyscy sprzedawcy zwracają na to uwagę wychodząc z założenia że najważniejsze to sprzedać a później jakoś to będzie.
    Naraża to klientów na koszty i zmarnowany czas.

I tu by można powiedzieć, że każdy ... swój towar chwali.
    Jednak myślę, że problem przy zamianie modelu - mimo, że "pasuje" mechanicznie może jednak być. Przecież tak jak w TV LCD, w zależności od użytej matrycy producent inaczej ustawia firmware.
    Dopasowanie ilości pinów złącza to chyba za mało.

Proszę o rzeczowe wypowiedzi ludzi, którzy znają problem i mogą wiele wnieść dla rozwikłania tego typu problemów dla wielu użytkowników tego Forum.

Z góry proszę nie zamieszczać wypowiedzi typu : "ja wymieniłem na X czy Y i mi działa".

Pozdrawiam !

jaqbas2