Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie unifonu Proel PA456 do instalacji 5-cio żyłowej

07 Kwi 2013 15:28 3627 6
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich forumowiczów
  Mam problem z podłączeniem nowego unifonu firmy Proel PA456.Wygląda to tak zmieniam unifon ze starego Laskomex LF3 na Proel PA456, czytałem na forum tutaj już post o podłączeniu go ale w tej konfiguracji to nie pomaga czyli:

  ZL1-wolne
  ZL2-biały
  ZL3-brązowy
  ZL4-zielony
  ZL5-niebieski
  ZL6- szary

  Zwory:
  ZW1- założona
  Zw2-zdjęta

  Instalacja jest 5 żyłowa kolory kabli to: biały, szary, brązowy, niebieski, zielony, jedno co zdążyłem zauważyć to że po zwarciu ze sobą kabli w kolorze zielony i brązowy następuje otwarcie rygla elektromagnetycznego przy drzwiach wejściowych do klatki.Próbowałem już na różne sposoby podłączyć ten unifon ale zawsze coś jest nie tak np. słychać było głos w słuchawce dopiero jak wcisnąłem na unifonie przycisk otwierania rygla albo zwalnianie rygla następowało jak słuchawka była odłożona(to w jednym sposobie podłączenia kabli) albo jak słuchawka była tylko zdjęta(drugi sposób podłączenia kabli) a nie tak jak na instalacje analogową przystało, że mogę zwalniać rygiel przy odłożonej i przy zdjętej słuchawce.Jeżeli ktoś miał taki problem i go rozwiązał albo zna odpowiedź co robię źle przy podłączeniu go to proszę o pomoc i z góry wielkie dzięki.Pozdrawiam
 • Pomocny dla użytkowników
  Skoro zmieniałeś LF-3 na PA456, to powinieneś zapisać jak i co było podłączone. To ułatwiło by całą zabawę, która teraz zamieniła się w zgadywankę typu co będzie jak zamienię coś z czymś.
  W starym miałeś taki układ:
  Podłączenie unifonu Proel PA456 do instalacji 5-cio żyłowej
  Wyjaśnię skróty: DU - dzwonek unifonu (wywołanie), SU - słuchawka unifonu, MU - mikrofon unifonu i 0 - masa.
  W nowym masz tak:
  Podłączenie unifonu Proel PA456 do instalacji 5-cio żyłowej

  Skoro ustaliłeś, że brązowy i zielony po zwarciu otwierają zamek, to jeden z nich jest masą od której wszystko inne zależy. Drugi to otwieranie. Sprawdź zatem który z nich jest masą.
 • Poziom 10  
  Po sprawdzeniu miernikiem przy przyłożeniu czerwonego przewodu miernika do brązowego przewodu domofonu i czarnego przewodu miernika do zielonego przewodu pokazywało napięcie bez minusa po odwróceniu czarny z miernika do brązowego z domofonu i czerwony z miernika do zielonego z domofonu pokazywało napięcie z minusem czyli wygląda na to, że masą jest zielony.Dodam jeszcze co zauważyłem, że po zwarciu niebieskiego z zielonym i niebieskiego z brązowym na kasecie domofonu przy drzwiach wejściowych słychać takie jak by przejście prądu charczenie z głośnika kasety domofonu.Wszystkie kombinacje jakie próbowałem przy podłączeniu unifonu w mieszkaniu wykonywałem na założonej zworce zw2 zdjętej i zworce zw2 założonej.
 • Pomocny dla użytkowników
  Najlepiej rób próby bez założonych zworek. Najpierw podłącz kabelek masowy pod zacisk ZL6 i wtedy trzymając słuchawkę przy uchu znajdź żyłę słuchawkową i podłączając próbnie różne kabelki do zacisku ZL3. Jak usłyszysz mikrofon (szum, odgłosy z dworu), to oznaczać będzie, że znalazłeś żyłę słuchawkową. Reszta podłączeń to już "pestka".
 • Poziom 10  
  Próbowałem.I nic działa przy kombinacji brązowy zl2 biały zl3 i zielony zl6 i działa też jak przełącze zielony z białym wywoływanie działa ale w odwrotną strone czyli słuchawka dzwoni odwieszona a zawieszona już nie działa.słuchawki nie moge znaleźć przy podłączonym zielonym do zl6 chyba trzeba podłączyć jeszcze jakieś przewody bo nic nie jest tak jak powinno.

  Dodano po 17 [minuty]:

  Jedyne co teraz znalazłem to spisane na kartce zanim ściągnąłem ze starego unifonu kabelki to spisałem kolory przewodów pod którymi były śrubami to było biały 1 szary 2 niebieski 3 zielony 4 brązowy 5
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  setsu napisał:
  działa ale w odwrotną strone czyli słuchawka dzwoni odwieszona a zawieszona już nie działa

  Tu masz prosty przykład zamiany kabelków miejscami.
  Słuchawka w mikrotelefonie raz służy do słuchania rozmowy a drugim razem jako sygnalizator wywołania. Czy to jasne? Ma dzwonić, gdy jest powieszona na wieszaku (widełkach).

  Podałeś w końcu rozpiskę jak było podłączone w starym. Teraz wystarczy to spasować z nowym i tak:
  1 - biały - wywołanie - ZL5
  2 - szary - słuchawka - ZL3
  3 - niebieski - mikrofon - ZL4
  4 - zielony - masa - ZL6
  5 - brązowy - zamek - ZL2

  Założony tylko mostek ZW2 (ZW1 koniecznie zdjęty).
 • Poziom 10  
  Ok, teraz wszystko działa po takim wpięciu kabli, dzięki za pomoc.