Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W

thn.technik 16 Kwi 2013 19:49 38121 34
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
    thn.technik
    Poziom 12  
    Aktualny schemat, poprawka w przełączniku boost, teraz jest to 3 pozycyjny przełącznik low/normal/hi, podbija delikatnie niskie lub wysokie tony, potencjometr OD Volume zmieniony z 10K na 50K - ma to na celu wyrównanie poziomów głośności cleana i overdriva, wcześniej było tak że jak clean na 4 to OD na 7 teraz pracuje równo, zmiany zaczepienia masy potencjometrów Volume, przy skręcaniu do zera pojawiał się brum którego nie było normalnie, wystarczyło przesunąć punkt lutowania bliżej odpowiedniej katody, zmiana rezystora ograniczającego przy precence z 150 na 300 Ohm, pojawiał się pisk przy zbyt głębokim sprzężeniu,
    dołożony Reverb, jest to moduł cyfrowy BELTON BTDR-1 H M, niestety okazało się że potrzebuje trochę więcej sygnału niż założyłem i nieodzowne było małe wzmocnienie sygnałów In i Out, płytkę miałem z jakiegoś poprzedniego eksperymentu, to po prostu podwójny wzmacniacz operacyjny, na wejściu wzmocnienie praktycznie 1:1, a na wyjściu 1:1,5, w teorii układ BTDR ma Gain 0 dB ale w praktyce trochę na minus oddaje. Trochę dziwne zasilanie mi wyszło do tego reverbu, ale w takiej postaci nie brumi ;-) Jako zamiennik sprężyny całkiem dobrze się sprawuje, polecam.

Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W

mam jeszcze jedną sprawę, buczy mi trafo sieciowe i przenosi mi się to buczenie na obudowę, może znacie jakieś "trikisolution", skręciłem trafo mocno śrubami ale mało pomogło, oczywiście mowa o brumie mechanicznym na standby, nie jest to jakieś upierdliwe ale w nocy słychać ;-), może odizolować trafo podkładkami gumowymi od chassis ?
  • Relpol przekaźniki
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Freddy
    Poziom 43  
    Jaki masz pobór prądu transformatora z podłączonym samym pierwotnym uzwojeniem, jeśli duży, to masz zwarty zwój.
    thn.technik
    Poziom 12  
    Pomierzyłem trafa na "biegu" jałowym TS40 - 130mA, TS18 - 40mA. Nie mam punktu odniesienia ale prądy wydają się być w porządku.
    Znalazłem winowajce brumu mechanicznego - okazał się być nim, o dziwo, TS18, a dokładnie blacha pod nim. Trafo wprawiało ją w ruch a ta robiła za membranę i stąd głośne 50Hz, wystarczyło podłożyć kawałek gumy

Przetestowałem też wzmacniacz na zewnętrznym głośniku, mam combo Laneya w którym siedzi Celestion Seventy 80 i użyłem go jako "paczki", różnica miedzy głośnikiem Rocket 50 a Seventy 80 jest ogromna, oczywiście ze wskazaniem na Seventy 80. Rocket ma suche twarde brzmienie, dobre do przesteru ale kiepskie do cleana, odniosłem też wrażenie ze Seventy 80 ma większą efektywność.

Przy okazji dołożyłem rezystor 1K 5W na wtórnym uzwojeniu trafa wyjściowego aby chociaż trochę zabezpieczyć się przed zanikiem obciążenia, niestety gniazda Neutrik które posiadam maja mało sprężyste blaszki, i po kilku krotnym włożeniu wtyku bardzo wolno wracają do położenia spoczynkowego.