Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica TN 3000, na 12V, 24V CZY 48V?

delir203 09 Kwi 2013 07:21 9240 34
  • #1 09 Kwi 2013 07:21
    delir203
    Poziom 12  

Którą przetwornice wybrać 12V , 24V czy 48V . Od czego to zależy , która lepsza i dlaczego mógłby mi ktoś wytłumaczyć .

0 29
  • Mierniki instalacji Metrel
  • Pomocny post
    #2 09 Kwi 2013 15:38
    jasu06
    Poziom 12  

delir203,
    na to pytanie sam możesz sobie odpowiedzieć jaką chcesz mieć instalację. Każda z tych przetwornic jest równie dobra i przypuszczam że tak samo kosztują. To bardziej zależy od instalacji i posiadanych już przewodów, akumulatorów o ile już masz coś w posiadaniu.
    Przetwornica 48V będzie miała troszkę większą sprawność co oznacza że będzie się troszkę mniej grzała w porównaniu do 12V.
    Reguła jest prosta, moc jest iloczynem prądu i napięcia, (P = I x V). Prąd w instalacji 12V będzie 4-ro krotnie większy niż w instalacji 48V, poza tym duże prądy powodują większe spadki napięć na przewodach co dodatkowo obniża sprawność.
    3000W = 12V x 250A
    3000W = 24V x 125A
    3000W = 48V x 62,5A
    Teoretycznie więc wyższe napięcie instalacji pozwala na na cieńsze w przekroju przewody.
    Taka sama zasada będzie obowiązywać obwodu wejścia PV. Przykładowo dla instalacji 48V mogą być cztery stringi po trzy panele szeregowo (duża oszczędność na przekrojach lub ilości przewodu)

0
  • #3 09 Kwi 2013 19:16
    delir203
    Poziom 12  

Mój pomysł jest budowa instalacji 2kW opierać sie ma na akumulatorach 12V- 70ah 2 szt instalacja 24 W ewentualnie + 2 akumulatory równolegle połączone. Lub instalacja 48W -4akumulatory po 70ah w szeregu gdzie lepsza wydajność akumulatorów ? Akumulatory 2szt mam okazyjnie i biorę je pod uwagę podczas budowy.

0
  • #4 09 Kwi 2013 21:17
    kudrzyk
    Poziom 11  

Kolego Delir203. Czegoś nie rozumiem... zakładasz instalację z paneli o mocy 2kW, do tego inwerter 3kW i to wszystko chcesz podpiąć pod (w tej najlepszej opcji) 4 akumulatory 70Ah? Czytałeś jaki prąd ładowania daje to urządzenie i jaki pobór prądu będzie choćby przy mocy znamionowej tego urządzenia? Na dzień dobry "zarżniesz" akumulatory...
    Chyba że nastąpiła pomyłka przy wpisywaniu danych...

0
  • Pomocny post
    #5 10 Kwi 2013 07:56
    Brychu21
    Poziom 13  

Witam
    Moim zdaniem akumulatory powinny być tak dobrane, żeby pobór prądu wynosił 0,1 pojemności max do 0,2 pojemności, ale to w awaryjnych momentach. Jak aku 70 AH to pobór 7 A.
    Takie jest moje zdanie.
    Im mniejszy prąd z aku, tym aku dłużej popracuje.
    Pozdrawiam

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #6 10 Kwi 2013 12:32
    Marek_Pe
    Poziom 23  

Pojemność akumulatorów dobiera się na podstawie przewidywanego zapotrzebowania na moc i przewidywanego czasu na akumulatorach.

Mając 2 aku zawsze (no prawie zawsze), lepiej jest połączyć je szeregowo ze względu na znaczące obniżenie prądu płynącego w obwodzie akumulatorów.

A praktycznie niezależnie jak polączymy czas podtrzymanie będzie teoretycznie taki sam, a praktycznie im wyższy prąd tym mniej "odzyskamy" z akumulatorów.

Cytat:
    Czytałeś jaki prąd ładowania daje to urządzenie i jaki pobór prądu będzie choćby przy mocy znamionowej tego urządzenia? Na dzień dobry "zarżniesz" akumulatory...

Jeśli chodzi o pobór to prawda. Ale ładowanie odbędzie się zgodnie z charakterystyką akumulatora. W opisie jest max prąd ładowania, a to troszkę co innego.

0
  • #7 10 Kwi 2013 23:50
    jasu06
    Poziom 12  

Do kolegi Delir203

Aby w miarę dobrze dobrać pojemność akumulatorów do mocy instalacji PV trzeba założyć co najmniej 5 godzin słońca w ciągu dnia w okresie wiosna - jesień. Jak piszesz o swoim planie 2kW to uzyskasz ok.10kWh. Aby zmagazynować tę energię w akumulatorach dla instalacji 48V musisz mieć magazyn co najmniej 200Ah/48V, czyli cztery aku 200Ah/12V w szeregu.
    Ale w tej sytuacji znacznie tańszy będzie TN-1500 zamiast TN-3000.
    Przy 4-ech akumulatorach 70Ah możesz jedynie kompensować chwilowy niedobór/nadmiar energii z paneli słonecznych a całą energię na bieżąco odbierać.
    W innym przypadku cały system okaże się wielce nieefektywny a trzeba też uważać na prąd ładowania (0,1 pojemności), zbyt duży prąd będzie "ukracał" życie akumulatora.

Ilość energii ze słońca jest mocno zróżnicowana w zależności od zachmurzenia i pory roku i przy doborze akumulatorów trzeba się godzić na wiele kompromisów. Moja instalacja 1.35kW/24V współpracuje z magazynem 280Ah/24V (4 x 140Ah) i wiem że to dużo za mało kiedy jest bezchmurny dzień. Akumulatory przed południem są już full choć z drugiej strony w krótkie, pochmurnie zimowe dni z bólem udawało mi się je naładować w ciągu 2-3 dni.

0
  • #8 11 Kwi 2013 00:24
    kudrzyk
    Poziom 11  

Marek_Pe piszesz: "W opisie jest max prąd ładowania, a to troszkę co innego"

Urządzenie TN 3000 to dość zaawansowany sprzęt, ale mimo studiowania przeze mnie instrukcji nie doczytałem się aby było napisane iż prąd ładowania zostanie obniżony do bezpiecznego (np:1/10) zgodnego z charakterystyką akumulatora. Jeśli masz podłączone panele, które podadzą duży prąd, przewyższający ten bezpieczny dla danego akumulatora, to myślisz że urządzenie go ograniczy? Myślę, że podając maksymalny prąd ładowania podano informację, że nie masz co liczyć na większy niż w specyfikacji co w pewnym sensie ogranicza górną granicę, jeśli chodzi o pojemność podłączonych akumulatorów.

0
  • #9 11 Kwi 2013 14:32
    Marek_Pe
    Poziom 23  

kudrzyk napisał:
    Marek_Pe piszesz: "W opisie jest max prąd ładowania, a to troszkę co innego"

Urządzenie TN 3000 to dość zaawansowany sprzęt, ale mimo studiowania przeze mnie instrukcji nie doczytałem się aby było napisane iż prąd ładowania zostanie obniżony do bezpiecznego (np:1/10) zgodnego z charakterystyką akumulatora. Jeśli masz podłączone panele, które podadzą duży prąd, przewyższający ten bezpieczny dla danego akumulatora, to myślisz że urządzenie go ograniczy? Myślę, że podając maksymalny prąd ładowania podano informację, że nie masz co liczyć na większy niż w specyfikacji co w pewnym sensie ogranicza górną granicę, jeśli chodzi o pojemność podłączonych akumulatorów.

Nie czytamy ze zrozumieniem kolego.

Prąd ładowania zależeć będzie od napięcia na akumulatorze i to przekłada się na zaimplementowaną w TN3000 charakterystykę ładowania.
    I właśnie dlatego, że jest to sprzęt zaawansowany technicznie ta charakterystyka jest dość dobrze dobrana.

Proponuję zapoznać się z problematyką automatycznego ładowania.

TN 3000 to nie jest ładowarka. To jest przetwornica 12-24-48VDC/220VAC a ładowanie akumulatorów to tylko jedna z funkcji.

1
  • #10 11 Kwi 2013 21:05
    kudrzyk
    Poziom 11  

Dziękuję Koledze Marek_Pe za wyjaśnienie co do ładowania akumulatorów przez TN 3000.
    Ja świadomie używam w stosunku do TN 3000 określenia urządzenie, gdyż ta przetwornica ma sporo dodatkowych funkcji, które są równie ważne jak ta zamieniająca DC na AC

0
  • #11 12 Kwi 2013 18:21
    delir203
    Poziom 12  

Niektóre odpowiedzi dały mi do myślenia dlatego mam nowy pomysł
    panel 200W regulator 10 amper i akumulatory 2 po 70 ah to mam . Do tego przetwornica Volt 2000 W ciągłej 4000 chwilowej sinus 24V którą mam zamiar kupić dobry pomysł taki zestaw .
    Zasilanie pompa 1,5 kW głębinowa , silnik od drzwi do garażu i oświetlenie w nim .

0
  • #12 13 Kwi 2013 06:38
    jasu06
    Poziom 12  

Silnik od drzwi garażu, kilkadziesiąt watów - tak. Oświetlenie w garażu LED, kilka watów - tak. Pompa głębinowa, 1500 watów - zapomnij.

0
  • #13 13 Kwi 2013 15:59
    Marek_Pe
    Poziom 23  

Witam,
    Proste do policzenia:
    2kW (zakładamy 100% sprawności dla ułatwienia) przy 24VDC daje 83.3A
    Akumulatory mają 70Ah to dałoby ok 50 minut pracy przy pełnym naładowaniu.

Przy panelu 200W ładowanie trwałoby minimum 7 godzin w warunkach idealnych.

Przy rozbudowie paneli do ok 2000W dałoby sie to zrobić, w dzień zasilanie bezpośrednio z paneli w nocy z baterii lub sieci, ale i tak na noc potrzeba by znacznie większych akumulatorów.

Pozdrowienia

0
  • #14 13 Kwi 2013 21:38
    Isk
    Poziom 16  

Przy 48V TN ma największą sprawność, 24V jest rozwiązaniem optymalnym, 12V nie ma co w sumie brać pod uwagę (duże prądy).
    Trzeba pamiętać, że TN-3000 posiada układ, który w przypadku wyładowania akumulatorów przełączy się na zasilanie z sieci i zacznie ładować akumulatory - więc mamy zapewnioną ciągłość zasilania.
    Parę parametrów można zmieniać dodatkowym programem.

Oczywiście to działa, jak korzystamy z wbudowanego regulatora ładowania z paneli.
    Dodatkowo jeżeli wybieramy wersję 24V, to napięcie jałowe paneli musi być max 45 volt, prąd max 30A
    wersja 48V, panele max 75V
    wersja 12V, panele max 25V

0
  • #15 19 Kwi 2013 19:12
    delir203
    Poziom 12  

Upieram się przy swoim i chce podłączyć 1.5 kW pompę głębinową do przetwornicy musi być jakaś możliwość , może dodatkowe urządzenie które zmniejsza prąd rozruchu ?:cry:

0
  • #16 20 Kwi 2013 10:03
    Marek_Pe
    Poziom 23  

TN można trochę przeciążyć. W manualu podano 150% w ciągu 10s.
    Ale czy pompa zdąży na czas ruszyć i czy ten zapas mocy/prądu wystarczy to nie mam pojęcia. Zależy to od momentu bezwładności mas wirujących, obciążenia pompy na starcie itd.

Jeśli nie wystarczy proponuję poszukać układu softstartu. U mnie takie cacko startuje silnik 50kW praktycznie przy prądzie niewiele wyższym od znamionowego.
    Niestety to spory wydatek.

0
  • #17 23 Kwi 2013 16:17
    delir203
    Poziom 12  

Który soft start byście polecili do mojej pompy gdzie go zamontować . Może przetwornica Volta da rade uciągnąć taki silnik . Co wy na to ?

0
  • #18 26 Kwi 2013 20:54
    potegat
    Poziom 18  

A może zamiast przetwornicy zastosuj UPS-a, kiedyś podłączyłem pod APC 3000 dużą Makitę 2000 W i ciąłem nią metal bez problemu.

0
  • #19 27 Kwi 2013 13:07
    Marek_Pe
    Poziom 23  

delir203 napisał:
    Może przetwornica Volta da rade uciągnąć taki silnik . Co wy na to ?

Nie da się powiedzieć z góry. Może okazać się, że sam TS uciągnie....
    Wszystkie przetwornice mają mniej więcej taką samą przeciążalność więc jako alternatywę należałoby zastosować coś o mocy np 4kW, a to już spore koszty.

potegat napisał:
    A może zamiast przetwornicy zastosuj UPS-a, kiedyś podłączyłem pod APC 3000 dużą Makitę 2000 W i ciąłem nią metal bez problemu.

Ts3000 to taki wiąkszy UPS. Przeciążalność jest na tyle duża, że przy małym momemcie bezwładności wirnika silnik ruszy. Zwłaszcza jak w maszynie jest układ softstartu (a wiąkszość markowego sprzętu taki układ ma powiązany z regulacją obrotów).

0
  • #20 16 Cze 2013 17:10
    tatawitka
    Poziom 1  

Witam
    Podczepiam się pod ten temat ponieważ tez chcę kupić przetwornicę TN 1500 do swojej instalacji.
    Mój problem polega na tym, że chciałbym podłączyć do akumulatorów dwa regulatory ładowania, jeden to przetwornica TN 1500 i do niej baterie słoneczne 500W, a drugi to regulator ładowania od turbiny wiatrowej 1kW.
    Czy takie równoległe podłączenie dwóch regulatorów ładowania może działać poprawnie?

1
  • #21 17 Cze 2013 07:42
    wawxx
    Poziom 16  

Witam !

1. przetwornica Volt przynajmniej w wersji 1500S absolutnie nie toleruje długich przewodów zasilających i szybko ulega awarii.
    2. przed zakupem TN 3000 należy wyjaśnić sobie problem, dlaczego nie toleruje ona prądów z paneli powyżej 30 A.
    3. do zasilania pompy głębinowej użyłbym falownika, bo w nim jest możliwość zaprogramowania płynnego startu.
    4. podstawowe pytania to: z głębokości ilu metrów pobierana będzie woda oraz jaki będzie pobór w ciągu np.: godziny, czy silnik jest trój- czy jednofazowy?

pozdrawiam
    Wojtek

0
  • #22 24 Wrz 2013 19:56
    delir203
    Poziom 12  

Przetwornica 2000 W i 24V, pompa 1,5 kW jaki jest pobór prądu tej pompy ile trzeba akumulatorów jakim prądem max ładowane powinny być .

0
  • #23 24 Wrz 2013 21:14
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Jak masz pobór 1500/24+15%≈72A
    Sądzę, że dużo się nie pomyliłem.
    Jeśli chodzi o akumulatory. Zależy jaki czas ta pompa ma pracować między ładowaniami. A prąd ładowania najczęściej przyjmuje się 1/10 pojemności.

0
  • #24 25 Wrz 2013 20:23
    delir203
    Poziom 12  

Dokupiłem akumulatorów teraz mam 2 po 70ah i 2 po 220 ah(z tira używane) połączenie po 2 w szeregu . Czy dobrze rozumiem że prąd ładowania nie powinien przekroczyć 58 amper . To 72 ampery pobór prądu pompy z aku to akumulatory powinny mieć min 750ah do normalnej pracy bez przeciąrzeń .

0
  • #25 25 Wrz 2013 20:44
    putas

Nie zupełnie. Ty masz aku 70+220=290Ah. Bo połączone 2*70 + 2*220 na napięcie 24V. Czyli prąd ładowania to 290/10. Ta wartość oczywiście nie jest wartością krytyczną, czyli jak podasz trochę więcej to nie zabije aku.
    Jeśli chodzi o potrzebną pojemność to czysta teoria. Bo przy dużym poborze napięcie na akumulatorze znacząco spada. Czyli pomimo tego, że w akumulatorze jest jeszcze dużo prądu obciążając go mocno (tym przypadku ponad 70A) napięcie może spaść na tyle, że przetwornica się wyłączy. Chwilę po wyłączeniu przetwornicy napięcie wróci w miarę do normy i z akumulatora znowu będzie można brać prąd, bo w nim nadal jest zapas prądu, ale kolejne mocne obciążenie znowu spowoduje spadek napięcia.
    Trochę zawiła napisałem, ale chodzi mi o to, że jak aku ma teoretycznie 100Ah to nie jesteśmy w stanie pobierać z niego np. 20A przez 5 godzin, czy 100A przez godzinę. To jest czysta teoria, a na dodatek z czasem aku przecież traci pojemność. Czyli jak masz stare aku 220Ah to teraz pewnie mają max 30-40% znamionowej pojemności.

0
  • #26 25 Wrz 2013 21:34
    delir203
    Poziom 12  

To znaczy żeby nie przeciążać akumulatorów powinienem mieć zestaw 2*780 ah i ładować prądem max 78/10 . To już duży wydatek i nie opłacalny bo nigdy sie nie zwróci .

0
  • #27 25 Wrz 2013 21:42
    putas

Cały czas nie podałeś ile minut na dobę ma działać ta pompa.

0
  • #28 26 Wrz 2013 06:02
    delir203
    Poziom 12  

Pompa teraz włącza się na 12 sekund wciągu godz ile razy jest ciężko dokładnie określić bo jest to uzależnione od zapotrzebowania na wode w domu , przyjmijmy od 0 do 15 załączeń na godzinę na dobę 30 max (latem podlewanie oczywiście dużo więcej)

0
  • #29 26 Wrz 2013 09:45
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Kolego przy module 200 Wat i założeniach:

- straty na kablach i przetwornicy 15%
    - kąt nachylenia 50 stopni - ze względu na ciut lepsze uzyski w miesiącach zimowych

Najgorsze miesiące:

- listopad - 6 kWh
    - grudzień - 4,5 kWh
    - styczeń - 6 kWh

4,5 kWh, zakładając wyższe prądy rozruchu pompy (zakładam średnią moc przez to 12 sekund na 2000W) 2 i 1/4h pracy. Straty będą na aku też no to bezpiecznie 2h - w skali miesiąca.

2h = 7200 sek

dzieląc na 30 dni - 240 sek na dobę

daje to 20 załączeń po 12 sek. Troszkę mało - pisałeś o max 30stu.

Wiadomo, że zimą trafiają się dni bez słońca, śnieg itp... więc przydałaby się autonomia na poziomie 2-4 dni z aku.

30 załączeń po 12 sek dziennie = 360 sekund

przy 2000W --> 2000 * 360/3600 = 200 Wh energii dziennie.

no to w aku musisz mieć opcję wyciągnięcia powiedzmy 1000 Wh.

Przy 24V ---> 42 Ah. Wiadomo, że lepiej za głęboko nie rozładowywać - nie wiem jakie masz aku, ale przy 24V myślę że to 120-150 Ah powinno starczyć. (30% głębokość rozładowania)

Jak się mylę niech ktoś poprawi bo ja bardziej w ongrid siedzę;-)

0
  • #30 27 Paź 2013 18:43
    kris015
    Poziom 12  

Witam!
    Podczepiam się do tematu.Zamierzam kupić TN-3000-248 ale czy ktoś mógłby mi powiedzieć,czy wbudowany regulator do ładowania akku z paneli to regulator działający jak MPPT?
    Moja konfiguracja paneli to 8 szt. spięte w 2 stringi równolegle po 4 szt. szeregowo,a więc 48 V na wyjściu.Całkowita moc instalacji 1,25 kW. Z grubsza licząc u mnie jest:
    (1240 W x 0,91 % sprawność TN)/57 V napięcie ładowania = 19,8A
    I teraz,jeśli regulator wbudowany jest taki jak myślę,to uzyskam te 19,8 A i będzie okey.Ale jaki prąd popłynie do akumulatorów podczas załączania ładowarki sieciowej?Mam nadzieję,że mikroprocesor ogarnia w TN proces ładowania na tyle,żeby się nie martwić o stan akku.
    Zamierzam podłączyć bank 4 x 200 Ah akku,ale prąd ładowania w tym przypadku nie może przekraczać 20 A,więc jak to jest z w tym przypadku?Czy podany przez producenta 30 A max. prąd ładowania oznacza,że można tu zastosować akku o pojemności max. 300 Ah?
    Jest jeszcze jedna wątpliwość - ładowarka solarna jest w stanie przyjąć max. 75 V napięcia na panelach.A co jeśli u mnie jest momentami 86 V w stanie niepodłączonym i w spoczynku?Czy gdy to podłączę do TN to napięcie spadnie o te kilka V do powiedzmy bezpiecznej górnej granicy?Czy dobrze myślę?
    Gdzieś na elce ktoś pisał,że między akku a TN wstawił jeszcze regulator MPPT.Czy jest to zasadne dlatego,że wbudowany regulator nie działa jak typowy MPPT czy tez raczej dlatego,żeby na wejściu do TN ograniczyć napięcie do bezpiecznego dla inwertera?
    Pozdrawiam.

0