Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

navtex 518kHz - budowa odbiornika

satanistik 07 Apr 2013 19:55 2652 5
    satanistik
    Level 27  
    Witam
    Mam odbiornik firmy NASA informacji pogodowych navtex. Niestety procesor jest uszkodzony ale część odbiorcza działa. Mam też schemat i wsad do odbiornika DIY. Nie wiem tylko jak w warunkach domowych (mieszkam w Lublinie) to sprawdzać i testować. Odbiornik chciałem zrobić koledze żeglarzowi amatorowi. Gdzie w Polsce można odebrać te sygnały? Jaką konstrukcję anteny polecacie na tę częstotliwość?
    Czy możliwe jest aby któryś kolega nagrał mi te komunikaty (modulacja to kluczowanie częstotliwości 1700Hz 170Hz więc powinno się dać zapisać na jakimś cyfrowym dyktafonie.

Wiem że na forum jest temat o antenie do navtex ale propozycje mało praktyczne na łodzi (11m długości , maszt 10m wysoki ale nie można tam rozpinać pajęczyny drutów). Widziałem fabryczne anteny, są małe ale ceny za to wysokie ;-).
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    sp6
    Level 23  
    Potrzebna jest tobie antena na rdzeniu ferrytowym jak w odbiornikach przenośnych na fale długie i średnie ale umieszczona w pionie.Zestrojona z kondensatorem o stałej pojemności na 518 KHz.
    Odsyłam do strony z wykonaniem odbiornika http://personal.inet.fi/private/oh2aun/
    Javoreczek
    Level 22  
    Nadajnik obsługujący naszą część Bałtyku jest w Szwecji, więc w Lublinie może być ciężko go usłyszeć.

navtex 518kHz - budowa odbiornika
    Hyper44
    Level 15  
    Javoreczek wrote:
    Nadajnik obsługujący naszą część Bałtyku jest w Szwecji, więc w Lublinie może być ciężko go usłyszeć.

Bez przesady, używając anteny aktywnej PA0RDT mini-whip zwykle bez problemów dekodowałem około 50 sygnałów różnych nadajników z odległości do 2000 km. Dopiero powyżej (Bahrajn 4000 km) potrzebna była duża antena kierunkowa.
    satanistik
    Level 27  
    Znalazłem projekt anteny aktywnej Link. W sumie robiłem kiedyś antenę do DCF77 i mniej więcej wiem jak to zestroić. Za pewne w samym Lublinie ze względu na zakłócenia odbiór może być nie możliwy ale morze za miastem coś złapię. Jak by ktoś z kolegów miał skaner i sprawdził czy coś na tym paśmie słychać to było by od czego zacząć.

Transmisje odbywają się o godzinach (GTM):
    01 20
    05 20
    09 20
    13 20
    17 20
    21 20

09 20
    21 20