Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słuchawki bezprzewodowe do kasku motocyklowego

kundzios 07 Kwi 2013 14:37 3261 0
    kundzios
    Poziom 19  
    Witam wszystkich
    Przymierzam się do projektu słuchawek bezprzewodowych do kasku motocyklowego, do odsłuchiwania komunikatów GPS z nawigacji, lub jak ktoś lubi muzyki. Szukam odpowiednich modułów w.cz., pomysłów, rozwiązań itp. Niestety troszkę długi wywód, ale chciałem napisać jakie pomysły już są lub były.

Moje dotychczasowe warianty wykonań (dobre lub nie):
    1. Gotowy nadajnik UKF FM podłączony do nawigacji i odbiornik (88-108MHz)
    Tutaj niestety jest problem bo jeżdżąc po wielu krajach możemy kilka razy spotkać komercyjne radio na danej częstotliwości, myślałem że na odległości 1m nadajnik przebije stację, niestety nie. Przy teście (na nadajniku Nokia CA-300) w piwnicy wystarczy ok 0.5-1m, aby odbiornik odebrał stację komercyjną. Docelowo miał być to układ TEA5767 + ATMEGA48 + 2xTDA7050 + Li-ion 1Ah czas działania min 6-7h (wyliczona dla ciągłego grania "na full"). Tu dodatkowe pytanie: Czy istnieje nadajnik podobny do TEA5767? Dodatkowo jest pomysł dołożenia wzmacniacza w.cz aby zawsze przebić stacje. Pomijam fakt niezgodności z przepisami itp, ale to osobny temat.

2. Moduły 862MHz ze słuchawek bezprzewodowych (np Philips)
    Wszystko fajnie, działają na dużą odległość nawet przez ściany i marne szanse, aby ktoś akurat w okolicy nadawał na tej samej częstotliwości (jeśli już to po 300m na pewno zgubi się). Co mi się nie podoba w tym pomyśle to problem z dostępnością takich słuchawek, jeszcze jak znajdą się wysłużone używane to mały problem (mała cena), ale nowe słuchawki kosztują powyżej 100zł. Nadajnik oczywiście jest ze słuchawkami w komplecie. Może ktoś wie gdzie dostać takie moduły, częstotliwość może być inna oczywiście? Moduły ze słuchawek Philips prawdopodobnie sterowane są cyfrowo (podpis na płytce DATA i CLK) po symbolach modułów nie znalazłem żadnych dokumentacji).

3. Moduły bluetooth
    Moduły bluetooth umożliwiające przesył audio nie są za tanie, a dochodzi problem nadajnika bluetooth (gotowe nadajniki audio przez bluetooth są drogie), droższe nawigacje go posiadają, ale pojawia się problem parowania, przeczytałem już nie jeden temat że dana nawigacja nie chciała się sparować z konkretnymi słuchawkami (np bo były mono, problem LARK'a 35AT). Tutaj oczywiście prośba o wskazanie takich modułów. Także prośba o wskazanie tanich modułów lub rozwiązań.

4. Moduł bluetooth wersja rozszerzona
    Jeśli byłby to moduł bluetooth to można pokusić się o transmisję dwukierunkową czy nawet parowanie z innymi słuchawkami tego typu i wykonać interkom. Wiadomo ceny są wtedy sporo wyższe takich modułów. Niestety nie mam doświadczenia w parowaniu 2 urządzeń, dobrze jakby dało się parować więcej. Przeprowadziłem testy z radiem PMR to niestety mikrofon w kasku działa nie za "fajnie", w końcu jest w zamkniętym "garnku". Przydałby się procesor DSP do filtracji szumów. Ten pomysł chwilowo idzie na boczny tor.

W planie jest zastosowanie słuchawek OHS-500 lub CHS-300 (mikrofon zostanie odcięty).
    Inne problemy:
    1. Ten problem dotyczy wszystkich wariantów podanych wyżej nawet jeśli moduły mają wbudowany wzmacniacz audio. Słuchawki te są mono każda po 32ohm i połączone równolegle. Niestety przy podłączeniu tych słuchawek bezpośrednio do nawigacji (w testach jest to LARK 43.1) sygnał audio jest za cichy podczas jazdy (szum powietrza i motocykla). Producent nawigacji nie podaje mocy wyjściowej audio dla słuchawek, ale domyślam się że jest to w okolicach 30-40mW na słuchawkę. Mój plan obejmował 2xTDA7050 aby moc na słuchawkę wynosiła ok 140mW i tyle daje ten układ, ale słuchawki są podłączone równolegle to moc powinna być ok 300mW. W tej chwili moc jest dobierana teoretycznie, niestety zła pogoda nie pozwala na sprawdzenie w praktyce jaka moc jest potrzebna aby przy prędkościach do 130km/h było słychać komunikaty. Ktoś potrafi wskazać łatwo dostępne układy wzmacniaczy audio jak TDA7050 ale o dwukrotnie większej mocy? Podchodzę do tematu tak że lepiej mieć spory zapas mocy niż jej brak.
    Ktoś może powiedzieć że mogę się przyglądać na ekran, po pierwsze za bezpieczne to nie jest, po drugie motocykl nie ma dachu i zazwyczaj mało widać na tej nawigacji.

2. Skłaniam się w kierunku aby wykorzystać moduły w miarę łatwo dostępne, a nie wygrzebane z nie wiadomo czego, dlatego piszę ten post. Chcę aby to urządzenie było powtarzalne, aby moja praca komuś się przydała, oczywiście wyniki całej pracy ukażą się tutaj w dziale DIY lub na stronce www .

3. W słuchawce planowane jest jedno ogniwo li-ion bez stabilizacji napięcia (przetwornica może zakłócać w.cz i m.cz). Jeśli okaże się że jest potrzebna dla układów wymagających stałego napięcia to w planie jest LM2621MM. Powolne zniżanie się napięcia może powodować ściszanie się dźwięków, ale to będzie rozwiązane poprzez uP który będzie podnosił głośność aby utrzymywać stałą moc. Dla wersji z odbiornikiem UKF 88-108MHz układ może być bez stabilizacji (spore zakresy napięć zasilania układów). Ładowanie ogniwa poprzez układ MCP73833, gniazdo miniUSB (uniwersalność), kontrola min. napięcia ogniwa przez uP.

To chyba wszystko z moich przemyśleń.

Jeśli macie ciekawe pomysły na rozwiązanie projektu czy doświadczenia z modułami FM, bluetooth itp proszę pisać, wszelkie podpowiedzi mile widziane. Może istnieje gotowe rozwiązanie a ja nie znalazłem?
    Konrad SQ8NGA

EDIT:
    Po rozejrzeniu się po modułach bluetooth trafiłem na moduł BTM-240 (ewentualnie BTM-250), ale nie znalazłem przykładów sterowania tym modułem (slave), w nocie katalogowej jest jedynie przykładowy schemat ideowy zestawu słuchawkowego. Także nie znalazłem informacji czy taki moduł można uruchomić jako nadajnik czyli master. Bo takowy moduł musiałbym stworzyć do nadawania sygnału z nawigacji.

Znalazłem także moduły RFM70, ale wiąże się to z przetwarzaniem sygnału audio na cyfrowy i odwrotnie w odbiorniku.

Jednak bardziej skłaniam się do wersji z odbiornikiem bluetooth, ponieważ niektóre nawigacje posiadają nadajnik BT oraz dlatego że niektórzy jeżdżą z telefonem komórkowym jako nawigacja (a one też posiadają już moduł BT).
    Rozważam jeszcze użycie gotowych słuchawek BT np Nokia BH-103 i dołożenie dodatkowego wzmacniacza (i większego akumulatora), ale i tak pozostaje problem nadajnika BT, które gotowe nie są tanie.
  • IGE-XAO