Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele słoneczne wreszcie wytwarzają więcej energii niż zużywają

panlis2010 07 Kwi 2013 22:32 5196 11
 • Panele słoneczne wreszcie wytwarzają więcej energii niż zużywają Panele słoneczne produkują energię, ale również ją zużywają, a według najnowszych danych do okolic 2010 roku jej pobór przewyższał podaż w przypadku tej technologii. Oczekuje się jednak, że już w 2020 roku przemysł "spłaci" wartość energii zużytej do tego czasu na potrzeby produkcji i działania paneli.

  Autorzy przeprowadzonego badania brali pod uwagę wszystko, co wchodzi w skład budynków i instalacji potrzebnych do postawienia farm w stan używalności. Michael Dale i Sally Benson z Uniwersytetu Stanforda przed analizą wyszli z założenia, że szybko rosnący rynek paneli może potrzebować więcej energii niż jej produkuje. "Myślę jednak, że wyniki naszej pracy są pozytywne, wskazują bowiem na to, że branża czyni postępy i wielkimi krokami zbliża się do momentu, w którym straty i korzyści się zbilansują" - dodał Benson.

  Jednym z przykładów energochłonnej działalności producentów paneli słonecznych podanym w pracy jest proces pozyskiwania krzemu używanego w większości paneli, którego pobór ze skał wymaga rozgrzewania ich w piecach w temperaturze ok. 1600 stopni Celsjusza.


  Źródło: Link

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  panlis2010
  Poziom 20  
  Offline 
  Specjalizuje się w: tłumaczenia, copywriting
  panlis2010 napisał 520 postów o ocenie 12, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
 • Fabryka prądu
 • #2
  vodiczka
  Poziom 43  
  panlis2010 napisał:
  Jednym z przykładów energochłonnej działalności producentów paneli słonecznych, podanym w pracy jest proces pozyskiwania krzemu używanego w większości paneli, którego pobór ze skał wymaga rozgrzewania ich w piecach w temperaturze ok. 92 stopni Celsjusza.

  Co za bełkot, pozyskanie żelaza wymaga rozgrzania rudy do ponad 1200 stopni a zwykła stal jest tania jak barszcz. Jeżeli ktoś nie wie jaki jest podział kosztów wytwarzanie mono i polikrystalicznego krzemu do produkcji ogniw słonecznych oraz jaki jest udział tego krzemu w cenie gotowego ogniwa niech nie pisze bzdur.
 • Fabryka prądu
 • #3
  merien
  Poziom 14  
  Mmm mnie się wydaje, że nie chodzi tutaj o koszta. Tylko o BILANS ENERGETYCZNY - czyli różnica energii włożonej do powstania panelu oraz energii jaką ten panel wyprodukuje. Nikt nie pisał o kosztach, tylko o energii
 • #4
  koczis_ws
  Poziom 26  
  Czegoś tu nie rozumiem. Jeśli ilość energii uzyskanej z paneli jest mniejsza niż energia włożona do ich produkcji to poco tę żabę jemy. A co na to ekolodzy ?
 • #5
  mobor
  Poziom 22  
  To jest pryszcz. Poczytaj o bilansie elektrycznym świetlówek i ich wpływie na srodowisko...To dopiero przewał
 • #6
  Qyon
  Poziom 12  
  koczis_ws napisał:
  A co na to ekolodzy ?

  Stanisław Bareja napisał:
  My tymczasem, jako społeczni konsultanci dostajemy 20 procent ogólnej sumy kosztów. Więc im ten miś jest droższy, tym… (...)To jak, koniaczek?
 • #7
  klakson9
  Poziom 12  
  Sprawa z panelami wygląda tak jak z elektrowniami szczytowo-pompowymi, mają pełnić identyczną funkcję. Elektrownia węglowa powinna mieć stałe obciążenie by była efektywna niestety w nocy zapotrzebowanie jest niskie a w dzień bardzo wysokie. Elektrownia szczytowo pompowa zużywa energię elektryczną w nocy a oddaje w dzień, natomiast panel jedynie produkuje w dzień. Gdyby produkować panele tylko w nocy to faktycznie miałoby to sens. Znając życie jest inaczej. Niestety panele słoneczne nigdy nie zastąpią konwencjonalnych źródeł energii w bliskiej przyszłości.
 • #8
  vodiczka
  Poziom 43  
  merien napisał:
  Mmm mnie się wydaje, że nie chodzi tutaj o koszta. Tylko o BILANS ENERGETYCZNY - czyli różnica energii włożonej do powstania panelu oraz energii jaką ten panel wyprodukuje.

  Wyprodukuje w jakim czasie i w jakim miejscu? Inna będzie produkcja w rejonie Sahary inna w Skandynawii.
  Panel zbudowany w jednej technologii może mieć żywotność zdecydowanie różną od zbudowanego w innej technologii. Obliczenie, kiedy
  panlis2010 napisał:
  przemysł "spłaci" wartość energii zużytej do tego czasu na potrzeby produkcji i działania paneli.
  jest mało wiarygodne.
 • #9
  skim
  Poziom 12  
  Jakiś czas temu prowadziłem obliczenia dotyczące wydajności paneli słonecznych w Polsce, wraz z analizą kosztów w porównaniu do konwencjonalnych metod otrzymywania energii elektrycznej, biorąc pod uwagę średnie nasłonecznienie w naszym kraju (które jest dość niskie). Mówiąc w skrócie: na dzień dzisiejszy nie opłaca się. Czas zwrotu kosztów przekracza okres trwałości instalacji...
 • #10
  AutomatykPLC
  Poziom 9  
  Dokładnie, okres zwrotu jest zbyt długi.
  Podobnie jak z panelami do podgrzewania wody.
  Dopóki nie będzie dopłat to ludzie tego nie będą kupować - Chyba że ktoś ma zbędne kilkadziesiąt tysięcy to może sobie taką fanaberię założyć.
  Chyba, że kupują bo są przekonani przez handlowców że się opłaca :)
 • #11
  vodiczka
  Poziom 43  
  AutomatykPLC napisał:
  Podobnie jak z panelami do podgrzewania wody.

  Z panelami wodnymi jest dużo korzystniej a jeżeli ktoś potrafi zmontować prostą samoróbkę do uzyskania cwu na działce rekreacyjnej to koszty szybko się zwracają.
  AutomatykPLC napisał:
  Dopóki nie będzie dopłat to ludzie tego nie będą kupować

  Dopłaty od kogo? Z naszych podatków. Za komuny mieliśmy tanie mieszkania i tanią energię a skutek był taki że na tanie mieszkanie z którego ciepło uciekało murami i oknami czekało się latami.
 • #12
  AutomatykPLC
  Poziom 9  
  Samoróbka samoróbką - niskie koszty, ale sprawność też średnia. Ale mi właśnie chodzi po głowie samoróbka.
  Jak chcesz kupić firmowe to niestety już się robi kilka tysięcy zł. A jak policzysz ile lat będziesz kupował energię za te kilka tysięcy to masz duużo latek.

  Dopłaty są - na zachodzie - dopłata do instalacji, żebym teraz nie skłamał, ale 80% kosztów instalacji paneli słonecznych - wtedy realny okres zwrotu dla Ciebie to faktycznie kilka lat.