Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie odnośnie diody prostowniczej

Blondasek4 23 Lut 2005 14:15 1281 9
  • #1 23 Lut 2005 14:15
    Blondasek4
    Poziom 10  

Hej:) Jeśli mierzę diodę prostowniczą testem diodowym i miernik wskazuje mi wartość 506 to jest to jedynie oznaka, że dioda przewodzi (jest sprawna), czy jest to także pewien parametr diody (określony w katalogu)? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

0 9
  • #2 23 Lut 2005 14:22
    ed-ek
    Poziom 34  

Jest to spadek napięcia na przewodzącej diodzie.

0
  • Pomocny post
    #3 23 Lut 2005 14:25
    Zbysław
    Poziom 24  

Zmierz jeszcze diodę w drugą stronę, powinno być "nieskończoność", wtedy dioda powinna być dobra. Tego nie znajdziesz w katalogu.

Uwaga - diody prostownicze dużej mocy powinno się sprawdzać również podczas obciążenia dość dużym prądem (zasilacz, żarówka - praca w obie strony).

Pozdrawiam

0
  • #4 23 Lut 2005 14:30
    grzegorz_r
    Poziom 15  

Spadek napięcia na diodzie podany w miliwoltach dla diody krzemowej (dioda germanowa lub LED pokaże inną wartość). Wartość ta może się wahać w zależności od napięcia jakim miernik testuje diodę. Dla wartości pokazywanych przez miernik w zakresie od 0.4 do 0.7V można to przyjąć jako kryterium sprawności diody.

0
  • #5 23 Lut 2005 14:43
    kaputo
    Poziom 21  

Pomiar jest przeprowadzany przy stałym prądzie, zwykle 1mA.

0
  • #6 23 Lut 2005 15:23
    Blondasek4
    Poziom 10  

Dzięki za pomoc. A dlaczego diody prostownicze należy sprawdzać przy obciążeniu?

Dodano po 16 [minuty]:

Poprawka: dlaczego diody prostownicze dużej mocy należy sprawdzać przy obciążeniu? I jakie to są diody dużej mocy?

0
  • Pomocny post
    #7 23 Lut 2005 15:25
    ed-ek
    Poziom 34  

Nie trzeba.To przejaw dużej przezorności.Ale w kierunku zaporowym sprawdzać trzeba.

0
  • #8 14 Lip 2018 14:58
    DJBOMBA12
    Poziom 2  

Witam, odświeżę trochę temat miałem zakładać temat ale jednak znalazłem temat odnośnie diody prostowniczej, mam pytanie czy owa dioda może zmienić biegunowość, gdy podłączam do instalacji fabryczną diodę z fabrycznie wlutowanymi końcówkami + i - (plus końcówka żeńska, a minus męska bo z tego co się orientuje tak powinno to odpowiadać) jest cisza, a gdy ją przekręcę i podłącze na krótko wszystko działa jak należy, mogła zmienić bieguny?

0
  • #9 14 Lip 2018 16:08
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Diody nie mają ani plusa ani minusa. Diody mają katodę i anodę. Dioda nie może sobie zmienić swoich właściwości fizycznych.
    Dioda przewodzi gdy potencjał na anodzie jest wyższy niż na katodzie, a gdy jest odwrotnie to jest w stanie zaporowym.

0
  • #10 14 Lip 2018 16:57
    gumisie
    Poziom 39  

_lazor_ napisał:
    Diody nie mają ani plusa ani minusa. Diody mają katodę i anodę
    Z mojej strony o ile mogę, dodam informację, że diody,
    DJBOMBA12 napisał:
    gdy ją przekręcę
    "przykręcane" występują w dwóch rodzajach polaryzacji, anoda lub katoda na obudowie (gwincie) a w celu identyfikacji stosowana jest dodatkowa litera np; R .

Link

0