Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 32 - symulacja obecności domownika

07 Kwi 2013 16:00 4659 17
  • Poziom 13  
    Witam forumowiczów

Mam kłopot z ustawieniem tak oświetlenia w Integrze by po załączaniu czuwania realizowało przypisane timery ( tworząc tzw. symulacje obecności).
    Aktualnie mam dwa punkty świetlne - salon i kuchnia. Obsługiwane są przez moduł INT-IORS.
    Punkty sterowane sa:
    1 Salon, przez włącznik manualny (który dodatkowo jest odcinany po uzbrojeniu alarmu)
    2 Kuchnia, przy wykorzystaniu przycisku dzwonkowego

(Ośw. kuchnia) Wyjście 14 - ustawione jako 25 przekaźnik Bi (dodatkowo wyzwalany z wejścia 24)
    (Ośw. salon) Wyjście 15 - ustawione jako 25 przekaźnik Bi

na przykładzie wyjścia 15 próbowałem wg takich ustawień ale jakoś nie działa:
    wyj 15 ustawione jako - 47 suma logiczna wyj wirtualnego 22 i 24
    wyj 22 ustawione jako - przekaźnik Bi
    wyj 24 ustawione jako - 46 Iloczyn logiczny wyj 25 i 26
    wyj 25 ustawione jako - 21 wskaźnik czuwania
    wyj 26 ustawione jako - 26 Timer
    ktoś wesprze...
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze

• Poziom 25  
    Może napisz jak ma działać symulacja - będzie łatwiej...
  • Poziom 13  
    Na razie mam zrobiony model do testów w pokoju na dwa punkty świetlne ale docelowo ma być ich 4 w domu.

Chodzi o to by po uzbrojeniu czuwania, przychodzi wieczór np 20:30 i zapala się światło "nr 1" w kuchni na 30 minut, następnie gaśnie a zapala się światło nr "2" w salonie i świeci się przez 60 min. Kontynuując tak w kolejności z punktem nr 3 i nr 4.

Należny uwzględnić to że te punkty oświetlenia już są na module INT-IORS podłączone. Mogę nimi sterować z włącznika naściennego jak i z klawiatury i by ta opcja również była dostępna w czasie gdyż centrala nie czuwa.

Może też warto by dodać czujnik zmierzchu, gdyż w zależności od pory roku, zmrok następuje o rożnych godzinach. Timer o 17.00 czy 18.00 nie zadziałał by w okresie letni a tylko w zimę.

Nie wiem czy takie informacje wystarczą...

• Poziom 25  
    Wrócę do przesłanego wyżej pliku ustawień wyjść.
    Powinno działać. - Jak zaznaczysz odpowiedni numer TIMER'a na wyjściu typu TIMER
    na przykładzie pliku to wyjście nr 24 (brak zaznaczonego timera)
    Pozdro...
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 13  
    Miałeś rację, nie zaznaczyłem z którego wejścia ma działać timer. Wprowadziłem zmiany i ładnie działa, zarówno w czuwaniu aktywując oświetlenie jak i przy braku czuwania brak reakcji oświetlenia.

Zastanawiam się jeszcze na automatem zmierzchowym który by był podłączony do jednego z wejść. Timer byłby wtedy dodatkowo uzależniony od automatu zmierzchowego który zwierał by wejście centrali i tylko wtedy oświetlenie by działało.

Takie automat byłby dobry?
    http://www.meskon.pl/automaty-zmierzchowe/58313-AZH-S-12V-2010000340998.html

• Poziom 25  
    Ustawiasz kilka timerów w danym dniu (różne pory roku)
    Zaznaczasz te timery na wyjściu TIMER
    Czujnik zmierzchowy - bez znaczenia jedynie żeby miał styk NC / NO
    Ustawiasz linie - czujnik zmierzchowy jako (47 bez akcji alarmowej)
    Nowe wyjście deklarujesz jako - naruszenie czujnika (czujnik zmierzchowy)
    Do wyjścia typu Iloczyn logiczny wyjść - dodajesz wyjście (naruszenie czujnika)
    Powinno działać..
    Pozdro
  • Poziom 13  
    Dzięki "reweriko" za rozpisanie cześć programowalnej.

Bardziej jednak mnie trapi sama część połączeniowa tego automatu do centrali, nie do końca potrafię sobie to z wizualizować. Na przykładzie np: takiego automatu na 230V
    http://www.fif.com.pl/produkt/23/159
    jak mam interpretować styki NO/NC odnosząc się do tego schematu poniżej....

• Pomocny post
    Poziom 24  
    Witam,

Co do schematu.
    Automat zasilasz z 230VAC podając L na zacisk 1 i N na zacisk 3.
    Obciążenie podłączasz pomiędzy zaciski 2 i 3 (na schemacie żarówka).
    Wewnętrzny przekaźnik (jego styk NO) jest wpięty między zaciski 1 i 2.
    W momencie nastania zmierzchu, podaje "fazę" na zacisk 2 i zasila odbiornik.
    Zewnętrzny czujnik podłączasz między zaciski 4 i 5.

Tego przekaźnika jednak nie polecałbym w Twoim zastosowaniu.
    Po pierwsze wymaga on zasilania 230VAC, po drugie nie ma wyjścia bezpotencjałowego.
    Jeśli chciałbyś go zastosować, byłby niezbędny dodatkowy przekaźnik separujący z cewką na 230VAC.

W swojej aplikacji zastosowałem kit NE030 Wyłącznik zmierzchowy SMD.
    Układ zasilany jest z 12V (napięcie instalacji alarmowej - więc nie straszne mu przerwy w zasilaniu).
    Na wyjściu ma przekaźnik z jednym stykiem przełącznym (bezpotencjałowym).
    Czujnikiem jest fotodioda w obudowie jak LED fi=5mm, więc łatwo to zamontujesz.
    Jeśli tylko jesteś w stanie to polutować i uruchomić to zachęcam do "zabawy".

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Dziękuje "jam_es" za wskazówki, zakupiłem sobie taki Kit i jak dotrze do mnie przesyłka to wypróbuje jak się będzie sprawował.
  • Poziom 13  
    Schemat już przyszedł jednak po zlutowaniu i próbie uruchomienia nie ma żadnej reakcji przy zasileniu układu zasilaczem na napięciem 12V 100mA.

Porównywałem ten problem już z innym tematem
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2141477.html

Teraz nie wiem czy popełniłem błąd podczas lutowania czy może nieodpowiedni zasilacz dałem. Fotodiodę szczelnie zakleiłem izolacją a przekaźnik ani drgnie.

Integra 32 - symulacja obecności domownika Integra 32 - symulacja obecności domownika
  • Poziom 24  
    Spróbuj do testów wylutować C2 (elektrolit 470µF).
    On jest odpowiedzialny za zwłokę czasową przy przełączaniu.
    Bez niego układ powinien prawie natychmiast reagować na zmiany oświetlenia.

Po weekendzie sprawdzę z moim układem czy jest identycznie zlutowana płytka.
  • Poziom 13  
    Wylutowałem C2 i układ nie reaguje. Więc chyba popełniłem gdzieś błąd.
    Będę wdzięczny jak sprawdzisz "jam_es" poprawność ze swoim układem.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    darzec napisał:
    Teraz nie wiem czy popełniłem błąd podczas lutowania czy może nieodpowiedni zasilacz dałem. Fotodiodę szczelnie zakleiłem izolacją a przekaźnik ani drgnie.

...a nie ma czasami zwarcia w tym miejscu w kółku?

• Poziom 13  
    To jest tylko refleks odbity od kalafonii, już wcześniejszej sprawdzałem dokładnie wszystkie miejsca.

Dokonałem jeszcze głębszej analizy wlutowanych rezystorów i okazuje się że wg schematu rezystor R8 powinien być 3,3k o numerze 332

Ja natomiast w zestawie miałem tylko dany element 3,6k o numerze 362, może pomylili się przy pakowaniu.

Czy to może mieć znaczenie?
  • Poziom 13  
    Po dłuższej nieobecność i próbach udało mi się uruchomić włącznik zmierzchowy jednak trochę inny niż ten z którym miałem problem.

Aktualny jest na fotorezystorze.

Zrobiłem tak jak radziłeś "reweriko"

Czujnik zmierzchu dałem na wejście u mnie to nr 22 typ linii NO typ reakcji : bez akcji alarmowej

np: Wyjście 23 - Iloczyn logiczny wyjść 24,25,26

Wyjście 24 --> 26 Timer wyzwalane z odpowiednich timerów
    Wyjście 25 --> 21 Wskaźnik czuwania
    Wyjście 26 --> 14 Naruszenie wejścia -- wyzwalane z wejście 22

A by współgrało to z oświetleniem i indywidualnie z włącznikiem to :

Wyjście 15 ---> Suma logiczna wyjść 22 i 23
    Wyjście 22 ---> Przełącznik bistabilny

Jednak po załączeniu czuwania centrala steruje oświetleniem zgodnie z timerami, ale nie reaguje na przełączanie się czujnika zmierzchu. Czy jest jeszcze coś przeoczyłem w całej procedurze.
  • Pomocny post

Poziom 25  
    Z tego co rozpisałeś. - powinno działać !
    Czyli muszą być spełnione trzy warunki aby symulacja zadziałała..
    Nie reagowanie na czujnik zmierzchu może być spowodowane ustawieniem "czasowym" tego wyjścia.
    Wklej ustawienia wyjść...Zobaczymy co jest nie tak.
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    darzec napisał:
    Wyjście 26 --> 14 Naruszenie wejścia -- wyzwalane z wejście 22

To wyjście musisz ustawić jako "Wskaźnik GOTOWY" - typ 17. Musisz ponadto zmienić polaryzację tego wyjścia i musi hulać :)

Zamiast zmiany polaryzacji możesz także zmienić typ wejścia 22 z NO na NC.
  • Poziom 13  
    Dzięki za pomoc wszystkim wypowiadającym się - sugestia "Rysiek2" w wskaźniku GOTOWY i polaryzacji dopełniła proces.
    Przeprowadziłem test i świetnie działa, miałem wątpliwości czy również się załączy w timerze już rozpoczętym ale nie potrzebnie. Zarówno się w trakcie timera włącza jak i wyłącza w zależności od natężenia oświetlenia.