Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sferyczny wyświetlacz widmowy na ATmega328P jak zrobić synchronizacje?

Ventran 07 Kwi 2013 21:05 3021 4
  • #1 07 Kwi 2013 21:05
    Ventran
    Poziom 12  

Witam,
    Jestem w trakcie budowy sferycznego wyświetlacza widmowego. Globus składa się z 40 diod LED RGB sterowanych procesorem ATmega328P.
    Pozostał do rozwiązana ostatni problem a mianowicie wykrywanie położenia pierścienia, na którym są umieszczone diody LED.

Pierwsze, co przyszło mi na myśl to zastosowanie diody emitującej promieniowanie podczerwone i fotodiody, jako odbiornika. Jednaka zrezygnowałem z tego rozwiązania, ponieważ wartości napięć generowane przez fotodiodę mogłyby się okazać za małe. Konieczne okazałby się zastosowania wzmacniacza operacyjnego.

Po chwili namysłu postanowiłem wykorzystać kontaktron+magnes.

Jaką wartość napięcia należy podać na 3 nóżkę procesora, aby został wyzwolony stan wysoki? Dzięki czemu program "dowie się" ile trwa jeden pełny obrót.

Płyta główna I, rys. poglądowy

Program

Kod: bascom
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 4
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #2 07 Kwi 2013 21:26
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Około 0,6Vcc. Za szybko porzuciłeś pomysł z podczerwienią. Tyle, że zamiast fotodiody zastosuj transoptor szczelinowy. Sygnał z niego może bez problemu wysterować pin IO.

0
  • Mitronik
  • #3 07 Kwi 2013 22:06
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Albo idąc tropem magnesu zastosuj hallotron (do wymontowania np. z wiatraków PC). Też nim wysterujesz pin i/o i dodatkowo nie martwisz się o kurz, który może zakłócić pracę optyki.
    Kontaktron to zły pomysł, gdyż taki zwykły dosyć szybko się zepsuje i będzie w dodatku działał niezbyt szybko.

0
  • #4 07 Kwi 2013 22:48
    xvgray
    Poziom 10  

Tak, jak napisali poprzednicy: od razu daj sobie spokój z kontaktronem, ominie Cię zabawa z eliminacją drgań styków i cykanie/klekot kontaktronu podczas działania. Fototranzystor a przy niewielkich obrotach może nawet fotorezystor (np. pod ADC) dałby radę.

Cytat:
    Tyle, że zamiast fotodiody zastosuj transoptor szczelinowy. Sygnał z niego może bez problemu wysterować pin IO.

W dodatku, jak dobrze poszukasz to znajdziesz takie od razu z wyjściem logicznym TTL.

-1
  • #5 09 Kwi 2013 20:40
    Ventran
    Poziom 12  

Znalazłem transoptor szczelinowy EE-SH3. Teraz pozostał tylko kwestia umiejętnego wpięcia go do płyty głównej.

Napięcie jakie jest dostarczane do płyty to 5 VDC.

Nota katalogowa ee-sh3
    Sferyczny wyświetlacz widmowy na ATmega328P jak zrobić synchronizacje? Sferyczny wyświetlacz widmowy na ATmega328P jak zrobić synchronizacje?

2