Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie taśmy LED w kuchni

08 Kwi 2013 14:41 18147 7
 • Poziom 2  
  Witam,

  planuję wykonać podłączenie taśmy led pod szafkami kuchennymi, będą to dwa równoległe odcinki (taśma na 12v). Nie do końca mam pomysł jak wykonać estetyczne i bezpieczne podłączenie elektryczne. Myślałem nad tym aby zasilacz podłączyć do gniazdka ukrytego w szafce na okap kuchenny, natomiast od zasilacza puścić przewody do obu kawałków taśmy. Problem polega na włączaniu i wyłączaniu taśmy (nie chcę aby jedyną możliwością było wyjmowanie i wkładanie wtyczki do gniazdka). Chciałbym zamontować włącznik, który zostanie umieszczony w dnie wiszącej szafki (od wnętrza szafki) - tak aby z zewnątrz wystawał jedynie sam "klawisz przycisku".
  1. Wydaje mi się że taki łącznik powinien być umieszczony na linii 12V. Powinienem umieścić go na + czy -, czy jest to bez znaczenia?
  2. Jak łączyć przewody z łącznikiem, wystarczy lutowanie + taśma izolacyjna, ew kawałek rurki termokurczliwej czy też stosuje się jakieś inne rozwiązania.

  Być może ktoś ma pomysł na inne, łatwiejsze lub bardziej logiczne rozwiązanie problemu załączania i wyłączania tego oświetlenia.
  Pozdrawiam!
 • Specjalista elektryk
  donvitto88 napisał:
  Być może ktoś ma pomysł na inne, łatwiejsze lub bardziej logiczne rozwiązanie problemu załączania i wyłączania tego oświetlenia.

  Pewnie że ma inny pomysł i to bardziej estetyczny.
  Kolegi rozwiązania bazują raczej na przebudowie instalacji oraz kombinowania z gotowym wyrobem.
  Zawsze można zamontować gniazdo z wyłącznikiem, włożyć wtyczkę zasilacza taśmy LED i gotowe. Gniazdo meblowe z wyłącznikiem Skoff.
  I druga sprawa, gniazdo można także wykorzystać w innym celu, do podłączenia chwilowego sprzętu przenośnego AGD. Warto rozważyć to rozwiązanie przed ostateczną decyzją.
  Istnieją na rynku ładniejsze, szukać w necie. To jest tylko przykład.
  Podłączenie taśmy LED w kuchni
 • Poziom 2  
  Dziękuję za odpowiedź. Chodzi jednak o to, że to gniazdko znajduje się wewnątrz szafki, dlatego taki wyłącznik nie jest rozwiązaniem (nie robi mi różnicy czy przy każdorazowym załączeniu oświetlenia będę musiał otworzyć szafkę i włożyć wtyczkę do kontaktu czy też pstryknąć włącznikiem).

  Podłączenie do innego gniazdka poza szafką i skorzystanie z porady Kolegi jest jak najbardziej możliwe jednak chciałbym uniknąć mało estetycznego, zwisającego przewodu.
 • Poziom 9  
  Witam,

  A czy zastosowanie pojemnościowego włącznika dotykowego nie rozwiązuje Pana problemu ?

  Można go dostać w każdym praktycznie markecie budowlanym ... ewentualnie w sklepach z oświetleniem led.

  Ja mam takie cudo podpięte do profili led (nie wiem czy rozważał Pan ich użycie) - dotykam metalowej części profilu i się włącza.
 • Poziom 9  
  Można było jeszcze zastosować włącznik mikrofalowy. Instaluje się go między źródłem zasilania a taśmą led - np. w profilu aluminiowym w którym prowadzona jest taśma led - w profilu zajmuje ze 3 cm. Po przesunięciu ręką pod tym czujnikiem taśma się zaświeci, po kolejnym zgaśnie. Mam tak u siebie w kuchni i jest to świetne rozwiązanie, ponieważ włącza i wyłącza się światło bez dotykania czegokolwiek - a w kuchni czasem to istotna sprawa - nic się nie brudzi od tłustych rąk mieszających ciasto na pierogi :)