Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kenwood KRC-159R - AUX zamiast kasety, poziomy sygnału i trzeszczenie

07 Kwi 2013 14:58 3054 4
  • Poziom 12  
    Cóż, nikt nie odpowiedział na moje pytanie o podłączenie jacka do tego radia inaczej niż przez kasety, także podłączyłem go do sygnału z kaset. Uznałem że nie będę raczej się bawił w zmieniarkę.

Pojawił się problem z poziomem sygnału. Był zbyt wysoki. Wstawiłem w tor dzielnik na potencjometrze stereo i problem prawie się rozwiązał.

Niestety podczas prób dobrania dzielnika tak aby przy przełączaniu radio/kaseta(aux) poziom głośności subiektywnie został na tym samym poziomie okazuje się że jest to niemożliwe.
    Radio gra sobie bez problemu w całym zakresie głośności jakie można ustawić w odtwarzaczu ale mp3 trzeszczy jak jest za głośno. Musi grać ciszej i jak bym nie regulował dzielnika i ustawiał głośności na odtwarzaczu mp3 (MuVo TX SE) nie da się zrobić żeby grał głośno bez pojedynczych trzasków (auto to kabriolet więc raczej dobrze by było jakby dało się wycisnąć z wejścia aux taką moc jak z radia).

Nie wiem czy jest to spowodowane tym, że radio ma pasmo przenoszenia do 15kHz (tak gdzieś widziałem tu na forum), a mp3 pewnie 20kHz albo i więcej, czy czymś innym.

Spróbuję jeszcze przyciąć wysokie tony w odtwarzaczu bo ten ma equalizer i o dziwo działa całkiem wyraźnie.
  • Poziom 33  
    Gdzie się wpiąłeś? Do przedwzmacniacza sygnału z głowicy magnetofonu? Nie da się do selektora sygnałów m.cz.? Dałeś kondensatory między kabelek a punkty włączenia? Sorry, ale opis dość enigmatyczny.
    V.
    EDIT: Kiedyś komuś rysowałem układzik jaki zrobiłem sobie w starym SONY, potem w jakimś VDO- złączka DIN5 robi za wejście Aux i za automatyczne przełączenie radia na odtwarzanie z MP3.
    EDIT2: Tu opis jak zrobiłem w MB190D :D
    http://mb201-124.eu/topic/14845-radio-becker-z-wejsciem-na-mp3/page__view__findpost__p__203414
  • Poziom 12  
    Wiesz co, trudno mi określić miejsce konkretnie, tzn. przed i po jakim układzie. Nie przyglądałem się co tam przy głowicy jest ale generalnie chyba wpiąłem się bardzo wcześnie, do wtyczki w płycie głównej.

Kondensatory wykorzystałem te które były w tym torze fabrycznie.

Ale problem okazał się bardziej lakoniczny niż mi się wydawało. Radio musi być ograniczone nie tylko z góry ale też i z dołu. Osłabiłem maksymalnie tony niskie w odtwarzaczu mp3 i problem zniknął, przynajmniej mam nadzieję, że tym razem tak.

Lepiej by było jakieś filtry założyć, a nie ograniczać w odtwarzaczu bo jednak chciałem uzyskać efekt taki że przy przełączaniu tuner/mp3 nie będzie trzeba zmieniać głośności i przy okazji żeby odtwarzacz był ustawiony tak jak używam go do słuchania muzyki przez słuchawki.

Na pozostałe dwa kanały jakie w radiu zostały podpiąć jakieś niskotonowe głośniki i może nawet będzie to grało
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Jak włączyłeś się w tor na wejściu z głowicy, to przesterowujesz go zbyt silnym sygnałem.
    V.
  • Poziom 12  
    Układ wygląda w ten sposób (dzielniki na wejściu są 1:1 żeby około 2,5V offset dać). Po podłączeniu gra, do czasu aż podkręcimy głośność.

Sygnał z mp3 mimo ze wpięty zaraz za głowicą jest osłabiony około 10x i są z niego wycięte niskie tony (głośniki nie wyrabiały). To akurat dobierałem na gołych kablach przylutowanych do radia i w takim układzie wszystko grało ok (tj. wycięte tony niskie w odtwarzaczu i osłabiony na dzielniku z potencjometrów sygnał).

Po podłączeniu układu jak na schemacie i podniesieniu głośności w radiu zaczyna być słychać bardzo donośne zakłócenie o niskiej częstotliwości (na pewno niższej niż 50Hz).

Z niedociągnięć - do złącz są poprowadzone taśmy, a nie ekranowane kable audio. Pokończyły mi się to dałem co miałem. Aż mi się nie chce wierzyć że to może mieć taki wpływ bo w samym radio sygnał audio z głowicy też idzie po zwykłych kablach i nie ma takiego problemu.