Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Impulsowe zasilanie diody laserowej 400mW

07 Kwi 2013 21:03 2469 6
 • Poziom 17  
  Witam,
  Posiadam czerwoną diodę laserową, w karcie katalogowej są wyszczególnione moce: 150mW(CW), 400mW (Pulse). Przy mocy w impulsie jest zastrzeżenie: wypełnienie (duty cycle) < 35% i szerokość impulsu <30nS.

  Chciałbym zbudować driver do zasilania tej diody (stabilizowane źródło prądowe) z modulacją pwm (wygaszaniem), aby uzyskac te 400mW w impulsie. Pomyślałem, że najlepszym rozwiązaniem będą układy stosowane do zasilania diod LED mocy, wybrałem chyba jedyny dostępny i tani układ na polskim rynku - PT4115.

  Układ ma maksymalną częstotliwość przełączania równą 1Mhz.

  Aby się w niej zmieścic z założeniami z karty katalogowej diody założyłem okres impulsów PWM równy 30nS i wypełnienie 3%.

  Pytanie - czy zasilenie tej diody układem do zasilania diod LED mocy przy podawaniu impulsów sterujących PWM na wejście DIM jest dobrym pomysłem ? Czy założyłem dobre wartości wypełnienia i okresu dla poprawnej pracy diody laserowej ?

  Pozdrawiam !
 • Poziom 17  
  W karcie jest Max. DIM Frequency 50 kHz więc za szybko nie pomigasz, a to jest daleko o tych dziesiątek ns.
 • Poziom 16  
  *vip* popatrz w google pod hasłem: pwm laser diode driver.
  Będzie trochę opisów.
 • Moderator Projektowanie
  Nie znam tego tematu, ale gdy słyszę o stabilizowanym źródle prądowym z modulacją PWM o tej częstotliwości i prądzie - wypowiem się.
  Potrzebujesz źródło o częstotliwości 1MHz (30ns, DT=3%) do 10MHz (30ns, DT=35%) i prądzie rzędu 200mA.
  Czasy narastania/opadania (aby mówić o prostokącie) to powiedzmy kilka ns
  Zapomnij o tym - stabilizowanym źródle, bo rozumiem że chcesz źródło na wzmacniaczu operacyjnym i tranzystorze włączać i wyłączać. Nigdy nie zbliżysz się do takich czasów narastania/opadania. Przeszkodą tu jest tranzystor wyjściowy, a przede wszystkim WO, który nawet bardzo szybki będzie miał duże czasy po przesterowaniu wyjścia (włącz/wyłącz).
  Widziałbym tu tylko prosty, niestabilizowany układ źródła prądowego na MOSFET albo szybkim BJT, chociaż i z tym będą kłopoty. BJT musi być bardzo szybki i nie może wchodzić w nasycenie, MOSFET musi też być szybki i wymaga szybkiego drivera.
  A przede wszystkim pomyśl o źródle sygnału o czasach narastania/opadania rzędu 1-3ns.
 • Poziom 36  
  Pytanie brzmi do czego autor chce to wykorzystać? Moc średnia będzie przecież taka sama jak przy zasilaniu CW mniejszym prądem.
 • Moderator Projektowanie
  Moc średnia będzie taka jak przy zasilaniu CW ale gdy będzie to przebieg zalecany przez producenta: DT=35% - wtedy Pśr=0,35Pimp=0,35x400=140mW - czyli nawet nieco mniejsza.
  Tyle, że czasem w pewnych zastosowaniach takie zasilanie o dużej mocy impulsu ma zalety.
  Autor nie podał oznaczenia diody ani linka do noty katalogowej, więc nic więcej nie wiemy, ale prawdopodobnie w tej nocie są podane inne tryby pracy - np. uzależnienie max Pimp pd długości impulsu, czy od wypełnienia.
  Przy zasilaniu 30ns i wypełnieniu 3% moc średnia będzie znikoma - ok. 12mW - ale autor chyba z tego sprawy sobie nie zdaje.
 • Poziom 36  
  Wiem, że takie zasilanie ma zalety, ale tak jak napisałem nie wiadomo do czego autor chce to wykorzystać więc nie wiadomo czy z tych zalet w ogóle skorzysta.