Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kombinacja liczb z zamknietego zbioru

07 Kwi 2013 11:46 3396 2
  • Poziom 1  
    Mam pytanie czy da sie w Excelu stworzyc losową kombinacje liczb jak w przykladzie?

Zbiór: 1234

Kombinacje bez powtórzen: 4321, 2341, 1432, 2341

Kombinacje z powtórzeniami i bez: 1134, 2341, 1443, 2323

Z góry wielkie dzieki!
  • Poziom 11  
    Wykonałem taki arkusz dla ciągów z powtórzeniami.
    Nie wiedziałem czy mogę użyć VBA, bo tego nie napisałeś, dlatego wykonałem wszystko używając formuł Excel. Teraz w kolumnie A wystarczy wpisać kolejne liczby zbioru, w komórce B2 podać liczbę elementów zbioru, a w kolumnie C pojawi się wynik zapisany w pionie w kolejnych komórkach. Liczbę losowanych elementów zmieniamy przez czyszczenie komórek w kolumnie C lub rozciąganie formuły na kolejne komórki. W kolumnach E, F, G, H znajdują się kolejne formuły składowe wraz z objaśnieniami w celu łatwiejszego zrozumienia.

Nie mam pomysłu jak zrealizować w szybki sposób losowanie bez powtórzeń bez użycia VBA.

Jeszcze jedna uwaga. Użyłeś trochę błędnych pojęć, ponieważ napisałeś kombinacje bez powtórzeń, a w przykładzie pokazałeś permutacje. W kombinacji kolejność elementów zbioru nie ma znaczenia, zatem kombinacja 4-elementowa cyfr ze zbioru 1,2,3,4 jest tylko jedna, natomiast permutacji jest n! = 4! = 24. Inaczej nazywa się to wariacją bez powtórzeń.
    Natomiast w drugim przykładzie użyłeś warjacji z powtórzeniami. Polecam dział kombinatoryka na Wikipedii
  • Moderator Programowanie
    gitara61 napisał:
    Nie mam pomysłu jak zrealizować w szybki sposób losowanie bez powtórzeń bez użycia VBA.
    Może z wykorzystaniem MAX.K?