Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żelazko Zelmer 28Z024 - Uszkodzony termistor

Masteq 07 Kwi 2013 22:12 7743 10
  • #1 07 Kwi 2013 22:12
    Masteq
    Poziom 18  

Witam.

Mam problem z żelazkiem Zelmer 28Z024. Żelazko z elektronicznym sterowaniem.
    Podczas nagrzewania do zadanej temperatury zaczęło migać i piszczeć na żonę.
    Po kilku testach zmierzyłem czujnik temperatury - przerwa. Dostałem się do drania i okazało się, że z powodu złego montażu oderwała się jedna nóżka (z termistora wystaje 0,25 mm tejże nóżki).
    Niestety instrukcja serwisowa żelazka mówi "1.2. Uszkodzony termistor. Wymienić stopę grzewcza na nowa." Toż to jakiś żart. To jakby kazać wymienić w samochodzie chłodnicę bo termostat się zawiesza. Mniejsza z tym.
    Pomierzyłem drania na tyle na ile się dało. Podgrzany zapalniczką przez 3 sek wykazał 1,6k Ohm'a. W temperaturze pokojowej ma około 220k Ohm.
    Wyglądem przypomina diodę.

Dla zobrazowania dodaję zdjęcie identycznego znalezione w sieci. Niestety autor tego zdjęcia też nie wie co to za jeden.

Czy któryś z kolegów posiada namiary na ten element?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam / Marek

0 10
  • #2 07 Kwi 2013 23:04
    pawlik722
    Poziom 21  

wywal termistor zewrzyj na krótko i ciesz się żelazkiem na nowo, nie żartuje on jest tylko na wypadek zespawania styków w termostacie poza tym daje zarobić warsztatom, 90% żelazek i suszarek trafia do mnie z uszkodzonym termistorem, Jeśli cię to poratuje to podeśle ci taki z jakiegoś żelazka jak znajdę jakieś w domu z całym termistorem. Poszukam jutro w pracy pewnie coś mam. Ale słuchaj mojej rady prędzej czy puźniej strzeli bez powodu znowu.
    I proszę moderatora o nie usówanie wpisu, bo poprawiam fabrykę, ten termistor służy tam tylko jako wabik na klienta żeby kupił nowe żelazko, na wypadek zespawania styków w termostacie ma strzelić żeby grzałka nie poszła ale po pierwsze zespawanie styów zauważymy szybciej niż zadziała termistor a po jego zadziałaniu sam producet zaleca wymianę ważniejszej połowy żelazka którą termistor miał chronić:P Śmiech na sali ale tak robią. To samo w zelmerowskich mikserach w środek uzwojeń dają zabezpieczenie które przy próbie wyjęcie i zwarcia na krótko łatwo uszkodzić uzwojenie. Robią to po to by kupić nowe a nie naprawiać.

0
  • #3 08 Kwi 2013 00:05
    Masteq
    Poziom 18  

Te żelazko zachowuje się inaczej niż kolega myśli. To je elekśtroniczny sprzęt :)
    Ustawiam na poziom 1 (minimum). Żelazko zaczyna się nagrzewać. W międzyczasie gdy elektronika nie odczytuje spodziewanej wartości z termistora zaczyna się tryb awaryjny, "miga i piszczy". Dopiero na początku trybu awaryjnego słychać jak przekaźnik wyłącza zasilanie grzałki.

Tak więc podejrzewam, że wg wartości odczytane z tego termistora mają zasadnicze znaczenie dla utrzymania właściwej temperatury zadanej.

Dziwne, ale tryb awaryjny nie przeszkadza nagrzać się stopie żelazka do maksimum, że aż czuć swąd.

Do wglądu schemat żelazka.

Oczywiście za taki termistor będę niezmiernie wdzięczny.

0
  • #4 08 Kwi 2013 19:43
    nioop

Specjalista AGD

Dokłądnie..
    Kolega pawlik722 pomylił ów termistor z bezpiecznikiem termicznym..
    A tutaj zamiast zwykłego termsotatu zastosowano własnie ów termik, który wspólnie z elektroniką utrzymuje temperature..

Wydaje mi się ze posiadam kilka takich termistorów, jutro jeszcze dla pewnosci zobacze w pracy..

0
  • #5 09 Kwi 2013 16:56
    pawlik722
    Poziom 21  

niop ma rację, to był mój błąd rutyna mnie zmyliła:) Z takim żelazkiem w pracy po prostu jeszcze się nie spotkaem.

0
  • #6 27 Cze 2013 21:06
    oli123
    Poziom 2  

Witam.Podepnę się do tematu. Jak rozebrać to żelazko odkręciłem dwa wkręty z tyłu zdjąłem osłonę z przewodem ,odkręciłem 2 wkręty wewnątrz .Żelazko można po części rozpołowić ale w przedniej części coś jeszcze trzyma.Rączka z elektroniką też daje się rozdzielić do wyświetlacza i dalej coś mocno trzyma. Proszę o jakąś podpowiedź.

2
  • #7 27 Cze 2013 21:52
    nioop

Specjalista AGD

Pozostało wyjąć dwa klawisze , spryskiwacza i uderzenia pary.. Podważając od zewnetrznej strony klawisza po bokach - odskoczą..
    Pod nimi są srubki.. Potem otwieramy klapkę wlewu wody i ujrzymy taką białą okrągła zaślepkę , jest gumowa, takze smiało można ją wyciągac.. Pod nią oczywiscie jest śrubka..
    Juz po odkręceniu w/w śrubek zdejmujemy górną częsc rączki.. Są jeszcze zatrzaski, ale z tym raczej juz nie będzie problemu..
    Gdy juz ją zdejmiemy na "czubki" zelazka będzie jeszcze jedna śrubka.. odkręcamy i cały zbiornik juz nam łatwo zchodzi..
    Potem juz bezproblemowo można rozebrać resztę.. Śrubki są na wierzchu pozostałe i nie ma zadnych ukrytych "trików"

2
  • #9 16 Kwi 2015 09:27
    fruuugo84
    Poziom 1  

Witam,

Mam podobny problem... dzwoniłem do serwisów... w każdym usłyszałem, że padła elektronika i mam zawieść do zelmera...

Dam rade jako laik, ale technik elektronik (bez praktyki hehe) :) to sam naprawić

Pzdr
    Łukasz

0
  • #10 10 Mar 2016 09:39
    kosmap
    Poziom 9  

Witam.
    Padł mi termistor w żelazku ZELMER 28Z024. Czy ktoś może pomóc - podać wartość aby coś dopasować lub może ma lub wie gdzie można zakupić.
    Pozdrawiam

0
  • #11 22 Mar 2016 15:42
    kosmap
    Poziom 9  

Mam taki sam problem - uszkodzony termistor żelazka ZELMER 28Z024. Może ktoś wie gdzie go zdobyć albo jakie ma parametry i czy to NTC czy PTC ?
    Pozdrawiam

1