Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana płytki i zasilacza czy anteny

07 Kwi 2013 12:00 15540 8
  • Poziom 8  
    Witam, mam problem z anteną a dokładnie z płytkami, być może z zasilaczem. Otóż mam tuner DVB-T i odbieram kanały cyfrowe. ( mieszkam w ok. Bełchatowa, antena skierowana na Łódź, odbieram także TVP Katowice ) . Na dachu mam zamontowane dwie anteny siatkowe nie pierwszej młodości + wzmacniane zasilaczem przy telewizorze. Na początku kabel antenowy podłączony był do pierwszej anteny , wszystko chodziło, jednak przy kilkukrotnym przypadkowym dotknięciu kabla antenowego w pokoju przy tunerze , przez co nie dochodził sygnał do tunera ( brak sygnału ) spaliło mi płytkę w antenie. Przełożyłem kabel antenowy do drugiej anteny i dalej śmigało. Dzisiaj niestety znowu przy poruszeniu kabla antenowego przy tunerze rozłączyło sygnał i prawdopodobnie znów spaliło mi płytkę w antenie, bo chodzi tylko na analogowej TVP 1 i strasznie śnieży, i to bez różnicy czy z włączonym czy wyłączonym zasilaczem. Co może być winą rozłączana i palenia płytek ? Zasilacz jest podłączony dobrze, czyżby był za słaby ?
    Teraz mam dylemat czy wymieniać dalej płytki + może zasilacz czy kupić nową antenę kierunkową i mieć spokój ? Proszę o pomoc.

• Poziom 32  
    Witam !
    W domu masz tylko zasilacz antenowy i jeżeli nie podłączysz starannie kabla antenowego to będziesz właśnie robił zwarcie i uszkadzał wzmacniacz który jest w puszce antenowej, musisz zacząć od wyłączenia zasilacza i odłączenia przewodu antenowego, następnie zmierz napięcie z zasilacza (12V) - jeżeli jest to porządnie zarób końcówki przewodu antenowego ( ekran nie może dotykać żyły gorącej ), i nie podłączając wtyku do dekodera włączyć zasilacz i zmierzyć napięcie we wtyku - powinno być 12V, jeżeli nie ma tzn., że masz zwarcie gdzieś na kablu antenowym i wzmacniacz może być uszkodzony ! Jeżeli wszystko jest dobrze to podłącz wtyk do dekodera i zobacz czy masz dobry odbiór !
  • Poziom 8  
    Kabel antenowy mam podłączony starannie, żyła centralna nie styka się z oplotem. Zresztą gdy nie miałem tunera DVB-T i odbierałem tylko analogową to płytki mi się nie paliły a teraz przy tunerze nagle dwie.
    Nie mam miernika obecnie więc nie sprawdzę, ale zasilacz jest raczej dobry, zresztą mam dodatkowo jeszcze dwa zasilacze także które były sprawne i sprawdzając je też nie chodzi. Więc najprawdopodobniej poszła płytka, więc nic więcej nie zadziałam dopóki nie wymienie płytki.

A czy nie lepiej zakupić nową antenę kierunkową ?

• Poziom 32  
    Na antenach siatkowych nie ma problemu z odbiorem sygnałów cyfrowych, lecz wybór należy do Ciebie - albo porządek z istniejącą isnstalacją albo kolejny wydatek na nowy osprzęt !
  • Poziom 13  
    Musisz dokładnie sprawdzić podłączenie zasilacza i kabla koncentrycznego przy wtyczce oraz przy płytce wzmacniacza Najlepiej przy wyłączonym wtyku od dekodera czy jest 12V, dobrze by było zmierzyć na końcu koncentryka ( przy płytce wzmacniacza). Niema znaczenia czy jest to sygnał analogowy czy cyfrowy, wzmacniacz ma wzmacniać. Zanim kupiłbym nowy zestaw spróbowałbym naprawić stary, tak z ciekawości. Powodzenia.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Dzieki za porady, będę próbował
  • Poziom 8  
    Okazało się że walnięty był zasilacz. Pochodziło tydzień i wczoraj znów strzeliło, tylko znów nie wiem czy płytka czy zasilacz znów. Wymieniłem płytkę na inną używaną , chodziło ale często sygnał był za slaby i trzeszczało, sprawdzałem przy trzech zasilaczach,ale też nie wiem czy do końca sprawnych. Nie długo będę miał miernik więc posprawdzam zasilacze i kabel antenowy. I czy da rade sprawdzić jakoś czy płytka jest dobra ? Nie mówiąc o wymianie na inną dobrą, bo mam ich kilka z innych anten ale nie wiem czy każda jest sprawa.

I jeszcze pytanie,dlaczego tak często palą mi się płytki , a potem zasilacz ? Kabel antenowy jak i przy płytce tak i przy zasilaczu był bardzo dobrze podłączony, nie było zwarć. Te problemy zaczęły się odkąd podłączyłem się pod dekoder dvb-t. Czy z racji tego że to stara antena siatkowa to płytka i zasilacz są za słabe na obraz cyfrowy ?