Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CD SONY CDP-M19 - Przeskakuje niezależnie od warunków odtwarzania(jaki laser?)

08 Kwi 2013 21:39 3744 13
  • Poziom 9  
    Pierwsze pytanie - proszę o wyrozumiałość.
    używany odtwarzacz CDP-M19, od początku użytkowania co jakiś czas (nieregularnie) przeskakuje o 10-120 sek. Zjawisko niezależne od wstrząsów, natężenia dźwięku, jakości CD. W przypływie ambicji rozebrałem - znalazłem w nim KSS-210B i wymieniłem na nowy nieoryginalny - zupełny brak zmian zachowania. Po włożeniu jakiejkolwiek płyty od razu odczytuje ścieżki, rozpoczyna odtwarzanie tylko to przeskakiwanie. Często zdarza się, że po "odegraniu" utworu drugi raz przeskakuje rzadziej.Odnalazłem inf.że do CDP-M19 dedykowany jest KSS-240A, przy czym taśmy są jak widzę inne.Pewnie ktoś wcześniej grzebał.Czy to może być przyczyną? Miejscowy elektronik mnie przepędził z "staruszkiem" i szukam pomocy;)
    Z harcerskim pozdrowieniem.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam,
    winna zapewne jest mechanika - obejrzyj sanki na których porusza się laser, jak i sam silnik i przekładnie ślimakową. Wszystko przesmaruj - musi chodzić bez oporów.
  • Poziom 9  
    Prawdopodobnie trafna diagnoza - w czasie oględzin i smarowania okazało się,że plastikowa szyna po której porusza się laser jest pęknięta(bliżej przodu) i nieznacznie wsuwa się do środka(podejrzewam,że stawia opór laserowi).Dodatkowe testy potwierdziły przeskakiwanie czasu na utworach 1-4 a późniejszych bardzo sporadycznie.Utwory 1 i 2 skaczą o 1-2 min. tu pytanie - ktoś próbował to naprawiać?klej+obróbka papierem ściernym+polerowanie?elementy wygląda na wklejony - można go wymienić?
  • Poziom 19  
    Rozumiem że jedna z prowadnic jest pęknięta i karetka lasera przechyla się wokół osi prostopadłej do prowadnic - stąd przeskakiwanie ścieżek.
    Jeżeli masz wszystko kompletne, tzn. nie brakuje jakiegoś kawałka plastiku, to jak najbardziej możesz to skleić. Ważne by zachować geometrię elementu - prowadnice muszą leżeć w jednej płaszczyźnie i być równolegle do siebie.
  • Poziom 9  
    Pęknięta była szyna plastikowa, po której wędruje laser ale tylko nieznacznie t.j. zaburzała układ równoległy szyn do trapezu o ok 1-1,5mm - udało się to skleić,skorygować - w tej chwili uszkodzenie jest niezauważalne.Szyna miała lekkie zadry - zeszlifowałem i wypolerowałem,po nasmarowaniu i złożeniu objawy jak dawniej. Odczytuje płytę bez problemu.Utwory 1-5 przeskakuje o 30-60sek a od 5-6 utworu sie uspokaja i odtwarza prawie bez skoków. Utwierdza mnie to w przyczynie mechanicznej,ale biorąc pod uwagę,że ślady smaru na prowadnicach na całej długości są identyczne, nie widać żadnych zadr, tarć na części bliższej prowadnicy co może być przyczyną problemu?
  • Poziom 19  
    Jeśli masz pewność co do prowadnic i przekładni napędu to pozostaje korekcją kąta padania lasera.
    Trzeba wyjąć cały napęd tak, żeby mieć dostęp do karetki lasera podczas odtwarzania czyli od dołu.
    Spróbuj podczas odtwarzania DELIKATNIE nagiąć karetkę w kierunku środka płyty (nie napisałeś czy skacze w przód, czy w tył), ale też i odwrotnie - w kierunku krawędzi zewnętrznej płyty.
    Jeśli będzie poprawa - niestety nie miałem w łapach tego lasera - wyjmij karetkę lasera, zdejmij ostrożnie plastikową kapę i obejrzyj która ze śrubek regulacyjnych odpowiada za ten właśnie kąt.
    Śrubki regulacyjne będą od spodu - mówimy o regulacji w płaszczyźnie XY patrząc na laser z boku.
    Nic nie kręć przy potencjometrach na płytce.
  • Poziom 9  
    Objawy niezależnie od jakości nośnika CD - odczytuje płytę od razu, po włączeniu pierwszego utworu średnio wygląda to tak,że pierwszy utwór przeskakuje co 100sek, drugi co 60-80, trzeci rzadziej, czasem są momenty,że 10-15 sek odczyta płynnie po czym przeskoczy znów o minute lub więcej przy czym zawsze dzieje się to do czwartej - szóstej ścieżki - potem są to bardzo sporadyczne przeskoki, raczej związane z wstrząsami. Przeskakuje zawsze do przodu. Uszkodzenie przedniej części szyny pasowało mi do zaburzeń odczytu "środka płyty-pierwszych ścieżek" Jeśli odczyt "obwodu płyty jest w miarę poprawny to warto zmieniać kąt ustawienia lasera?
  • Poziom 19  
    Sprawdź z tym nagięciem karetki o którym pisałem wcześniej - wystarczy lekko czymś docisnąć.

Miałem podobny przypadek i taka korekcja załatwiła sprawę.
  • Poziom 9  
    zdjąłem osłonę lasera, "podoginałem" karetkę lasera i sytuacja się poprawiła na lepsze w 80%. Nie ma żadnych możliwości regulacji kąta nachylenia lasera w stosunku do płyty.Odkręciłem i dokręciłem śrubki mocujące laser i w tej chwili odtwarzacz bardzo rzadko przeskakuje, z tym, że teraz w pierwszym utworze także czasem do tyłu. Tu pytanie - czy mogę jeszcze próbować regulować kąt lasera podkładając pod sam laser a karetkę jakąś podkładkę, np.cienki papier?zastanawia trwałość efektu - czas pokaże- tymczasem Bibul dziękuję za pomoc.
  • Poziom 9  
    po złożeniu całości i skręceniu obudowy powrót do wyjściowego problemu.Próbować regulować kąt nachylenia lasera względem CD w osi XY przez podkładanie pod podstawę lasera jakiś dystansów?(papier/folia)
  • Poziom 19  
    Trochę mnie dziwi że nie ma możliwości regulacji - u mnie w cd pionieer pd-8700 mam taką możliwość.
    Prawdę mówiąc to korektę tą wykonuje optyka lasera - sama soczewka zawieszona na cewkach - w niewielkim stopniu. Jest możliwość regulacji elektroniki tylko trza mieć oscyloskop i płytę z sygnałem wzorcowym. Zerknij do service manual.

Wniosek jest taki, że musisz mieć zniekształcony mechanizm. Nie dostał czasem strzała jakiegoś?
    Możesz spróbować podkładać coś. Na rysunku widzę że samych prowadnic też nie ustawisz.

CD SONY CDP-M19 - Przeskakuje niezależnie od warunków odtwarzania(jaki laser?)

Śrubka na czerwono co trzyma?
  • Poziom 9  
    Ona właśnie mocuje metalową płytkę w której osadzona jest cała optyka, druga śrubka jest zaraz przed płytką z gniazdami od taśm. To obie śrubki poluzowałem co uwolniło optykę i dokręciłem ponownie - jak pisałem wcześniej - pomogło,ale na krótko.Może rzeczywiście ktoś wcześniej grzebał ostro, fragment ramy napędu(niefunkcyjny) jest ułamany.Załamka;/
  • Poziom 19  
    Ano właśnie o te śrubki mi chodziło.
    Są chyba ustawione równolegle do prowadnicy więc mamy tu małą regulację.
    Powinniśmy nachylać całą karetkę lasera, nie tylko optykę ale z braku laku...
    Laser trzeba nachylić w stronę osi płyty.
    Podłóż kawałeczek np gumki recepturki pod płytkę optyki właśnie pod śrubkę od strony złącz, o ile dobrze widzę. Dzięki temu nie będzie luzu a zawsze skontrować będzie szło.
  • Poziom 9  
    Pod laser nie udało się podłożyć gumki bo jest mała powierzchnia przylegania samej ramki lasera do karetki.Zamiast podłożyłem przy śrubce dystalnej do osi płyty(nachylając laser w kierunku osi obrotu płyty) karteczkę papieru złożoną 3-krotnie. Odczytał bez przeskoku totalnie zgrane całe Division Bell i P.U.L.S.E.co jednoznacznie dowodzi rozwiązania problemu.
    Bibul jeszcze raz dziękuję za pomoc i cierpliwość.
    Temat do zamknięcia.