Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

silnik nie odłącza kondensatora

Qendi 07 Apr 2013 13:50 3456 25
    Qendi
    Level 9  
    Witam mam problem z silnikiem jednofazowym 1,1kw, jest on zamontowany w betoniarce, pod prądem z sieci rusza dobrze a kiedy podłączę go do agregatu silnik ruszy ale nie odłącza kondensatora, wtedy nim bardzo szarpie a w agregacie zostaje przyduszany silnik (ale nie gaśnie). Mam drugi silnik o tej samej mocy w cyrkularce tam przez parę sekund też trochę przymula agregat ale jak się rozkręci to można normalnie ciąć a pasek w cyrkularce wcale nie chodzi lżej jak w betoniarce. Chciał bym się dowiedzieć czy da się coś zrobić aby kondensator zostawał wcześniej odłączany.
    P.S. Agregat posiada 2,6kw (S1) mocy znamionowej a 3kw (S2) maksymalnej.

Pozdrawiam Qendi.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Qendi wrote:
    Mam drugi silnik o tej samej mocy w cyrkularce tam przez parę sekund też trochę przymula agregat ale jak się rozkręci to można normalnie ciąć a pasek w cyrkularce
    Tylko,że cyrkularka,z chwilą gdy się nie naciska na piłę,to chodzi lżej, a w betoniarce z każdą łopatą,jest ciężej. A czy podobne objawy są na zasilaniu z sieci,bo mam wrażenie ,że agregat, pomimo "dumnych 'napisów, może nie dawać tej mocy. W efekcie spadek napięcia,a silnik nie może "wejść na obroty".
    karolark
    Level 42  
    Jak wyżej - naklejka na agregacie za dużo przyjeła :-( a co to za silnik że odłącza C rozruchowy ? Ma odśrodkowy ?
    Qendi
    Level 9  
    Z sieci nie ma takich objawów, to że w pile jak się nie naciska to chodzi lżej jest prawdą ale ja na razie próbuje na pustej betoniarce. Czy nie ma jakiejś możliwości podregulowania wyłącznika odśrodkowego w silniku aby odłączał kondensator przy mniejszych obrotach?

Dodano po 52 [sekundy]:

karolark, tak ma odśrodkowy i wczoraj czyściłem w nim styki.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Qendi wrote:
    Czy nie ma jakiejś możliwości podregulowania wyłącznika odśrodkowego w silniku aby odłączał kondensator przy mniejszych obrotach?
    W silniku nie powinno się ingerować. Są tam (w jednej z wersji) ciężarki,ale nie radzę zmniejszać ich.Raczej może zmienić przełożenie przekładni silnik-koło bębna.
    Qendi
    Level 9  
    A co by się działo jak bym na przewodzie kondensatora założył wyłącznik który wyłączył bym po jakichś 3 sekundach od włączenia silnika
    stanislaw1954
    Level 43  
    Qendi wrote:
    A co by się działo jak bym na przewodzie kondensatora założył wyłącznik który wyłączył bym po jakichś 3 sekundach od włączenia silnika

To byś zrobił rozruch ręczny, a jak dojdziesz do wprawy to być może będzie to jedyna alternatywa pracy tej betoniarki, na takim zasilaniu. A niekoniecznie ma być to 3 s.
    Qendi
    Level 9  
    Stanisławie, ale jak odłączę kondensator ręcznie to wyłącznik odśrodkowy sam odłączy uzwojenie rozruchowe (jeśli takie posiadam)?
    stanislaw1954
    Level 43  
    Uzwojenie rozruchowe jest połączone w szereg z kondensatorem rozruchowym i wyłącznikiem odśrodkowym. Chcąc robić rozruch "ręczny "przycisk "ROZRUCH" należałoby wpiąć zamiast wyłącznika odśrodkowego.Ale powinien to być przycisk,a nie wyłącznik,bo jak zapomnisz go wyłączyć ,to uzwojenie rozruchowe za niedługi czas "pójdzie z dymem"-> spali się.
    Qendi
    Level 9  
    Czyli nie wystarczy że na przewodzie kondensatora zamontuję przycisk tylko muszę w "puszce" wypiąć wyłącznik odśrodkowy i zamiast niego zamontować przycisk?
    stanislaw1954
    Level 43  
    Qendi wrote:
    muszę w "puszce" wypiąć wyłącznik odśrodkowy i zamiast niego zamontować przycisk?

Tak będzie najlepiej.
    Qendi
    Level 9  
    Prosiłbym jeszcze o zaznaczanie na tym zdjęciu które przewody idą od wyłącznika odśrodkowego, typ silnika to S Fe90-l4

silnik nie odłącza kondensatora

(na tym zdjęciu kondensator jest odłączony)
    stanislaw1954
    Level 43  
    Zgaduję, bo pewność mogę mieć ,jak "wejdę" do silnika,że to ten czarny podwójny przewód ,z żyłami niebieską i brązową.
    Qendi
    Level 9  
    Jeśli chodzi o ten który wychodzi z tej "gumki" jest to przewód którym przychodzi prąd
    stanislaw1954
    Level 43  
    Jeśli tak,co wskazuje na brak możliwości zgadywania, trzeba zajrzeć do silnika,od strony wyłącznika odśrodkowego i ustalić samemu odpowiednie przewody.
    Qendi
    Level 9  
    Jak już ustalę które to przewody to wystarczy że je odłączę, zaizoluję i na ich miejsce podłącze końce przycisku, który w czasie zwierania styków złączy te "dwie śruby". A czy czasem wyłącznik odśrodkowy nie działa odwrotnie?
    stanislaw1954
    Level 43  
    Qendi wrote:
    . A czy czasem wyłącznik odśrodkowy nie działa odwrotnie?
    Jak już dojdziesz do wyłącznika odśrodkowego,to może sam się domyślisz jak to działa. ? !

Dodano po 1 [minuty]:

A i nie zapomnij o kondensatorze, bo też potrzebny do rozruchu.
    Qendi
    Level 9  
    Kondensator jest podłączony tylko na zdj. go nie ma bo akurat wtedy go zmieniałem.
    e2rd.o
    Level 20  
    Od wyłącznika odśrodkowego to dwa szare bez zgadywania.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    Qendi czy ten silnik posiada wyłącznik odśrodkowy jesteś pewny sprawdź a tak dla kolegi Stanisława czy widziałeś silnik z kondensatorem i wyłącznikiem odśrodkowym (oryginalny fabrycznie).
    karolark
    Level 42  
    Jak wyżej nie spotkałem sie z rozruchem cewka + odsrodkowy i kondenstor - jest albo albo .
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Krzysztof Reszka wrote:
    tak dla kolegi Stanisława czy widziałeś silnik z kondensatorem i wyłącznikiem odśrodkowym (oryginalny fabrycznie).

Odpowiem za Stanisława, tak widziałem i to całe mnóstwo. Silnik autora tematu jest właśnie takim przykładem. Takie silniki były, są i pewnie długo będą.
    Qendi
    Level 9  
    Silnik bez wątpienie posiada wyłącznik odśrodkowy bo rozkręcałem silnik i widziałem.
    elektryku5
    Level 39  
    Ja sobie kiedyś wykombinowałem takie coś zamiast wyłącznika odśrodkowego:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10881903#10881903
    Działa już prawie rok, na schemacie jest BDX53, ale starczy taki tranzystor, by poradził sobie z cewką przekaźnika, ten jest trochę na wyrost.

Wcześniej był wkurzający przycisk startowy, oczywiście nie każę nikomu robić tego układu, przy takim połączeniu zaleca się dodatkowe zabezpieczenie silnika, bo jeśli silnik nie wystartuje, lub przekaźnik się sklei, to silnik się upali.
    Qendi
    Level 9  
    Zamiast wyłącznika odśrodkowego założyłem przycisk tzw. chwilowy który przy rozruchu silnika przez chwile przytrzymuję.