Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W

thn.technik 07 Kwi 2013 20:48 34515 34
  • Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W

Witam,

przedstawiam konstrukcje która właśnie popełniłem, jest to mój drugi wzmacniacz lampowy, pierwszy był SE Link, teraz przyszła kolej na PP, czekam na uwagi i wskazówki.

Założenia to użycie elementów które mam w warsztacie, 2 kanały, do domu, tanio ;-)
    Lampy to 3x 6n2p-ew (kupne - tańsze niż ECC83) i el84 (para od kumpla), trafo sieciowe ze starego bambino TS40/29 , "głosnikowe" to TS40/16 z telewizora Vela bodajże, dodatkowe trafo sieciowe do zasialania pogłosu i żarzenia pierwszych lamp to TS18/8 - walał się w szufladzie, na reverb na razie jest tylko miejsce ;-)

Schemat to posklejane kilka konstrukcji i pomysłów

zdecydowałem się na wykonanie wzmacniacza techniką eyelet

kilka zdjęć z budowy:
    Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W

Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W Wzmacniacz gitarowy / lampowy 15W

tylna maskownica z telewizora, przełączniki również, "PCB" to obrane z miedzi płytki z TV, eyelet'y to obciete piny od wtyczek modułowych, przewody z zasilaczy komputerowych, najdroższy element to głośnik kupiony przez internet za 100 PLN, chassis to poskręcane elementy szaf elektrycznych, drobnica - gniazda, potencjometry, rezystory, galki itp... kupiona w internecie za około 100PLN, 3 duotriody w internecie to 60 PLN, kondensatory i podstawki bakielitowe pod 6n2p ze starych TV, podstawki pod EL84 nowe ceramiczne

dodatkowo obudowa będzie wygładzona i może obklejona ale pewnie skończy się na pomalowaniu matową farbą

na całość wydałem około 400PLN
    czas - projekt 2 tygodnie i wykonanie 2 tygodnie

przydźwięk sieciowy jest minimalny i jest słyszalny po dołożeniu ucha do głośnika wiec jest optymalnie,

kanał clean jest bardzo ładny, overdrive robi swoje i mało szumi, TS50/16 jako głośnikowy spisuje się niesamowicie dobrze ;-), wiedząc z opowieści ze brakuje mu trochę dołu zrobiłem większa obudowę, skrzynia z płyty wiórowej 20mm (jakies stare meble) wymiary zewnętrzne to 46x48x27,

Po dwóch dniach ogrywania wzmacniacz nagle zaczął ostro brumieć ale grał dalej, a TS sieciowy się mocno grzał, po przejrzeniu wszystkiego znalazłem winnego - lampa V3 (inwerter) zamieniłem ja z jedną z preampa i było OK, wymieniłem ja na jedyną która znalazłem w warsztacie PCC88 (OTV Fregata :D ), jest "trochę" nie do audio i szumi, czekam na nowa 6n2p-ew.
    I tu mam pytanie co mogło być powodem tego uszkodzenia? Wzmacniacz niby grał normalnie tylko ostro brumiał, czy to jakaś wadliwa lampa?

próbki dźwiękowe jak coś kiedyś nagram

Pozdrawiam,

Fajne!
  • #2 07 Kwi 2013 21:19
    dominik434
    Poziom 18  

Ładna konstrukcja, mam pytanie w jakim programie projektowałeś front panel?

• #3 07 Kwi 2013 22:08
    thn.technik
    Poziom 12  

dominik434 napisał:
    Ładna konstrukcja, mam pytanie w jakim programie projektowałeś front panel?

FrontDesigner 3.0

• #4 08 Kwi 2013 07:18
    ZawaDi
    Poziom 16  

Bardzo ładna konstrukcja, ile wytrzyma grania Non Stop ? Czy zastosowałeś Limiter w tym piecu ?

• #5 08 Kwi 2013 07:41
    thn.technik
    Poziom 12  

ZawaDi napisał:
    Bardzo ładna konstrukcja, ile wytrzyma grania Non Stop ? Czy zastosowałeś Limiter w tym piecu ?

Co masz na myśli pisząc "Limiter"?

TS40/29 jest za slaby na 2x EL84, na koncert się raczej nie nadaje, ale do pogrania w domu to wystarczy, po 2 godzinach meczenia trafo było dobrze cieple. Przydał by się jakiś TS50 w zasilaczu ;-)

• #6 08 Kwi 2013 09:11
    Optimus Prime
    Poziom 13  

ZawaDi napisał:
    Bardzo ładna konstrukcja, ile wytrzyma grania Non Stop ?

6 lat świetlnych! :D "wygrzewanie" testowe wzmacniacza trwa do 48h, bywa często że krócej - 30h. Jeżeli w tym czasie nie wystąpi żadna usterka, to jest pewność (ale nie 100%) że wzmacniacz został poprawnie zmontowany na sprawnych podzespołach. Testowanie wzmacniacza w ten sposób, że podepniesz pod niego gitarę i grasz dotąd aż się trafo i lampy spocą to głupota i ogromne ryzyko!

ZawaDi napisał:
    Czy zastosowałeś Limiter w tym piecu ?

Tak, pełna cyfrę ze wzmacniacza HiFi :D

Co do usterki, którą opisywałeś - zmień trafo to po pierwsze - przyczyn może być wiele: montaż, wadliwy element (wiesz, one nie są nowe, ale chwała Ci za recykling), zimny lut, pętla masy. Pisałeś, że wymiana lampy w jakimś stopniu pomogła, jednak mimo wszystko brum nie ustąpił. Sprawdź podstawkę lampy, może jest uszkodzona. W moim wzmacniaczu tak było. Lampy kupiłeś nowe czy używane? Przejrzyj dokładnie swoje płytki, zobacz czy na pewno usunąłeś idealnie stare ścieżki. Tam gdzie nie masz pewności popraw luty. Sprawdź połączenia z szyną masy.

• #7 08 Kwi 2013 10:25
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Na czym się wzorowałeś kolego robiąc ten wzmacniacz? Dla mnie patologią jest zastosowanie w kanale przesterowanym kondensatora międzystopniowego 47nF a następnie przycięcie wszystkich niskich tonów kondensatorem 470p. Ma choć trochę niskich ten wzmacniacz? Jeśli nie to zapewniam cię ale nie jest to wina transformatora wyjściowego, który przy średniej mocy da sobie radę.

I tak przy okazji... pisanie, że ten wzmacniacz ma 15W to mega przesada. Jak ma 10W to i tak dobrze. To nie perpetum mobile. Wzmacniacz może oddać taką moc na jaką pozwoli mu zasilacz, a trafo w tym zasilaczu na to nie pozwoli. Napięcie przy max wysterowaniu siada pewnie do jakichś 250VDC i to zapewne bardzo optymistyczna prognoza.

Dla mnie projekt w stylu "śmieciowego" czyli zrobię coś za 50PLN + to co w szufladzie, ale nawet taki projekt powinien być przemyślany, zrobiony z sensem. Można poeksperymentować z preampem. Zrobić coś mega własnego i nietypowego, ale zasilacz i końcówka muszą mieć ręce i nogi a już zwłaszcza zasilacz. A tu tego nie ma. Wiesz w ogóle jaką wydajność prądową na anodowym ma TS40/29?

• #8 08 Kwi 2013 11:40
    popiol667
    Poziom 14  

Żadna patologia, popatrz na schematy ENGL chociażby. Sygnał z za 47nF jest wykorzystany w kanale czystym.

A tak pi razy oko - około 30W pobiera anodowe, 12W żarzenie, więc nie jest tak źle.

• #9 08 Kwi 2013 11:53
    painlust

W kanale czystym OK. Zaraz powiesz, że 47nF siedzi w kanale przesterowanym Fallen Angela. Nie można tu pomijać faktu, że wielu użytkowników przerabia te wzmacniacze wstawiając mniejsze wartości, ale nie o to chodzi. Źle się wyraziłem. patologią może nie jest ten nieszczęsny 47n, ale siedzący za nim 470p. A potem dziwimy się, że mało niskich... Ja bym w tym miejscu mniejszego niż 2n2 nie wsadził, a być może nawet większy.

Wydajność anodowego w tym trafie to jakieś 130mA. Po wyprostowaniu 245V jakie ono daje bez obciążenia uzyskamy jakieś 340V. Policzmy moc. 245 * 0,13 = około 30W. Moc po stronie DC zmienić się nie może i nawet przy optymistycznych kalkulacjach zasilacz wyda 30/340 = c.a 90mA. Sama końcówka chciała by pociągnąć jakieś powiedzmy 115mA (a jeszcze siedzi tu kilka 6N2P). Układ nie składa się z idealnych elementów i są na nich straty itd... Niech kolega wysteruje sobie ten wzmacniacz na maxa i sprawdzi jak siada w nim napięcie, a gwarantuje że siada. Aby uzyskać 15W powinniśmy zapewnić jakieś stabilne 300VDC pomiędzy anodą a katodą lampy mocy. Nie da się. A przecież dochodzą spadki napięć na trafie wyjściowym i Rk.

• #10 08 Kwi 2013 12:04
    popiol667
    Poziom 14  

Ale z drugiej strony kolega ma 22uF w katodach 1, 3 i 4 stopnia...

• #11 08 Kwi 2013 12:06
    painlust

Czyli uważasz, że magicznie pojawią się niskie na drugim i trzecim stopniu po wycięciu ich drastycznie za pierwszym? Niby skąd?

• #12 08 Kwi 2013 12:21
    thn.technik
    Poziom 12  

TS40/29 według katalogu ma 118mA i napięcie 220V

po wyprostowaniu około 310V po obciążeniu 120mA 270V

Lampy EL84 w klasie AB 2x46 + 2x11 przy 300V, czyli 114mA (maksymalnie)

lampy w preampie to jakies grosze w sumie 1 może 2mA

painlust, z całym szacunkiem, gdzie widzisz błąd w rozumowaniu?

co do "brumu" to po wymianie lampy V3 wszystko wróciło do normy, a moje pytanie było czy wiecie czym to mogło być spowodowane? lampa grała 2 dni normalnie i nagle zaczęła brumieć

painlust napisał:
    Czyli uważasz, że magicznie pojawią się niskie na drugim i trzecim stopniu po wycięciu ich drastycznie za pierwszym? Niby skąd?

jak wpuścisz za dużo basu na przester to zaczyna się przytykać na niskich tonach i wychodzi z niego pierdzenie a nie przester, a niskie tony się odzyskuje przez filtr środkowo zaporowy miedzy stopniami

• #14 08 Kwi 2013 12:31
    thn.technik
    Poziom 12  

przy zerowej głośności - anodowe 305, przy połowie 285, na maksa 270

• #15 08 Kwi 2013 12:34
    painlust

ale w którym miejscu? W zasilaczu czy pomiędzy anodą a katodą EL84? Bo jeśli w zasilaczu to pomiędzy anodą a katodą będzie jakieś 250V czyli końcówka odda jakieś 10W.

• #16 08 Kwi 2013 12:36
    popiol667
    Poziom 14  

Bez żadnej magii pojawiają się na pierwszym stopniu, który także ma 22uF. Sam stosowałem 1nF - pod moją gitarę (grube struny, niska akcja, Schaller Hot Stuff, gitara nastrojona o pół tonu w dół). Duże znaczenie ma gitara i grający.

• #17 08 Kwi 2013 12:38
    thn.technik
    Poziom 12  

painlust napisał:
    ale w którym miejscu? W zasilaczu czy pomiędzy anodą a katodą EL84? Bo jeśli w zasilaczu to pomiędzy anodą a katodą będzie jakieś 250V czyli końcówka odda jakieś 10W.

w zasilaczu, wieczorem zmierzę miedzy anodą i katodą

spoko 10W mi wystarcza ;-)

bardziej interesuje mnie czy niema jakiegoś rażącego błędu

a zapału mi jeszcze trochę zostało ;-)

• #18 08 Kwi 2013 12:44
    painlust

Ja nie przewidziałem, że ten wzmacniacz jest pod gitarę strojoną do "Ź". Wystarczy zwiększyć kondensatory za pierwszym (ten 470p) i drugim stopniem aby niskie się pojawiły. W preampie Kranka wszędzie są 22n międzystopniowe i nawet przy niskim napięciu w preampie charakterystycznym dla aplikacji 5W nic w przesterze nie popierduje.

Dodano po 1 [minuty]:

thn.technik napisał:
    painlust napisał:

Ale ja nie mówię, że ci nie wystarcza, ale jak piszesz, że zrobiłeś wzmacniacz 15W to się do tego odniosłem, że jednak nie zrobiłeś.

• #19 08 Kwi 2013 12:57
    thn.technik
    Poziom 12  

painlust napisał:
    Ja nie przewidziałem, że ten wzmacniacz jest pod gitarę strojoną do "Ź". Wystarczy zwiększyć kondensatory za pierwszym (ten 470p) i drugim stopniem aby niskie się pojawiły. W preampie Kranka wszędzie są 22n międzystopniowe i nawet przy niskim napięciu w preampie charakterystycznym dla aplikacji 5W nic w przesterze nie popierduje.

Dodano po 1 [minuty]:

thn.technik napisał:
    painlust napisał:

Ale ja nie mówię, że ci nie wystarcza, ale jak piszesz, że zrobiłeś wzmacniacz 15W to się do tego odniosłem, że jednak nie zrobiłeś.

No wiesz według założeń to powinno być nawet jakieś 18W ale przy tym trafie to pewnie mocne 10W

tak przy okazji to miałem użyć TS40/13 na większym rdzeniu, ale przy obciążeniu 120mA siadał do 250V, wiec zamieniłem go na TS40/29 z poprzedniego wzmacniacza, a do tamtego trafił TS40/13

• #20 08 Kwi 2013 13:07
    painlust

I ja się wcale nie dziwię bo wydajność prądowa TS40/13 jest podobna a napięcie niższe. U mnie takie trafo na biegu jałowym dawało 230V przy 230 w kontakcie. Nie wiem jak spadało napięcie bo sam tego nie sprawdziłem, ale chodzi takie w moim "Demonizerze" na 2x6P1P. Tam napisałem, że wzmacniacz ma 10W. Zapewne też takie szacowanie odbiega od rzeczywistości, ale jest to bliższe prawdy niż twoje 15W. Wiem, że się przysrałem, może niepotrzebnie. Co do preampu, sprawdź czy zwiększenie chociażby 2 lub 4 krotne wartości kondensatorów międzystopniowych nie da więcej basów bez jak to określiłeś popierdywania. No i nie odpowiedziałeś na czym się wzorowałeś robiąc preamp w tym wzmacniaczu.

• #21 08 Kwi 2013 13:27
    thn.technik
    Poziom 12  

painlust napisał:
    I ja się wcale nie dziwię bo wydajność prądowa TS40/13 jest podobna a napięcie niższe. U mnie takie trafo na biegu jałowym dawało 230V przy 230 w kontakcie. Nie wiem jak spadało napięcie bo sam tego nie sprawdziłem, ale chodzi takie w moim "Demonizerze" na 2x6P1P. Tam napisałem, że wzmacniacz ma 10W. Zapewne też takie szacowanie odbiega od rzeczywistości, ale jest to bliższe prawdy niż twoje 15W. Wiem, że się przysrałem, może niepotrzebnie. Co do preampu, sprawdź czy zwiększenie chociażby 2 lub 4 krotne wartości kondensatorów międzystopniowych nie da więcej basów bez jak to określiłeś popierdywania. No i nie odpowiedziałeś na czym się wzorowałeś robiąc preamp w tym wzmacniaczu.

to jest Bugera V22, kolega przyjechał do mnie z takim piecem, miał bardzo ładnego cleana i fajny overdrive, w cleanie nie brakuje basu, a w przesterze faktycznie trochę więcej by się przydało wiec pokombinuje z tym 470p

wsadziłem na razie jako V3 PCC88, ale pobiera dużo więcej prądu, około 1mA i dźwięk zrobił się jakiś taki ostry, czekam na nowa(starą) 6n2p, tamta musiała być jakaś trefna skoro tak dziwnie padła, jak ją włożę do preampu to też słychac buczenie tylko ciszej, siatka się wygła czy co? zwarć miedzy pinami niema.

A ten TS40/13 wygląda że ma inna blachę na rdzeniu

• #22 08 Kwi 2013 13:31
    painlust

PCC88 to lampa średnionapięciowa. Masakrujesz ją nie zmniejszając napięcia zasilania dla niej.

Bugera powiadasz... nie interesowałem się tymi wzmacniaczami dotychczas... choć to są chyba chińskie podróbki markowych wzmacniaczy. Ciekawe co było pierwowzorem...

• #23 08 Kwi 2013 17:16
    ambor
    Poziom 11  

A gdzie jest rezystor polaryzujący siatke 3 lampy przedwzmacniacza? (ale widze ze jest na schemacie montażowym)
    Po co kondensator przed 2 stopniem przedwzmacniacza? jest on tam nie potrzebny.
    wejście jest przekombinowane, nie wierze że to nie buczy na hi-gainie
    generalnie nie podoba mi sie ale chciałbym usłyszeć próbki i sie miło zaskoczyć

• #24 08 Kwi 2013 20:35
    thn.technik
    Poziom 12  

Faktycznie zapodział mi się ten rezystor na 3 triodzie,

poprawka schematu

a poco kondensator, a bo ja wiem, był tak w oryginale, może zabezpieczenie przed przepięciem na przekaźniku?

Co do buczenia na hi-gainie to masz na myśli szum czy przydzwiek?
    powyżej 7 szumi jak standardowy overdrive, kwestia też na którym przetworniku - na jednym bardzie na drugim mniej

a tak wracając do pomiarów to pobawiłem się dziś chwile:
    -napięcie w gniazdku 232V
    bez sygnału na wejsciu:
    - anodowe 308V
    - anoda katoda EL84 298V
    - prąd 80mA
    sygnał z generatora 440Hz 400mv na wejście, master 10, clean 5 - powyżej 5 sinusoida na wyjściu zaczynała się zniekształcać
    - anodowe 290
    - anoda katoda EL84 280V
    - napięcie na głośniku 9,6V
    z faktu ze mój miernik to nie jest jakieś "true RMS" to tak pobieżnie przeliczając to jakieś 11W
    po rozkręceniu cleana na maksa (i pogodzeniu się z prostokątem na obrazie zamiast sinusoidy ;-)) napięcie na głośniku doszło do 10,6V czyli jakieś 14W, a anodowe spadło do 275
    właściwie to z gitarą całkiem ciekawie się przerejestrowuje czysty kanał ;-)

przy okazji odwinąłem 2 zwoje uzwojenia żarzenia TS40/29, napięcie dochodziło czasami do 7V teraz jest 6,2 do 6,5V, może to było powodem przypieczenia poprzedniej lampy w inwerterze.

zmiana kondensatora 470p na wejściu do przesteru na większy powodowała zapychanie się overdriva na basach, każdy powyżej 680p dawał ten efekt "pierdzenia"

• #25 08 Kwi 2013 23:03
    painlust

Skąd miałeś schemat Bugery V22? Fajnie, że zrobiłeś pomiary. Fajnie, że napięcie jednak nie spada do wspomnianych przeze mnie 250V, choć tego się spodziewałem. Preamp mi osobiście się nie podoba. Na youtubie porównują ją z VOX AC15. Muszę obejrzeć schemat AC15 może to coś podobnego.

• #26 09 Kwi 2013 08:03
    thn.technik
    Poziom 12  

schemat gdzieś w necie znalazłem:

przed zmontowaniem wszystkiego obciążałem trafa (mostek, kondensator, rezystor) i sprawdzałem spadki napiec przy prądzie 120mA (bo tyle wyszło mi maksymalnie z obliczeń dla tego układu) i spadek napięcia dla TS40/29 był 310 do 270, wiec w "naturze" pobiera trochę mniej niż 120mA

mam jeszcze jeden temat, dla TS50/16 wychodzi ze ma Raa 6,8K (220/7,5) to może odwinąć trochę wtórnego uzwojenia by dobić do Raa 8K (220/7), czy taka różnica będzie wychwytywana dla ucha, czy raczej dać sobie z tym spokój?

z ciekawości obejrzałem kilka schematów vox'a i tam też znalazłem 470p miedzy stopniami ;-)

• #27 09 Kwi 2013 08:46
    painlust

Voxami i Bugerami nigdy się nie interesowałem, więc widać te preampy tak mają. Co do tego TS50 to niczego bym nie odwijał. To nie apteka. Przy takiej różnicy Raa raczej niczego na plus nie usłyszysz.

• #29 16 Kwi 2013 15:34
    398216
    Usunięty  
  • #30 16 Kwi 2013 17:33
    thn.technik
    Poziom 12  

dj-MatyAS napisał:
    ..Ja rozumiem - montaż przestrzenny, ale bez przesady! Takie karkołomne wieże Eiffla to albo brak wyobraźni, albo sabotaż...

tak informacyjnie - nóżki rezystorów są skręcone ze sobą i dopiero zlutowane wiec czemu by się miały rozpaść? rezystor 25 Ohm/10W był za duży, a 100 Ohm miałem pod dostatkiem

dj-MatyAS napisał:
    ...w tego typu montażu raczej nie stosuje się elementów do montażu pionowego - są kondensatory osiowe?

tak są, - trudno dostępne i są droższe więc dla mnie wybór był prosty

dj-MatyAS napisał:

...O ewidentnych błędach "schematowych" nie będę pisać...

ależ tak, no chyba po to jest to forum, jakiś rażący błąd? coś poprawić aby było lepiej? itd..

dj-MatyAS napisał:
    ...dla mnie to jednak brzmi mało atrakcyjnie - przynajmniej na próbkach powinieneś spróbować pokazać wszystkie możliwości ustawień...

z tym nie dyskutuje, ja nie umiem grać :D , coś tam tylko zabrzdąkałem...

dj-MatyAS napisał:
    ...Obudowa...

Tak obudowa na szybko, ale sztywna i odpowiedniej pojemności,
    Tak stoi w domu, nikt tego nie nosi, nawet nie zrobiłem rączki
    oooo a waży dużo, nie polecam płyty wiórowej na skrzynkę

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME